Žalobce musí být přesvědčený o Babišově nevině, hodnotí právníci Šarochovo rozhodnutí

Radek Dragoun Radek Dragoun
3. 9. 2019 5:30
Musí si být jistý, že se premiér Andrej Babiš nedopustil trestného činu, nebo má minimálně vážné pochybnosti o tom, že by ho soud odsoudil, hodnotí oslovení právníci obrat státního zástupce Jaroslava Šarocha v kauze Čapí hnízdo. Navrhnout zastavení trestního řízení až na samém konci vyšetřování je podle nich nezvyklé, ale připouští, že se mohl objevit poslední svědek či znalecký posudek, který Šarochův názor změnil.
Předseda ANO a premiér Andrej Babiš je stále obviněný. Návrh státního zástupce na zastavení stíhání zatím nenabyl právní moci.
Předseda ANO a premiér Andrej Babiš je stále obviněný. Návrh státního zástupce na zastavení stíhání zatím nenabyl právní moci. | Foto: Lukáš Bíba

"Státní zástupce v nejistotě žaluje, soud v nejistotě zprošťuje. Pokud má ale státní zástupce značné pochybnosti o tom, že by soud danou osobu odsoudil, tak stíhání zastaví. Jak dalece byla důvodná ona nejistota, že to zastavil, to těžko říct," říká pro Aktuálně.cz advokát Jan Herout, který například hájil heparinového vraha Petra Zelenku.

Právník Eduard Bruna upozorňuje, že Šaroch mohl změnit názor klidně i na samotném konci vyšetřování. "I poslední svědek, který začne vypovídat, může zásadním způsobem ovlivnit výsledek stíhání. Státní zástupce mohl být celou dobu přesvědčen, že to je jinak, ale najednou se něco stalo - provedl se nějaký výslech, objevil se nějaký dokument, analýza, rozbor, znalecký posudek - který mu to postavil do jiné polohy a on se rozhodl, že obžalobu nepodá," uvedl Bruna, který má se zastavením trestního stíhání zkušenost například z případu Jiřího Čunka, kterého hájil během podezření z přijetí úplatku v roli starosty Vsetína. 

Obdobně hovoří předchůdce vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové - Stanislav Mečl. "Když policie skončí vyšetřování a předloží celý spis, tak teprve potom si může státní zástupce udělat nějaký kompletní obrázek. Nevylučoval bych ani to, že se ke konci řízení objevily nové důkazy. V daňových věcech se stává, že daňová správa reviduje nějaká svá předchozí stanoviska nebo rozhodnutí," vysvětluje Mečl.

Žalobce Šaroch dosud návrhy advokátů obžalovaných, aby zastavil jejich trestní stíhání, odmítal. V pátek ale podle mluvčího městského státního zastupitelství "změnil svůj původní právní názor na posouzení věci" a chce po čtyřech letech od začátku vyšetřování trestní stíhání zastavit. 

Podle Nejvyššího státního zastupitelství žalobci loni zastavili stíhání u 814 lidí, což bylo zhruba jedno procento ze všech obviněných. Ze statistik však nelze vyčíst, u kolika z nich k tomu došlo až poté, co policie podala návrh na podání obžaloby, jako to je v případě kauzy Čapí hnízdo.

"Státní zástupci mají právo stíhání zastavit, jen když si jsou naprosto jistí, že stíhaná osoba trestný čin nespáchala. Státní zástupci to často nedělají. Zvláště v případech, kdy stíhání vedou více než rok, mají tendence o tom nechat rozhodnout soud a možnost zastavit stíhání využívají v promile případů," říká bývalý policejní vyšetřoval Václav Láska, který je nyní senátorem. Dodává, že k tomu dochází spíše na začátku trestního řízení, kdy se ukáže, že skutečnost je jiná, než jak to zprvu vypadalo.

Skutek se podle žalobce zřejmě vůbec nestal

O tom, že Šarochův krok není úplně obvyklý, svědčí i stanovisko Unie státních zástupců, která očekává, že změna Šarochova postoje bude přesvědčivě odůvodněna. 

"Institut zastavení trestního stíhání je tam hlavně z toho důvodu, když se ve vyšetřování objeví něco, co zásadně změní důkazní situaci. Typicky je to něco, co nebylo známo v momentě, kdy se trestní řízení zahajovalo. V konkrétní věci ale můžeme jen spekulovat, jaká je argumentace," řekl mluvčí unie Ondřej Šťastný. Co Šarocha vedlo k přehodnocení postoje, dosud ani náznakem neobjasnil.

Advokát Josef Lžičař považuje za nepravděpodobné, že by důvodem zastavení řízení byla skutečnost, že se Babiš a spol. trestného činu dopustili neúmyslně. V takovém případě by byl trestní čin již promlčený. "Jestli by to bylo zastavené kvůli nedbalosti, tak si říkám, jestli by na to státní zástupce nepřišel dříve," řekl Lžičař. Podle něj otázku promlčení zkoumá každý vyšetřovatel nebo státní zástupce hned na začátku trestního stíhání. 

Vzhledem k informacím Deníku N, že Šaroch chce zastavit trestní stíhání všech obviněných, se právníci oslovení deníkem Aktuálně.cz domnívají, že žalobce dospěl k názoru, že se daný trestný čin vůbec nestal. Kdyby chtěl stíhání zastavit jen u někoho, tak by pouze rozhodl, že se na trestném činu nepodílela daná osoba.

"Pokud chce (Šaroch) zastavit stíhání všech, tak změnil názor v tom smyslu, že si myslí, že skutek, kterou celou dobu stíhal, není trestným činem. Ale to je moje spekulace, může to být i jinak," míní Láska.

Policie vyšetřuje případ od roku 2015

Policie kauzu Čapí hnízdo vyšetřovala od roku 2015, kdy vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová obdržela trestní oznámení, ve kterém se psalo o podezření, že došlo k dotačnímu podvodu v souvislosti se stavbou farmy. Jádrem kauzy je podezření na účelové čerpání dotace z evropských fondů určené výhradně pro malé či středně velké podnikatele.

Původně byl obviněný i místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Jeho trestní stíhání společně se třemi členy představenstva společností ZZN AGRO Pelhřimov a Farma Čapí hnízdo státní zástupce zastavil loni v květnu. Dosud zůstával obviněný premiér Andrej Babiš a pět jeho spolupracovníků a také Babišův syn, jehož případ se řeší samostatně.

Co říká trestní řád?

§172 Zastavení trestního stíhání

(1) Státní zástupce zastaví trestní stíhání,

a) je-li nepochybné, že se nestal skutek, pro který se trestní stíhání vede,

b) není-li tento skutek trestným činem a není důvod k postoupení věci,

c) není-li prokázáno, že skutek spáchal obviněný,

d) je-li trestní stíhání nepřípustné (například je-li čin již promlčený, pozn. red.),

e) nebyl-li obviněný v době činu pro nepříčetnost trestně odpovědný, nebo

f) zanikla-li trestnost činu.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy