Roztočil dostal 13 let. Znovu za vraždu

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
8. 6. 2007 15:22
Rozsudek v jednom z nejdelších případů české justice

Praha - Krajský soud v Praze dnes odsoudil Rostislava Roztočila ke 13 letům vězení. Uznal ho vinným z více než třicet let staré vraždy egyptského studenta a z jeho oloupení.

Roztočil dnes od soudu odcházel klidný, podobný verdikt čekal. "Paní soudkyně mi od počátku nebyla nakloněna," řekl. Podle něj je rozsudek nespravedlivý. "Nikoho jsem nezabil, svědomí mám čisté. Toto byla teprve první etapa, odvolali jsme se," dodal Rozotčil s tím, že nehodlá opouštět republiku.

Podle soudu se Roztočilovi nepodařilo prokázat, že jeho případ je spiknutím tajných služeb.

Soudkyně, která verdikt vynesla, naopak uvěřila spolupachatelům, kteří Roztočila označili za organizátora a hlavu zločinu.

Roztočil se na místě odvolal, verdikt tudíž není pravomocný. Státní zástupce si ponechal lhůtu na odvolání. V jeho případě k němu ale není příliš důvod, protože soudkyně se s jeho pohledem ztotožnila, včetně výše sazby.

Souvislosti případu

Co se podle soudu před třiceti lety stalo?

  • Rostislav Roztočil se měl rozhodnout oloupit pětatřicetiletého Egypťana, který na VŠCHT studoval v postgraduálním programu a byl známý tím, že u sebe nosí valuty. Roztočil se živil jako taxikář a sám přiznává, že vekslování bylo jeho běžným přivýdělkem.
  • Smluvil se tedy s dalšími třemi komplici. Jeden muže vylákal z hotelu, dva z nich spolu s Roztočilem Egypťana naložili do taxíku a odvezli za Prahu. Cestou ho zbyli a ukradli mu peněženku, bylo v ní v přepočtu asi dvacet tisíc korun.
  • Poté již zbitého muže umlátili kladivem či montpákou. Roztočil měl na dokonání vraždy i fyzicky podílet, protože jednomu ze spolupachatelů se udělalo špatně a začal zvracet.
  • Pak tělo svázali, shodili ze Štěpánského mostu na Mělnicku do Labe. Tělo vyplavalo za půl roku přibližně kilometr dál u obce Obříství. jako závaží na sobě mělo mít traverzu. 

Roztočilova advokátka Božena Hokeová považuje rozsudek za nezákonný. "V případu jsou jednoznačně pochybosti, přesto byl můj klinet odsouzen ke 13 letům vězení nepodmíněně."

Důkazy proti Roztočilovi: Výpovědi svědků

Soudkyně zamítla Hokeové několik důkazů - listin i svědeckých výpovědí. V odůvodnění rozsudku vysvětlila, že svědky není možné předvolat, protože není známo, kde pobývají.

Soud odmítl jako důkazy i listiny, které měly dokazovat Roztočilovu obhajobu, podle níž bylo celé obvinění jenom pomsta státních orgánů ČSSR. Roztočil totiž podle svých slov během emigrace odmítl spolupracovat s tajnými službami.

"S tím, že paní předsedkyně odmítla tyto svědky a důkazy budeme argumentovat v odvolání," řekla advokátka Hokeová, další detaily strategie ale nechtěl zvěřejňovat.

Předsedkyně senátu Oldřiška Rysová v odůvodění rozsudku zavrhla všechny argumenty, které ji obhajoba předložila jako slabé. Podle ní se Roztočil pohyboval ve společnosti lidí, kteří se k vraždě přiznali. Jeho emigrace pak byla podle soudkyně vyvolaná obavou z chystajícího se trestního stíhání, sámse tak připravil o možnost v případu vypovídat.

John Bok ze spolku Šalamoun, který případ sleduje, dokonce po verdiktu oznámil, že soudkyně lhala. Vadí mu hlavně to, že odsoudila Roztočila i přes pochybnosti, které v případu panují. Má na mysli například fakt, že nikdy nebylo stoprocentně prokázáno, že tělo patří egyptskému studentovi. Znalci se neshodnou ani na příčině smrti.

Proti Roztočilovi ovšem svědčí 3 svědectví jeho kompliců a několik dalších nepřímých svědků, kteří se o případu od nich dozvěděli.   

Od května volný

Roztočil je nyní na svobodě. Vrchní soud v polovině května propustil z vazby.

Původní rozsudek z roku 1985, který Roztočilovi za vraždu vyměřil výjimečný trest, soud zrušil loni v prosinci a rozhodl o novém projednání kauzy. Soudkyně se rozhodla případ kompletně projednat včetně výslechu svědků.

Roztočil tvrdí, že s vraždou neměl nic společného a proces byl pomstou tajných služeb bývalého komunistického Československa za jeho údajnou špionáž ve prospěch Západ

Původní verdikt byl zrušen díky žádosti německé justice. Soud v Německu, kam Roztočil v roce 2005 utekl z vězení, totiž muže vydal pod podmínkou obnovení jeho starého procesu. Roztočil v roce 1985 emigroval do Rakouska a poté do Německa. Za vraždu byl odsouzen v nepřítomnosti. Zadržen byl až v roce 2000 při vstupu na české území.

Útěk z plzeňské věznice

Trest si pak odpykával v plzeňské věznici, odkud o pět let později uprchl společně s vrahem Romanem Čabradou. Ukryli se do beden a nechali se vyvézt nákladním automobilem expedujícím z věznice materiál. Útěk z vězení Roztočil prý zvolil jako poslední možnost, když marně upozorňoval na vykonstruovaný proces.

Dostal se až do Německa a české úřady opět požádaly o jeho vydání. Loni v prosinci Roztočil přiletěl do Prahy a na letišti ho okamžitě zatkla česká policie. Byl na něj totiž stále vydán zatykač jako na uprchlého vězně.

 

Právě se děje

Další zprávy