Kottovi dostali 7,5 roku. Je to monstrproces, prohlásil Rath

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 7. 4. 2015 17:14
Spolupracující obžalovaná a korunní svědkyně Ivana Salačová, která je pomohla usvědčit, dostala tříletou podmínku.
Petr Kott a Kateřina Pancová u soudu
Petr Kott a Kateřina Pancová u soudu | Foto: ČTK

Praha - Soud uznal aktéry kauzy exposlance Davida Ratha obžalovaného s deseti dalšími lidmi vinnými z korupce při veřejných zakázkách ve Středočeském kraji.

Sedm a půl roku vězení si odsedí Petr Kott s Kateřinou Kottovou (dříve Pancovou), obžalovaní v kauze Davida Ratha z korupce. Trest si odpykají ve věznici s dozorem. Současně soud rozhodl o propadnutí majetku. Například 14 milionů zajištěných při domovní prohlídce.

Spolupracující obžalovaná a korunní svědkyně Ivana Salačová, která je pomohla usvědčit, dostala tři roky podmíněně. O vině bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha rozhodne soud v odděleném líčení. Proces s ním a další odděleně souzenou Lucií Novanskou začne za dva týdny a soudce Pacovský jej má naplánovaný do 20. května, kdy by mohl padnout verdikt.

Současný verdikt přitom napovídá, jak  soud zřejmě rozhodne v jejich případě.

Samotný Rath v úterý označil celý případ za "politický monstrproces". Verdikt považuje za výraz soudcova ignorování důkazů, ty totiž podle něj svědčí o opaku, řekl Rath agentuře ČTK s tím, že stále doufá o přeložení případu "k jinému, nezávislému soudu". Pokud jeho věc zůstane u stejného soudce, očekává obdobný trest jako v případě manželů Kottových.

Celkem tři podmínky

Celkem padlo 6 nepodmíněných a tři podmíněné tresty. Nepodmíněné tresty ve výši pěti let si odnesli dva manažeři stavební firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý. O půl roku vyšší pak představitelé tzv. kompletátorských firem Hospimed a Puro-klima, které dodávaly zdravotní zařízení pro nemocnice, Jindřich Řehák a Martin Jireš. Podmínku pak dostali kromě Salačové Václav Kovanda ze stavební firmy Pohl a Jan Hájek z B.Braun Medical.

 "Jsem spokojená, že jsem dostala podmínku. Ale ten peněžitý trest je citelný," řekla po vynesení verdiktu Salačová, která musí zaplatit pokutu milion korun. O tom, zda i přesto podá odvolání, se poradí s obhájcem Vojtěchem Veverkou. "Určitě si ponecháme lhůtu pro odvolání,“ řekla.

To, že jsou vinni, oznámil soudce Robert Pacovský jen několik minut po půl jedné. Poté začal číst výčet skutků, ze kterých jsou vinni. Až po hodině a půl oznámil, jaké tresty všem obžalovaným uloží.

V přeplněné soudní síni, kde byly desítky novinářů i další veřejnost, však verdikt poslouchají jen čtyři obžalovaní. Hlavní aktéři Kateřina Pancová (nyní Kottová) a Petr Kott požádali, ať se vyhlášení verdiktu koná bez jejich účasti. Čtení rozsudku naopak poslouchá obžalovaná a současně korunní svědkyně Ivana Salačová. Přítomni jsou advokáti všech obžalovaných, tedy včetně Tomáše Sokola, který hájí manžele Kottovy.

Žalobce: Až devět let

Žalobce Petr Jirát navrhl dva až devět let vězení a dvě podmínky. Dnešní verdikty se týkají devíti obviněných, případ Ratha a Lucie Novanské, která pořádala údajně podezřelé tendry, soud vyčlenil zvlášť kvůli průtahům a pokračuje do května. Většina obžalovaných se z vyhlášení rozhodnutí omluvila. Mimochodem: vyhlášení rozsudku z lavic pro veřejnost sledovala i zmíněná Novanská.

Závěrečnou řeč si Jirát začal připravovat už půl roku dopředu. Vzhledem k tomu, že soud vyloučil Ratha k samotnému projednání, bude muset závěrečnou řeč číst ještě jednou. I Rath totiž má nárok na to, slyšet ji celou.

Podle Jiráta to fungovalo tak, že se předem domluvily firmy, které se budou o zakázku ucházet, a většina tak vědomě dělala křoví. Tak byla zaručena výhra předem vybraného uchazeče.

A hojně citoval korunního svědka – majitelku firmy Fisa Ivanu Salačovou, která vše přiznala a s obžalobou spolupracovala, aby dostala mírnější trest. Salačová například popisovala, jak se přesně rozdělovaly úplatky. "Je evidentní, že výpověď obžalované Salačové je zcela pravdivá," řekl během závěrečné řeči žalobce.

Soudce si pak na vynesení rozsudku nechal takřka měsíc.

Obrátky a zpomalení

Jednání s Rathem zpočátku nabralo obrátky, ale od loňského dubna se výrazně zpomalilo a líčení se konalo jen sporadicky.

V září se zadrhl proces nejdříve kvůli přetržené achilovce Petra Kotta, poté kvůli hospitalizaci Davida Ratha. A do toho soudce Pacovský začal projednávat další případ spojený s Rathem: Obžalobu skupiny kolem Rathova bývalého náměstka Filipa Bušiny, podezřelé z půlmiliardových daňových úniků.

Jednání zdržovaly i časté stížnosti a obvinění z podjatosti vůči předsedovi senátu Robertu Pacovskému, které musel řešit vrchní soud. Počátkem února proto soud sáhl k neobvyklému kroku: Protože opět nedorazili advokáti několika obžalovaných, případ Rath rozdělil.

K samostatnému projednávání vyčlenil Lucii Novanskou, která podle obžaloby "cinklé" soutěže organizovala, a dva manažery stavebních firem. V případě manažerů pak proces opět sloučil, k Novanské na vedlejší větvi pak naopak přibyl Rath.

Jedenáct lidí a sedm firem

Korupční kauzu Davida Ratha začal policejní zásah v květnu 2012. Žalobce viní skupinu 11 lidí z manipulování veřejných zakázek ve Středočeském kraji v letech 2011 a 2012.

Za organizátory označil žalobce Petr Jirát Kateřinu Pancovou a Petra Kotta. Rath pak údajně o všem věděl a dělil se o úplatky. Ostatně právě po převzetí krabice vína, kde bylo sedm milionů korun, Ratha zadržela policie.

Spolu s uvedenou trojicí je stíhána manažerka firmy ML Compet Lucie Novanská, která zmanipulovaná výběrová řízení podle obžaloby organizovala, a pak také manažeři sedmi stavebních a zdravotnických firem, kteří měli kvůli přidělení zakázek uplácet.

 

Právě se děje

Další zprávy