Rusnok: Poselství 17. listopadu musíme předávat dál

ČTK ČTK
17. 11. 2013 10:37
Premiér zastoupil na tradičním setkání indisponovaného prezidenta Zemana.
Jiří Rusnok.
Jiří Rusnok. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Poselství událostí ze 17. listopadu 1939 a 1989 musíme předávat i generacím, jež se narodily ve svobodě. Pouze tak si naši svobodu můžeme uchovat, uvedl dnes premiér Jiří Rusnok při pietní vzpomínce u Hlávkovy koleje.

Smrt Jana Opletala a následující historické události podle něj společnosti připomínají nejen ideály svobody a demokracie, ale také ty, kteří za tyto ideály položili své životy.

"Je proto naší povinností předávat dále a dále toto poselství i těm generacím, které se již narodily ve svobodě a tvrdými zkouškami minulosti neprošly. Pouze tak si můžeme naši svobodu uchovat," řekl Rusnok, který na tradičním vzpomínkovém setkání zastoupil zdravotně indisponovaného prezidenta Miloše Zemana.

Dějiny lidstva jsou podle premiéra živé, pouze totalitní režimy se je snaží zakonzervovat. "Proto každé, i zdánlivě nepatrné rozhodnutí každého z nás se může stát zásadní pro budoucnost celé společnosti. Pamatujme prosím na to," dodal.

U Hlávkovy koleje, kde nacisty zastřelený student lékařské fakulty Opletal bydlel, se ráno sešla zhruba stovka lidí. Vzpomínky na nacistické represe proti československým studentům z listopadu 1939 se zúčastnil mimo jiné rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl, rektor ČVUT Václav Havlíček, pražský primátor Tomáš Hudeček či předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička.

Ten upozornil na skutečnost, že název státního svátku - Den boje za svobodu a demokracii - v sobě nezahrnuje připomínku, že je rovněž Mezinárodním dnem studentstva. Vyzval proto ústavní činitele k nápravě.

Od koleje se krátce po 10:00 vydala zhruba dvacítka lidí uctít Opletalovu památku do Žitné ulice, kde má společně s dělníkem Václavem Sedláčkem pamětní desku. Opletala a Sedláčka nacisté smrtelně zranili na protinacistické demonstraci v den výročí založení samostatného československého státu, 28. října 1939.

Opletalův pohřeb se proměnil v protiokupační demonstraci, na což nacisté reagovali uzavřením českých vysokých škol. Dne 17. listopadu popravili devět studentských vůdců. Tento den byl v roce 1941 vyhlášen v Londýně Mezinárodním dnem studentstva.

Uctít památku přišli i komunisté

Uctít památku Opletala a Sedláčka přišli ke Hlávkově koleji i poslankyně KSČM Marta Semelová a místopředseda strany Petr Šimůnek. Podle Semelové dosud nebyl boj proti útlaku naplněn ani v dnešní době, kdy se stále více lidí propadá do chudoby. Mladík v sokolském kroji plivnul poslankyni pod nohy.

Politici ale i další občané si dnes od rána připomínali také potlačení studentského průvodu z listopadu 1989, jež odstartovalo sametovou revoluci. K památníku na Národní třídě, který připomíná pád komunistického režimu, přinášeli květiny a svíčky. Do podloubí Kaňkova paláce dorazil například exprezident Václav Klaus. Potkal se tam i s bývalým premiérem Petrem Nečasem. U pamětní desky se vystřídal se zástupci ODS, kytici přišli položit například i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek nebo bývalý pražský primátor Pavel Bém (ODS).

Podle Sobotky je 24 let po sametové revoluci "obrovské množství lidí" kvalitou české demokracie zklamáno. "Nespokojenost lidí s naší současnou politikou a podobou demokracie je velkou výzvou pro novou vládu, kterou se po volbách nyní snaží ČSSD sestavit. Vláda se musí pokusit vrátit občanům alespoň část důvěry v demokratické poměry," uvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy