Schengen: Vlaky budou na hranicích nadále zastavovat

nach
20. 12. 2007 10:10
Slováci prý nečekali otevření hranic už letos

Praha - Politici spojují Evropu, ale železnice si drží svůj život o krok zpět. 

V Bad Schandau, Hohenau, Horním Dvořišti či Kútech, v malých železničních stanicích na hranicích Česka s Německem, Rakouskem a Slovenskem budou veškeré rychlíky i soupravy pendolino stavět i poté, co s rozšířením Schengenského prostoru padnou hranice.

Vrací se Rakousko - Uhersko, říkají lidé v příhraničí

V malých vsích a městečkách, jimiž expresy normálně projíždějí, budou mít mezinárodní spoje zastávku i poté, co z vagónů zmizí kontroly pohraničních policistů.

Jedná se, ale...

České dráhy se pokoušejí jednat o tom, aby rychlíky v malých pohraničních stanicích nemusely stavět.

Podařilo se to v případě Petrovic u Karviné, kde vlaky stavěly jen kvůli policistům. "Ale v případě slovenské stanice Kúty řekli Slováci jednoznačné ne," říká mluvčí Ondřej Kubala.

Proč slovenské dráhy projíždění neumožňují, vysvětluje mluvčí Železniční společnosti Miloš Cikovský: "Při přípravě a schvalování grafikonu jsme nemohli vědět, jestli se vstup do schengenského prostoru uskuteční opravdu k datu 21. prosince 2007. Proto byl grafikon připravován pro alternativu klasických kontrol na hranici. V nové situaci provedeme změny grafikonu v plánovaných termínech."

Grafikon pro mezinárodní rychlíkovou dopravu se uzavíral v březnu 2007.

Zuzana Melcerová z Železnice SR, která zajišťuje železniční cesty, k tomu dodává: "České dráhy dosud nejsou připraveny slovenskému dopravci dodat data o vyúčtování poplatků za dopravní cesty tak, aby je měli k dispozici on-line ještě předtím, než vlak vyjede z výchozí stanice (v tomto případě Kúty). Pokud nedojde k dohode o odevzdávání dat, bude nutná technologická zastávka."

K zastavování jinak od pátku nebude existovat ani důvod technický - podle Českých drah už se na hranicích se Slovenskem nemusí měnit lokomotivy.

Rovněž moderní lokomotivy Taurus už jezdí z Vídně do Brna anebo mezi Lincem a Českými Budějovicemi bez výměny, jízda bez výměny lokomotiv s rychlíky z Německa až do Plzně se vyjednává.

Hohenau je na dosah

Nejdále je podle Českých drah  jednání s rakouskými drahami, takže obcí Hohenau kousek od Břeclavi budou vlaky na Vídeň nejspíš projíždět od příštího prosince, kdy se mění jízdní řády.

Podle Ondřeje Kubaly se o Hohenau začalo s rakouskými drahami jednat už před rokem, aby se stihla změna odrazit v jízdním řádu platném od letošního prosince. Nepodařilo se, jednání se protáhla.

Další pohraniční stanice, jako například České Velenice, Gmünd, Cheb nebo Domažlice, jsou podle mluvčího větší města a není důvod v nich i po vstupu do schengenského prostoru nestavět.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Slib uspořit 80 miliard v rozpočtu trvá, uvedl Stanjura. Letos očekává inflaci přes osm procent

Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,1 procenta z listopadových 4,1 procenta. Zároveň úřad čeká proti odhadům z listopadu vyšší průměrnou inflaci za celý letošní rok, a to 8,5 procenta. V listopadu resort počítal pro letošní rok s inflací 6,1 procenta. Prognózu ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zároveň informoval o tom, že na základě nové predikce může úřad v novém rozpočtu pro letošní rok počítat s vyššími příjmy o zhruba 60 miliard korun. "O tyto příjmy nebudeme snižovat náš slib uspořit v novém rozpočtu na výdajové straně až 80 miliard korun a využijeme je na dodatečné výdaje v letošním roce, jako jsou mimořádná valorizace penzí či zvýšení příspěvků na bydlení kvůli dražším energiím," uvedl Stanjura.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

RegioJet smí opět jezdit mezi Budějovicemi, Krumlovem a Pískem. Kraj se za zákaz omluvil

Žluté autobusy firmy RegioJet budou od 22. ledna znovu vozit cestující mezi městy v jižních Čechách bez omezení. Firma nesměla od poloviny prosince převážet lidi, kteří jedou z Českých Budějovic do Českého Krumlova nebo Písku. Jihočeský kraj to firmě zakázal, podmínil tím novou licenci. Kraj po kritice své rozhodnutí změnil, firma zažádala o novou licenci a získala ji. Ve čtvrtek to v tiskové zprávě sdělila manažerka dopravy firmy RegioJet Kristýna Slezáková.

S autobusy Student Agency jezdily na těchto trasách stovky lidí do práce nebo do školy. Zákaz kraje vyvolal řadu negativních reakcí a ten své stanovisko změnil. RegioJet hned požádal o vydání nové licence a od této soboty plně obnoví vnitrokrajskou přepravu cestujících na lince Praha - Písek - České Budějovice - Český Krumlov.

Podle kraje byl zákaz chybou firmy Jikord, která je jihočeským koordinátorem dopravy. Zaměstnanci Jikordu udělali špatné rozhodnutí, bez vědomí krajského úřadu, uvedl ve čtvrtek na Facebooku jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). 

Zdroj: ČTK
Další zprávy