"Výkon Bronislava je unikátní právě v tom, jak nebezpečnou oblastí prošel. Měl velké štěstí," řekl terénní pracovník Hnutí Duha Jiří Labuda. Podle něj na rysa číhaly nástrahy v podobě nejen samotných lidí, ale i husté silniční a železniční dopravy. Zoologové přitom rysa identifikovali díky jedinečnému skvrnění na jeho těle.
Dana Bartošová z Agentury ochrany přírody a krajiny řekla, že takové zjištění je pro populaci beskydských rysů velmi pozitivní zprávou. "Zvláště když si uvědomíme, kolik rysů v posledních několika letech v našich horách zemřelo pod koly aut či vlaků," řekla.
"Každopádně jeho cesta musela být hodně náročná a musel mít ohromné štěstí, že tento přesun, vzhledem k intenzitě dopravy na silnici I/11, přežil," řekl zoolog z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně Martin Duľa.
Rysí kocour, který byl poprvé fotopastmi zachycený 3. září, dostal jméno Bronislav. Je jedním ze čtyř rysů, kteří byli v posledním roce na česko-polském pomezí ve Slezských Beskydech zaznamenáni. Žádný z rysů ale v území nezůstal delší dobu. Posledním zachyceným zvířetem je rysice Marysia, která byla navrácená do volné přírody polskými ochránci poté, co byla nalezena vysílená na okraji polské obce.
Zachování průchodnosti mezi jednotlivými pohořími je podle ochránců přírody klíčové pro udržení životaschopné populace rysů, ale i dalších velkých šelem v Beskydech. Situaci v Jablunkovské brázdě označují z tohoto pohledu za kritickou. Chybí jim funkční přechod pro zvířata přes Jablunkovskou brázdu a silnici I/11.
Video: Zvířata a sněhová nadílka v Rakousku
Video: