Chtěla jsem zakázky, ale nejsem zrádkyně, hájila se Salačová

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 10. 3. 2015 13:24
Před soudem pronesla svoji závěrečnou řeč obžalovaná stavařka Ivana Salačová, která spolupracovala s policií a pomohla rozkrýt korupční chobotnici v kauze Rath.
Ivana Salačová, korunní svědkyně v procesu Davida Ratha, před svojí závěrečnou řečí. V pozadí žalobce Petr Jirát, který jí za spolupráci navrhl pouze podmíněný trest.
Ivana Salačová, korunní svědkyně v procesu Davida Ratha, před svojí závěrečnou řečí. V pozadí žalobce Petr Jirát, který jí za spolupráci navrhl pouze podmíněný trest. | Foto: Marek Pokorný

Praha – Závěrečnými řečmi obžalovaných skončila v úterý poslední fáze části korupčního procesu kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Verdikt soudce Robert Pacovský vynese 7. dubna.

Jako první předstoupila před soudní senát korunní svědkyně – majitelka stavební společnosti FISA Ivana Salačová, která se rozhodla přiznat a získala status spolupracující obviněné.

"Vše, co jsem dělala, jsem dělala proto, abych své společnosti zajistila práci. Rozhodně ne kvůli tomu, abych někoho poškodila," odůvodnila svoji účast v korupční chobotnici okolo Davida Ratha.

"Brala jsem to tak, že nutnou provizi dávám těm, kteří mi zajistí stavební zakázky. Dnes postupem času vím, že jsem nejednala správně. Lituji toho," dodala.

Po poradě s rodinou

Salačovou stejně jako Davida Ratha a většinu dalších obžalovaných zatkla policie v květnu 2012. Skončila ve vazbě. "Prostudovala jsem si spis, přečetla všechny odposlechy, poradila se s právníky. A po veliké diskusi s rodinou jsem se rozhodla vypovídat úplně a pravdivě a požádat o status spolupracující osoby," uvedla.

I když mluvila jasným a zřetelným hlasem, bylo vidět, že je ve svědecké ohrádce nervózní. Za zády si po celou dobu své řeči urputně mnula ruce, v jednu chvíli se jí dokonce začal na chvíli chvět hlas. A to v okamžiku, kdy reagovala na slova jedné z obhájkyň, že lže, jako když tiskne, a druhého, že je zrádce.

"Toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ale rozhodně si nemyslím, že jsem zrádce, jak mě jeden z obhájců nazval," reagovala rozrušeným hlasem.

"Každopádně jsem nebyla organizátorka, jen účastník systému, abych měla zakázky," dodala. Krátce popsala i detaily několika zakázek. "Mé výpovědi byly pravdivé a úplné," dodala, když po osmi minutách závěrečnou řeč ukončila.

V krabici bylo víno

Výpověď Salačové se snažili v závěrečné řeči zpochybnit exmanažeři stavební firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý.

"Celé situace lituji a je to pro mě velká sebereflexe," řekl Drážďanský. Odmítl, že by předal úplatek další obžalované, exšéfce kladenské nemocnice Kateřině Kottové, dříve Pancové. "Je pravda, že jsem nesl v inkriminovaný den do nemocnice krabici s vínem, ale bylo tam víno, a ne finanční hotovost," dodal. Výpověď Salačové, která se přiznala k předávání provizí kvůli získání zakázek, označil jako účelovou.

Tomáš Mladý uvedl, že se trestných činů popsaných obžalobou nedopustil. Nevypracovával prý rozpočet k Buštěhradu. Řekl také, že je "bezúhonný otec od rodiny, pro kterého je toto jednání velmi náročné a stresující".

Za spolupráci jen podmínka

Žalobce Petr Jirát Salačové výměnou za to, že pomáhala usvědčit ostatní obžalované, navrhl jako jediné podmíněný trest. Dvojici manažerů navrhuje pět let.

"Je evidentní, že výpověď obžalované Salačové je zcela pravdivá," uvedl již minulý týden ve své závěrečné řeči návladní Jirát.

"Na podané obžalobě bych ničeho neměnil a u některých skutků je výčet důkazů ještě vyšší, než bylo shromážděno v přípravném líčení," uvedl Jirát a odkázal právě na Salačovou, která pomohla zaplnit některá bílá místa obžaloby.

Jádrem podvodů podle Jiráta byly zakázky pro středočeské nemocnice. Jak podle něj dokázaly prostorové odposlechy, umístěné především v kanceláři obžalované Kateřiny Pancové (dnes provdané Kottové), ale i jejím domě v Rudné u Prahy, bylo už předem vybráno, kdo kterou zakázku získá a jaký úplatek za to poskytne. A také to, jaké firmy budou dělat "křoví".

V dubnu by měla skončit ještě druhá větev procesu, kde figuruje David Rath. Ten byl kvůli svému onemocnění vyloučen k samostatnému projednání.

Jedenáct lidí a sedm firem

Korupční kauzu Davida Ratha začal policejní zásah v květnu 2012. Žalobce viní skupinu 11 lidí z manipulování veřejných zakázek ve Středočeském kraji v letech 2011 a 2012.

Za organizátory označuje žalobce Petr Jirát Kateřinu Pancovou a Petra Kotta. Rath pak údajně o všem věděl a dělil se o úplatky. Ostatně právě po převzetí krabice vína, kde bylo sedm milionů korun, Ratha zadržela policie.

Spolu s uvedenou trojicí je stíhána manažerka firmy ML Compet Lucia Novanská, která zmanipulovaná výběrová řízení podle obžaloby organizovala, a pak také manažeři sedmi stavebních a zdravotnických firem, kteří měli kvůli přidělení zakázek uplácet.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Leicester bude soupeřem Chelsea ve finále Anglického poháru

Fotbalisté Leicesteru porazili v semifinále Anglického poháru ve Wembley 1:0 Southampton. O cennou trofej se ve finále utkají s Chelsea, která v sobotu zdolala stejným výsledkem Manchester City.

Zápas sledovaly přímo v hledišti největšího anglického fotbalového stadionu čtyři tisíce diváků. Právě semifinále FA Cupu sloužilo jako testovací akce pro návrat fanoušků do ochozů.

Southampton v dosavadním průběhu Anglického poháru ještě neinkasoval, hned první soupeřova trefa pro něj ale znamenala konec v soutěži. V 55. minutě utekl po levé straně Jamie Vardy a předložil míč před bránu Kelechimu Iheanachovi, který nadvakrát překonal Frasera Forstera. Nigerijský útočník dal 15. gól v sezoně.

"Lišky" si zahrají finále FA Cupu poprvé od roku 1969 a budou usilovat o první triumf. Všechny čtyři finálové účasti v klubové historii pro ně skončily porážkou.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hokejisté Jihlavy vyhráli i druhý finálový zápas v Kladně, tentokrát 4:1

Hokejisté Jihlavy vyhráli i druhý zápas finále play off první hokejové ligy na ledě Kladna, tentokrát 4:1. Dukla udělala další krok směrem k postupu mezi elitu především díky dobře zvládnuté první třetině, po níž vedla 2:0. Třemi body za gól a dvě nahrávky se blýskl Matěj Pekr. Série se nyní přesune do Jihlavy, kde se odehrají ve středu a ve čtvrtek další dvě utkání.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

11 mrtvých po nehodě vlaku v Egyptě

Při nehodě osobního vlaku v Egyptě zahynulo nejméně 11 lidí, dalších zhruba 100 se jich zranilo. Oznámilo to egyptské ministerstvo zdravotnictví.

Další zprávy