"Salámový" trik českého hypermarketu prověří Němci

Pavel Baroch
25. 4. 2012 22:33
Kaufland na pražském Vypichu chce zvětšit svůj areál i přes protesty tamních obyvatel
Kaufland nejprve rozšířil své sklady. Teď chce přistavět další patro na sousední kancelářské budově.
Kaufland nejprve rozšířil své sklady. Teď chce přistavět další patro na sousední kancelářské budově. | Foto: Pavel Baroch

Praha - Německá centrála společnosti Kaufland se vloží do sporu o významné rozšíření areálu tohoto hypermarketu na pražském Vypichu.

Prověří, jestli její česká pobočka postupuje při plánované stavbě dalšího patra své administrativní budovy v souladu se zákonnými i vnitropodnikovými předpisy.

Kaufland na Vypichu používá při svém rozrůstání "salámovou metodu". Nejprve rozšířil sklady, teď chce zvýšit sousední kancelářskou budovu.

To se nelíbí tamním obyvatelům, stovky z nich už podepsaly petici proti zvětšování obchodního areálu. Je to už jejich druhý protest. Ten první je starý několik let, kdy se lidem nelíbilo, jak mají obrovské haly kousek od přírodní památky Obora Hvězda vypadat.

Spor skončil dohodou o vzhledu nového komerčního centra, takže na podzim 2009 mohl Kaufland otevřít na Vypichu svůj největší hypermarket v republice. Jenže vloni rozšířil své sklady za obchodem a teď se chce rozrůstat dál.

"Když lidem v okolí předložím podpisový arch, diví se, jak je to možné, že se má stavět další patro, když už tam nic víc být nemělo," řekla Aktuálně.cz Eva Smutná, opoziční zastupitelka Prahy 6 a hlavní bojovnice proti rozšiřování Kauflandu.

Trik s územním plánem a trávníkem

Smutná totiž tvrdí, že vyšší budova odporuje územnímu plánu, respektive tomu, nakolik může být v této lokalitě zastavěné území. A že toto nařízení obchodní řetězec obešel, když si od města vypůjčil přilehlé travnaté plochy, díky čemuž se i zvětšil prostor pro další stavbu. Firma i úřady to odmítají.

Kromě toho, že Smutná tlačí na úřady, aby Kauflandu rozšiřován nepovolily, obrátila se rovněž na jeho německou centrálu, s níž si vyměnila několik dopisů. Firma, respektive najatí čeští právníci napřed opakovaně psali, že Kaufland postupuje podle zákonů a předpisů. Teď ovšem přišel z Německa dopis v trochu jiném znění.

"Vzhledem k tomu, že nás navzdory ujišťování o tom, že vše je v souladu se zákonem a naší firemní kulturou opakovaně upozorňujete na protiprávní postup a že Kaufland Stiftung & Co. KG, respektive Kaufland Česká republika v.o.s., mají nejvyšší zájem na tom, aby byla daná záležitost přezkoumána s maximální pečlivostí, prosíme Vás zdvořile, abyste nám na naši odpověď dala lhůtu 3 týdny," stojí v dopise z poloviny dubna, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Tuto budovu chce Kaufland zvýšit o jedno patro.
Tuto budovu chce Kaufland zvýšit o jedno patro. | Foto: Pavel Baroch

Kauza se stěhuje na magistrát

Proti rozšiřování Kauflandu se postavil i Útvar rozvoje hlavního města Prahy a odvolává se při tom na usnesení pražských radních z roku 2004.

"Navrhovaná nástavba polyfunkčního objektu je v rozporu s objemem stavby, který byl zmíněným, dosud platným usnesením Rady hlavního města Prahy odsouhlasen," uvádí se ve stanovisku, které mé Aktuálně.cz k dispozici.

"Stavba není v souladu s cíli a úkoly územního plánování," uvedl dále magistrátní útvar rozvoje.

Navzdory tomuto stanovisku vydal stavební úřad Prahy 6 v polovině března územní rozhodnutí. Proti tomu se ovšem Útvar rozvoje hlavního města Prahy odvolal, takže se celá agenda přesune k nadřízené instituci - stavebnímu odboru pražského magistrátu, který navrhovanou přístavbu administrativní budovy Kauflandu na Vypichu znovu posoudí. 

 

Právě se děje

před 53 minutami

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

Další zprávy