Policejní dodávka byla součástí kolony, pro niž zajišťovala přednostní průjezd. Právo takové jízdy mají zpravidla vozy pracovníků bezpečnostních složek, státního aparátu či politických představitelů. Za určitých okolností ho mohou využít i pracovníci České národní banky.
"Řidič s osobním motorovým vozidlem Mercedes-Benz opakovaně najížděl na policejní vozidlo, nedodržoval bezpečnou vzdálenost a několikrát se agresivní jízdou pokusil vjet do chráněné kolony vozidel," sdělila Aktuálně.cz Eva Kropáčová, mluvčí pražské policie, jejíž odbor vnitřní kontroly incident prověřoval.
Jeho část zachytil kamerový záznam z palubní desky civilního vozu. Mercedes na dálnici či rychlostní silnici míjí policejní vůz. Jeho šofér v tu chvíli přidá a rychle ujíždí. V jedenácté vteřině záznamu se otevře okno dodávky, z něhož policista zamíří samopalem na mercedes. Zbraň proti němu drží tři sekundy. Po dobu zveřejněného záznamu se civilní vůz drží ve svém pruhu.
Majitel vozu zatajil řidiče
Prověrka však objasnila celý průběh incidentu, jenž není z videa patrný. Ze zákona se civilní vůz nesmí zařazovat do chráněné kolony či ji jinak narušovat, o což se jeho řidič snažil. Policisté ho nejprve upozornili světelným signálem s nápisem "STOP/POLICIE".
"Řidič však svého jednání nezanechal. Z tohoto důvodu policista použil donucovací prostředek hrozby, namířenou střelnou zbraň dle zákona o Policii ČR," vysvětlila mluvčí Kropáčová. Kde k události došlo a o jakou kolonu se jednalo, nesdělila. Protože však prověrku vedla pražská policie, odehrála se v Praze či v jednom z jejích samosprávných celků. Samopal případně vytáhl pražský policista.
Prověrka se nakonec otočila proti samotnému majiteli zeleného mercedesu, který policii předal kompletní záznam události. Příslušníkům odboru vnitřní kontroly však neřekl, kdo v danou chvíli seděl za volantem. "Z tohoto důvodu byl provozovatel oznámen k příslušnému správnímu orgánu," uzavřela mluvčí Kropáčová.