Praha - Rostislav Roztočil, odsouzený loni krajským soudem za třicet let starou vraždu, půjde do vězení.
Neuspěl se svým odvoláním u Vrchního soudu v Praze, který potvrdil předchozí trest třinácti let odnětí svobody. Původní rozsudek krajského soudu je tak pravomocný.
Soud ho uznal vinným z více než třicet let staré vraždy egyptského studenta a z jeho oloupení. Roztočil je v Německu a z dnešního jednání se omluvil kvůli pracovním povinnostem.
"Soud prvního stupně posoudil důkazy správně. Nepostupoval proti obžalovanému zaujatě či jednostranně," zdůvodnil rozhodnutí soudu předseda senátu Martin Zelenka.
Popis zločinu
Co se podle soudů před třiceti lety stalo?
- Rostislav Roztočil se měl rozhodnout oloupit pětatřicetiletého Egypťana, který na VŠCHT studoval v postgraduálním programu a byl známý tím, že u sebe nosí valuty. Roztočil se živil jako taxikář a sám přiznává, že vekslování bylo jeho běžným přivýdělkem.
- Smluvil se tedy s dalšími třemi komplici. Jeden muže vylákal z hotelu, dva z nich spolu s Roztočilem Egypťana naložili do taxíku a odvezli za Prahu. Cestou ho zbyli a ukradli mu peněženku, bylo v ní v přepočtu asi dvacet tisíc korun.
- Poté již zbitého muže umlátili kladivem či montpákou. Roztočil měl na dokonání vraždy i fyzicky podílet, protože jednomu ze spolupachatelů se udělalo špatně a začal zvracet.
- Pak tělo svázali, shodili ze Štěpánského mostu na Mělnicku do Labe. Tělo vyplavalo za půl roku přibližně kilometr dál u obce Obříství. Jako závaží na sobě mělo mít traverzu ze závory, kterou měl Rozotčil ukrást nedaleko domku své matky, která pracovala u dráhy.
Roztočil v roce 1980 emigroval do Rakouska. Podle Zelenky za tím byla jednoznačná motivace vyhnout se vězení za krádeže.
"Nemohl vědět, že mu zanedlouho budou tresty v amnestii prominuty," uvedl.
Podle soudu se Roztočilovi také nepodařilo prokázat, že jeho případ je spiknutím tajných služeb. "Je to snaha mlžit. Zamaskovat případ rouškou politické hry tehdejší státní moci," uvedl předseda senátu Vrchního soudu, podle kterého se Roztočil a další spolupachatelé vraždy pohybovali v nechvalně známém "veksláckém" prostředí.
Soudkyně, která v červnu verdikt vynesla, uvěřila spolupachatelům, kteří Roztočila označili za organizátora a hlavu zločinu. Vrchní soud její verzi potvrdil. "Role Roztočila jako organizátora byla nezastupitelná," konstatoval soud.
Advokátka Roztočila Božena Hokeová zatím neřekla, zda využije mimořádného opravného prostředku a podá dovolání. Uvedla, že se o tom musí poradit s klientem. "Já nevím, co udělá můj klient, až dostane výzvu k nástupu trestu."
Čtěte více: Roztočil dostal 13 let. Znovu za vraždu
Roztočil tvrdí, že s vraždou studenta neměl nic společného a proces byl pomstou tajných služeb bývalého komunistického Československa za jeho údajnou špionáž ve prospěch Západu.
Původní rozsudek z roku 1985, který Roztočilovi za vraždu vyměřil výjimečný trest, soud zrušil loni v prosinci roku 2006 a rozhodl o novém projednání kauzy.
Chronologii celého případu najdete zde
Verdikt byl zrušen díky žádosti německé justice. Soud v Německu, kam Roztočil v roce 2005 utekl z vězení, totiž muže vydal pod podmínkou obnovení jeho starého procesu. Roztočil v roce 1985 emigroval do Rakouska a poté do Německa. Za vraždu byl odsouzen v nepřítomnosti. Zadržen byl až v roce 2000 při vstupu na české území.