Úleva pro šéfa pražských kriminalistů. S "cesťáky" nepodváděl, rozhodl soud

Jan Horák Jan Horák
11. 10. 2019 16:39
Šéf pražských vyšetřovatelů objasňujících vraždy či loupeže Ladislav Novák si může minimálně na čas oddechnout. Soud ho podle zjištění deníku Aktuálně.cz očistil v trestní kauze, v níž se zodpovídal ze zneužití cestovních náhrad. V případu byl obžalovaný i další policista Martin Beck, který náhrady inkasoval. Jeho roli v případu navrhl soud projednat v kázeňském řízení. Verdikt není pravomocný.
Ladislav Novák (druhý zleva) vede pražské vyšetřovatele od roku 2008. Martin Beck působí na stejném odboru poslední čtyři roky.
Ladislav Novák (druhý zleva) vede pražské vyšetřovatele od roku 2008. Martin Beck působí na stejném odboru poslední čtyři roky. | Foto: Jan Horák

"Obžalovaný L. N. (Ladislav Novák) byl zproštěn obžaloby," potvrdil deníku Aktuálně.cz Michal Dvořák, místopředseda Obvodního soudu pro Prahu 4, kde se kauza vyřizovala. Rozsudek zazněl minulý týden. "Trestní věc obžalovaného M. B. (Martina Becka) byla postoupena Krajskému ředitelství policie hlavního města Prahy s tím, že věc by mohla být posouzena jako kárné provinění," dodal místopředseda Dvořák.

Oba muže státní zástupce obžaloval z podvodu. V letech 2014 až 2018 si Beck úspěšně požádal o proplacení cestovních výdajů ve výši 36 tisíc korun, Novák mu jako nadřízený podepsal náhrady za 26 tisíc korun. Peníze využil na cestu za svou matkou a jejím partnerem na Moravu, podle žalobce na ně však neměl dosáhnout. Náhrady se podle regulí vyplácí jen na výpravy za rodinou, Beck ale v rozhodné době žil s Novákovou dcerou, s níž má dítě.

Cesty, byly jejich desítky, na Moravu si měl Beck hradit ze svého. Novák se podle státního zástupce zase provinil, když mu výdaje schválil. Oba si vzhledem k podmínkám inkasování náhrad měli být vědomi, že peníze Beckovi nenáleží. Vzhledem k jejich v podstatě příbuzenskému vztahu to dle obžaloby působilo, že Novák přilepšuje svému zeti. Soud však dospěl k závěru, že trestný čin nikdo z nich nespáchal.

Místopředseda soudu Dvořák neuvedl, jaké důkazy vedly ke zproštění obžaloby v případě Nováka a postoupení Beckova jednání do kázeňského řízení. Z hlavního líčení vyplynulo, že Beck peníze skutečně převzal a Novák mu valnou část schválil. Skutek se tedy odehrál, soud ho však zkrátka nevyhodnotil jako trestný čin.

Beck spáchal trestný čin, trvá na svém žalobce

Výsledek kauzy zatím není pravomocný. V případě Nováka si příslušný státní zástupce Michal Muravský ponechal lhůtu pro případné odvolání, až bude mít v ruce písemné odůvodnění rozsudku. V případě Becka už podal stížnost, tato linie zamíří před odvolací soud najisto. "Státní zastupitelství má za to, že jednání obžalovaného tak, jak bylo zjištěno z provedených důkazů, naplňuje znaky trestného činu," řekl Aktuálně.cz Muravský.

Z výpovědí obou obžalovaných důstojníků před soudem vyplynulo, že v systému podepisování, schvalování a kontroly vyplácení náhrad panuje chaos. Výdaje se například hradí i rok nazpět. Navíc podle Becka není výjimkou, že se proplácí výpravy uskutečněné v jiném termínu, než jak byly schválené. Žádné školení k systému hrazení výdajů ani neprobíhalo.

"Spíš jsem se to tak nějak od někoho dozvěděl, třeba ze sekretariátu," líčil u soudu Beck. Podle Nováka je prakticky vyloučené, aby se důsledně kontrolovaly absolvované cesty. "Pokud si to někdo nechává schvalovat třeba rok nazpět, nemám šanci zjistit, jestli tu cestu skutečně vykonal," sdělil u soudu. Odmítl také, že by Beckovi kvůli vztahu se svou dcerou nadržoval. "V rozhodné době byly naše vztahy chladnější, nezašli jsme spolu ani na pivo."

Byla to dehonestace, říká Novák

Novákovy advokáty se Aktuálně.cz zastihnout nepodařilo, aby komentovali prozatímní výsledek případu. Beckův právní zástupce Miroslav Tenkl pak zůstal zdrženlivý. "Já jsem s klientem nemluvil, takže se k tomu vyjadřovat nebudu," sdělil Aktuálně.cz. Oba důstojníky, Novák je plukovník a Beck kapitán, zastupovali tři advokáti.

Případ minimálně podle vyjádření u soudu prožíval dramaticky hlavně Ladislav Novák. U policie slouží 38 let, posledních 10 let je vedoucím odboru obecné kriminality pražské policie. V praxi to znamená, že pod jeho velení spadají všichni kriminalisté vyšetřující vraždy, loupeže či násilnou trestnou činnost. Novák má pod sebou i proslulé první oddělení, jež objasňuje vraždy.

"Považuji to za konstrukci, která je dehonestací mé osoby, práce a společenské pověsti," komentoval první den hlavního líčení Novák, jak vnímá obžalobu ze strany státního zastupitelství. "Ctím etický kodex policie. Nemám a nikdy jsem neměl v úmyslu podvádět a někomu přilepšovat," prohlásil důrazně.

Kvůli obžalobě zahájilo v červnu vedení pražské policie takzvané řízení ve věcech služebního poměru. Jeho výsledkem by mohlo být, že oba muži budou muset odejít ze sboru. Lze předpokládat, že jim prozatímní výsledek soudního procesu v řízení významně pomůže. Poslední týden v září podle informací Aktuálně.cz řízení stále běželo. Zda nyní vedení policie k aktuálnímu rozsudku přihlédne, není jasné. Na otázky Aktuálně.cz neodpověděla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Britský parlament zakáže TikTok na služebních telefonech zaměstnanců

Britský parlament zakáže čínskou aplikaci TikTok na všech služebních zařízeních a v širší parlamentní síti s odkazem na kybernetickou bezpečnost. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Stejný krok minulý týden učinila i britská vláda, jež následovala řadu západních zemí, které tak již z bezpečnostních důvodů učinily.

"V návaznosti na rozhodnutí vlády zakázat TikTok na vládních zařízeních rozhodly komise Dolní sněmovny i Sněmovny lordů, že TikTok bude zablokován na všech parlamentních zařízeních a v širší parlamentní síti," uvedl mluvčí obou komor britského parlamentu.

Aplikace pro sdílení videí, kterou vlastní pekingská společnost ByteDance, se dostává pod stále větší drobnohled kvůli obavám, že by se uživatelská data mohla dostat do rukou čínské vlády. Aplikaci na služebních zařízeních již zakázaly Spojené státy, Kanada, Belgie i úřady Evropské unie.

Americký kongresový výbor dnes zpovídá ředitele TikToku, síti hrozí v USA kompletní zákaz. Ředitel sítě Shou Zi Chew dnes před výborem odpovídá na dotazy kongresmanů. Ti vycházejí z předpokladu, že TikTok má vazby na Komunistickou stranu Číny a poskytuje jí americká data. Shou se snaží prokázat opak. Síti hrozí v USA zakázání.

V Česku zakázala TikTok používat například Sněmovna na všech svých zařízeních a doporučila smazat tuto aplikaci i ze soukromých přístrojů. Před používáním TikToku na zařízeních s přístupem do významných informačních systémů varoval na začátku března Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Aplikaci pokládá za bezpečnostní hrozbu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na gymnázia se v Česku letos hlásí o desetinu více studentů než loni

Počet přihlášek k jednotným přijímacím zkouškám na gymnázia v Česku letos meziročně vzrostl o desetinu. Zatímco před rokem školy přijaly 72 943 přihlášek, nyní jich bylo 80 073. Nejvíce z nich, zhruba 34 400, obdržela letos osmiletá gymnázia. Následovala čtyřletá gymnázia s přibližně 32 500 přihláškami a šestiletá s asi 13 tisíc. Vyplývá to z údajů organizátora jednotných zkoušek společnost Cermat. Školáci mohli podávat dvě přihlášky. Kolik míst pro prváky střední školy od září nabízí, ministerstvo školství neví. Podle nedávného vyjádření jeho mluvčí Anety Lednové přehled mají zřizovatelé škol. Těmi jsou většinou kraje, podle nichž bude u gymnázií převis poptávky nad nabídkou.

Jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté obory se budou konat 13. a 14. dubna a na víceletá gymnázia 17. a 18. dubna. Celkově k nim letos žáci podali přes 212 tisíc přihlášek, meziročně zhruba o 12 procent více.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Prezident Pavel navštíví v úterý a ve středu Moravskoslezský kraj

Prezident Petr Pavel v úterý a ve středu navštíví Moravskoslezský kraj. Setká se s hejtmanem kraje Ivo Vondrákem nebo ostravským primátorem Tomášem Macurou (oba dříve ANO), kteří ho podpořili v prezidentské volbě. V plánu má sfárat do dolu Darkov, navštívit automobilku Hyundai v Nošovicích nebo se setkat se studenty ostravské univerzity a Gymnázia Petra Bezruče, sdělila mluvčí prezidenta Markéta Řeháková. Moravskoslezský kraj bude prvním regionem, kam se Pavel vydá po své inauguraci. Ještě před ujmutím se prezidentského úřadu navštívil Ústecký a Karlovarský kraj.

Cestu na severní Moravu a do Slezska zahájí na moravskoslezském krajském úřadu, kde ho přivítá hejtman Vondrák. Večer se na ostravském magistrátu setká s ostravským primátorem Macurou. Oba politici Pavla podpořili v prezidentské volbě proti jejich stranickému šéfovi Andreji Babišovi (ANO), za což si vysloužili kritiku od tehdejších spolustraníků.

Hnutí ANO nakonec opustili a oba čelí tlaku, aby odešli i z čela kraje, respektive města. Vondrák má i nadále podporu krajského klubu zastupitelů ANO, Macuru ostravští zastupitelé z ANO ze svého klubu vyloučili a v dubnu bude zřejmě zvolen na post primátora jeho nástupce.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy