Praha - Dávný plán na sjednocení českých stran od středu napravo dostal po sněmovních volbách, v nichž výrazně vyhrál Andrej Babiš, novou energii. Nejprve se o užší spolupráci začali bavit lidovci s TOP 09 a hnutím STAN a domluvili se na těsnějším propojení poslaneckých klubů. Nyní se k nim, byť opatrně, hlásí i ODS.
"Teď bude ve sněmovně spousta příležitostí, abychom se domluvili na konkrétních postupech. Pokud to dokážeme, tak máme první krok k nějaké užší spolupráci pravice. Jako politolog bych samozřejmě mohl pravici nějak definovat, čistě účelově ale říkám, že pro mě jsou momentálně v tom pravicovém bloku strany od středu doprava. Takže tam počítám STAN, lidovce, TOP 09," řekl Petr Fiala v rozhovoru pro Hospodářské noviny.
Sněmovna bude podle třiapadesátiletého předsedy ODS, který v minulosti působil i jako rektor brněnské Masarykovy univerzity, určitou laboratoří. Pokusů, jak pravicové strany sjednotit, nebo aspoň dostat blíž k sobě, tu už několik bylo - pokoušel se o to svého času Mirek Topolánek s konceptem ODS coby "tvrdého jádra s měkkým obalem", v roce 2014 pak občanští demokraté spolupracovali s TOP 09 v několika obvodech při senátních volbách. K žádnému hlubšímu propojení ale nikdy nedošlo.
Fiala ovšem namítá, že jedno spojení už se osvědčilo, a to se Stranou soukromníků, jejichž zástupci se nyní objevili na kandidátkách ODS a pomáhali v kampani: "To je příklad spolupráce, která vážně funguje, kde jsme se domluvili na určitém postupu. Soukromníci nám velmi aktivně pomáhali ve volební kampani, určitě přispěli k našemu výsledku. Bavíme se o tom, že chceme spolupracovat na podobném principu dál."
Klíčovou postavou soukromníků je senátor a miliardář Ivo Valenta, stranám před volbami přispěl několika miliony korun. Do jeho podnikatelského portfolia patří i majetkový podíl v úspěšném internetovém serveru ParlamentniListy.cz, na němž se často objevují proruské texty a který má blízko k prezidentu Miloši Zemanovi. Jestli přitom proti něčemu Fiala a spol. hlasitě vystupují, je to právě Zeman a přibližování se k Moskvě.
Fiala to ovšem v tomto případě nepovažuje za problém: "Já opravdu nevím, nakolik má pan Valenta Parlamentní listy jako nástroj podnikání, nakolik je ovlivňuje. Nevím to a upřímně řečeno to neřeším. Ani nechápu, proč bych s ním o tom měl mluvit. Mě zajímají politické názory, program Strany soukromníků. Viděl jsem, jak byli v ulicích, byli aktivní ve všech krajích, jak tomu věří, jak se cítí ohroženi jako živnostníci. Peníze pana Valenty tam nehrají žádnou roli."
V rozhovoru pro HN zároveň Fiala, exministr školství z Nečasovy vlády, odmítl, že by jeho integrační snahy na poli české pravice mohl nějak ohrozit Václav Klaus mladší, vycházející hvězda ODS. Coby zástupce konzervativního křídla se v minulosti kriticky vyjadřoval třeba o čestném předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi, koketuje také s myšlenkou vypsání referenda o odchodu z EU, což lidovci, TOP 09, starostové i řada občanských demokratů odmítá.
"Nemyslím si to. Jestli vidíme ohrožení základních hodnot, jako je zahraničněpolitické směřování České republiky, tak přece musíme překonat nějaké výroky z minulosti, jednoho i druhého. Kdybych já měl sledovat každý výrok Miroslava Kalouska na sociálních sítích vůči kolegům z ODS, jak by to dopadlo? To nemá žádný smysl. Buďme trochu velkorysí a pojďme se bavit o cílech. Má-li mít pravicová politika smysl, tak musí spojovat, ne rozdělovat názorové proudy," vyzval předseda ODS.
Na adresu syna zakladatele ODS, který na sebe upozornil tím, že o druhém místě ODS ve volbách se ziskem 11 procent mluvil s určitým despektem, pak také dodal: "Když jsem před lety zval Václava Klause mladšího ke spolupráci, tak jsem věděl, že je výrazný, razantní v názorech, ambiciózní a že občas provokuje v médiích."