"Žluťoučký penízky" aneb jaké důkazy má žalobce v kauze Rath

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 21. 7. 2015 8:53
Ve čtvrtek padl první rozsudek nad Davidem Rathem a Lucií Novanskou. Podívejte se v infografice na zásadní důkazy, které má v případu žalobce Petr Jirát.

Praha - Do prvního velkého finále dospěla obří korupční kauza skupiny kolem exhejtmana Davida Ratha. Případ, který co do množství a charakteru důkazů (zejména odposlechů), ale i objemu nalezených peněz a postavení aktérů nemá v Česku obdoby. Soudce Krajského soudu v Praze Robert Pacovský ve čtvrtek odpoledne vynesl nepravomocný rozsudek nad Davidem Rathem a Lucií Novanskou. 

Rath dostal za korupci při krajských zakázkách 8,5 roku, Novanská 5 let.

Bývalý hejtman a v minulosti i poslanec a ministr zdravotnictví spolu s Lucií Novanskou ze společnosti ML Compet, která podle žalobce organizovala zmanipulovaná výběrová řízení, si verdikt vyslechli později.

Už v dubnu soud nepravomocně potrestal dalších devět obžalovaných. Kateřině a Petru Kottovým uložil 7,5 roku vězení. Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý z firmy Konstruktiva Branko dostali pět let vězení, manažeři zdravotnických firem Puro-Klima a Hospimed Martin Jireš a Jindřich Řehák dostali 5,5 roku vězení. Tříletou podmínku vyměřil soud Janu Hájkovi ze zdravotnické firmy B-Braun a Václavovi Kovandovi ze stavební firmy Pohl. Tříletou podmínku dostala i Ivana Salačová, která byla spolupracující obviněnou.

Hlavou celé korupční chobotnice byli podle státního zástupce Petra Jiráta bývalý poslanec Petr Kott a ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová (v průběhu procesu se vzali a Pancová se nyní jmenuje Kottová). Rath je jako hejtman podle obžaloby kryl a za to si bral část úplatků ze zmanipulovaných zakázek.

Na případný trest (či zproštění obžaloby) čekají také čtyři představitelé stavebních firem či tři prodejci zdravotnické techniky. Podívejte se do galerie na okolnosti vyšetřování a hlavně na důkazy, které rozhodly, s jak přísným prvním trestem odešli od soudu Rath a Novanská.

Jaké byly hlavní důkazy v celé kauze a jaké budou trumfy pro odvolání? Co bude s firmami, které měly uplácet? Čtěte v pátek 24. 7. ve speciálu Hospodářských novin.

Foto: Ludvík Hradilek

Nedůvěřivý expolicista dostal kauzu k Bradáčové

Důležitými svědky jsou projektanti. Jedním z nich je Vladislav Procházka, jehož společnost Aria připravovala projekt na rekonstrukci zámku Buštěhrad. Procházka ji spočítal na 161 milionů.

Tento rozpočet ale odmítli jako příliš nízký představitelé společnosti Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý. Podle policie nejdřív požádali Procházkova kolegu Petra Novotného z firmy Real Garant, aby tento rozpočet navýšil, on to však odmítl. Poté jej sami navýšili na 218 milionů. Mimochodem, ač byla jejich firma vybrána jako vítěz tendru v dubnu 2012, už o rok dříve připravovala zadávací dokumentaci k uvedené zakázce.

Jeden z těchto projektantů zřejmě způsobil, že se o případ začala zajímat policie a nasadila odposlechy. Procházka se totiž znal s bývalým policistou Liborem Gregorem, který následně podal trestní oznámení, v němž upozornil na chystané předražení rekonstrukce o 50 milionů. Uvedl také, že za předražením stojí Kott s Pancovou a peníze jsou určeny pro středočeského hejtmana Davida Ratha. Trestní oznámení pak kvůli tomu, že nevěřil středočeské policii, podal na Nejvyšší státní zastupitelství a to případ přidělilo do Ústí nad Labem týmu Lenky Bradáčové (na snímku). Té se podařilo vyšetřování utajit a dovést až do slavného zatčení Ratha s krabicí od vína. Na tomto případu si udělala jméno, dnes je z ní vrchní státní zástupkyně.

 

Právě se děje

Další zprávy