ODS zvažuje, zda na poslední chvíli nepošle do prezidentského klání expremiéra Topolánka

Domácí Domácí
4. 11. 2017 19:00
Zda a koho nasadí do prezidentského klání chce ODS rozhodnout na pondělním předsednictvu strany. Nominace bývalého předsedy Mirka Topolánka je ale podle informací Aktuálně.cz pořád ve hře. "Ve vedení strany se o tom jedná," potvrzuje zdroj blízký vedení ODS, který si nepřál být jmenován. Sám Topolánek na prosby o reakci ke své potenciální prezidentské kandidatuře nereaguje.
Bývalý předseda ODS Mirek Topolánek.
Bývalý předseda ODS Mirek Topolánek. | Foto: DVTV

Praha - Vedení Občanské demokratické strany (ODS) zvažuje, že na poslední chvíli pošle do prezidentského klání vlastního kandidáta: svého bývalého předsedu Mirka Topolánka.

"Ve vedení strany se o tom jedná," potvrzuje zdroj blízký vedení ODS, který si nepřál být jmenován. "Řeší se to na poslední chvíli," dodal.

ODS by přitom s tím, že by nesehnala pro Topolánkovu kandidaturu dost hlasů, neměla problém. Je potřeba získat buď podpisy deseti senátorů či 20 poslanců.

Při sněmovních volbách přitom strana získala 25 mandátů. A po nedávném prohlášení ministerstva vnitra, že nevadí, když jeden poslanec podepíše kandidaturu více uchazečům, pro něj sežene podporu bez problémů sama.

Původně zvažoval kandidaturu senátor za ODS a starosta Teplic Jaroslav Kubera, který si již obstaral i potřebné hlasy senátorů. Ale před několika týdny oznámil, že do boje nepůjde z rodinných důvodů.

Sama ODS oficiálně zatím nechce říct, jak se k prezidentské volbě postaví. "K volbě prezidenta se vyjádříme v úterý," uvedl místopředseda strany Martin Kupka.

"Máme v pondělí večer předsednictvo a na něm bude zformulováno definitivní prohlášení ODS k prezidentským volbám," potvrdil místopředseda strany Miloš Vystrčil.

"Rozhodně nežiju v pocitu, že by ODS někoho za každou cenu uháněla, aby za ni kandidoval," dodal nicméně.

Stanovisko samotného Topolánka se nepodařilo získat. Nebral telefon a ani nereagoval na SMSky.

Nevěřím Babišovi, že za týden jednání byly strany schopné dojít k detailům o vládnutí a jedinou cestou je menšinová vláda, říká Topolánek. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 13 minutami

Osmatřicetiletá matka, která ve středu v Plzni skočila z okna za dcerou, zemřela v nemocnici. Dívka je mimo ohrožení života. Policie věc vyšetřuje

Další zprávy