"Žluťoučký penízky" aneb jaké důkazy má žalobce v kauze Rath

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 21. 7. 2015 8:53
Ve čtvrtek padl první rozsudek nad Davidem Rathem a Lucií Novanskou. Podívejte se v infografice na zásadní důkazy, které má v případu žalobce Petr Jirát.

Praha - Do prvního velkého finále dospěla obří korupční kauza skupiny kolem exhejtmana Davida Ratha. Případ, který co do množství a charakteru důkazů (zejména odposlechů), ale i objemu nalezených peněz a postavení aktérů nemá v Česku obdoby. Soudce Krajského soudu v Praze Robert Pacovský ve čtvrtek odpoledne vynesl nepravomocný rozsudek nad Davidem Rathem a Lucií Novanskou. 

Rath dostal za korupci při krajských zakázkách 8,5 roku, Novanská 5 let.

Bývalý hejtman a v minulosti i poslanec a ministr zdravotnictví spolu s Lucií Novanskou ze společnosti ML Compet, která podle žalobce organizovala zmanipulovaná výběrová řízení, si verdikt vyslechli později.

Už v dubnu soud nepravomocně potrestal dalších devět obžalovaných. Kateřině a Petru Kottovým uložil 7,5 roku vězení. Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý z firmy Konstruktiva Branko dostali pět let vězení, manažeři zdravotnických firem Puro-Klima a Hospimed Martin Jireš a Jindřich Řehák dostali 5,5 roku vězení. Tříletou podmínku vyměřil soud Janu Hájkovi ze zdravotnické firmy B-Braun a Václavovi Kovandovi ze stavební firmy Pohl. Tříletou podmínku dostala i Ivana Salačová, která byla spolupracující obviněnou.

Hlavou celé korupční chobotnice byli podle státního zástupce Petra Jiráta bývalý poslanec Petr Kott a ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová (v průběhu procesu se vzali a Pancová se nyní jmenuje Kottová). Rath je jako hejtman podle obžaloby kryl a za to si bral část úplatků ze zmanipulovaných zakázek.

Na případný trest (či zproštění obžaloby) čekají také čtyři představitelé stavebních firem či tři prodejci zdravotnické techniky. Podívejte se do galerie na okolnosti vyšetřování a hlavně na důkazy, které rozhodly, s jak přísným prvním trestem odešli od soudu Rath a Novanská.

Jaké byly hlavní důkazy v celé kauze a jaké budou trumfy pro odvolání? Co bude s firmami, které měly uplácet? Čtěte v pátek 24. 7. ve speciálu Hospodářských novin.

Foto: Ludvík Hradilek

Nedůvěřivý expolicista dostal kauzu k Bradáčové

Důležitými svědky jsou projektanti. Jedním z nich je Vladislav Procházka, jehož společnost Aria připravovala projekt na rekonstrukci zámku Buštěhrad. Procházka ji spočítal na 161 milionů.

Tento rozpočet ale odmítli jako příliš nízký představitelé společnosti Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý. Podle policie nejdřív požádali Procházkova kolegu Petra Novotného z firmy Real Garant, aby tento rozpočet navýšil, on to však odmítl. Poté jej sami navýšili na 218 milionů. Mimochodem, ač byla jejich firma vybrána jako vítěz tendru v dubnu 2012, už o rok dříve připravovala zadávací dokumentaci k uvedené zakázce.

Jeden z těchto projektantů zřejmě způsobil, že se o případ začala zajímat policie a nasadila odposlechy. Procházka se totiž znal s bývalým policistou Liborem Gregorem, který následně podal trestní oznámení, v němž upozornil na chystané předražení rekonstrukce o 50 milionů. Uvedl také, že za předražením stojí Kott s Pancovou a peníze jsou určeny pro středočeského hejtmana Davida Ratha. Trestní oznámení pak kvůli tomu, že nevěřil středočeské policii, podal na Nejvyšší státní zastupitelství a to případ přidělilo do Ústí nad Labem týmu Lenky Bradáčové (na snímku). Té se podařilo vyšetřování utajit a dovést až do slavného zatčení Ratha s krabicí od vína. Na tomto případu si udělala jméno, dnes je z ní vrchní státní zástupkyně.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy