Chtěla jsem zakázky, ale nejsem zrádkyně, hájila se Salačová

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 10. 3. 2015 13:24
Před soudem pronesla svoji závěrečnou řeč obžalovaná stavařka Ivana Salačová, která spolupracovala s policií a pomohla rozkrýt korupční chobotnici v kauze Rath.
Ivana Salačová, korunní svědkyně v procesu Davida Ratha, před svojí závěrečnou řečí. V pozadí žalobce Petr Jirát, který jí za spolupráci navrhl pouze podmíněný trest.
Ivana Salačová, korunní svědkyně v procesu Davida Ratha, před svojí závěrečnou řečí. V pozadí žalobce Petr Jirát, který jí za spolupráci navrhl pouze podmíněný trest. | Foto: Marek Pokorný

Praha – Závěrečnými řečmi obžalovaných skončila v úterý poslední fáze části korupčního procesu kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Verdikt soudce Robert Pacovský vynese 7. dubna.

Jako první předstoupila před soudní senát korunní svědkyně – majitelka stavební společnosti FISA Ivana Salačová, která se rozhodla přiznat a získala status spolupracující obviněné.

"Vše, co jsem dělala, jsem dělala proto, abych své společnosti zajistila práci. Rozhodně ne kvůli tomu, abych někoho poškodila," odůvodnila svoji účast v korupční chobotnici okolo Davida Ratha.

"Brala jsem to tak, že nutnou provizi dávám těm, kteří mi zajistí stavební zakázky. Dnes postupem času vím, že jsem nejednala správně. Lituji toho," dodala.

Po poradě s rodinou

Salačovou stejně jako Davida Ratha a většinu dalších obžalovaných zatkla policie v květnu 2012. Skončila ve vazbě. "Prostudovala jsem si spis, přečetla všechny odposlechy, poradila se s právníky. A po veliké diskusi s rodinou jsem se rozhodla vypovídat úplně a pravdivě a požádat o status spolupracující osoby," uvedla.

I když mluvila jasným a zřetelným hlasem, bylo vidět, že je ve svědecké ohrádce nervózní. Za zády si po celou dobu své řeči urputně mnula ruce, v jednu chvíli se jí dokonce začal na chvíli chvět hlas. A to v okamžiku, kdy reagovala na slova jedné z obhájkyň, že lže, jako když tiskne, a druhého, že je zrádce.

"Toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ale rozhodně si nemyslím, že jsem zrádce, jak mě jeden z obhájců nazval," reagovala rozrušeným hlasem.

"Každopádně jsem nebyla organizátorka, jen účastník systému, abych měla zakázky," dodala. Krátce popsala i detaily několika zakázek. "Mé výpovědi byly pravdivé a úplné," dodala, když po osmi minutách závěrečnou řeč ukončila.

V krabici bylo víno

Výpověď Salačové se snažili v závěrečné řeči zpochybnit exmanažeři stavební firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý.

"Celé situace lituji a je to pro mě velká sebereflexe," řekl Drážďanský. Odmítl, že by předal úplatek další obžalované, exšéfce kladenské nemocnice Kateřině Kottové, dříve Pancové. "Je pravda, že jsem nesl v inkriminovaný den do nemocnice krabici s vínem, ale bylo tam víno, a ne finanční hotovost," dodal. Výpověď Salačové, která se přiznala k předávání provizí kvůli získání zakázek, označil jako účelovou.

Tomáš Mladý uvedl, že se trestných činů popsaných obžalobou nedopustil. Nevypracovával prý rozpočet k Buštěhradu. Řekl také, že je "bezúhonný otec od rodiny, pro kterého je toto jednání velmi náročné a stresující".

Za spolupráci jen podmínka

Žalobce Petr Jirát Salačové výměnou za to, že pomáhala usvědčit ostatní obžalované, navrhl jako jediné podmíněný trest. Dvojici manažerů navrhuje pět let.

"Je evidentní, že výpověď obžalované Salačové je zcela pravdivá," uvedl již minulý týden ve své závěrečné řeči návladní Jirát.

"Na podané obžalobě bych ničeho neměnil a u některých skutků je výčet důkazů ještě vyšší, než bylo shromážděno v přípravném líčení," uvedl Jirát a odkázal právě na Salačovou, která pomohla zaplnit některá bílá místa obžaloby.

Jádrem podvodů podle Jiráta byly zakázky pro středočeské nemocnice. Jak podle něj dokázaly prostorové odposlechy, umístěné především v kanceláři obžalované Kateřiny Pancové (dnes provdané Kottové), ale i jejím domě v Rudné u Prahy, bylo už předem vybráno, kdo kterou zakázku získá a jaký úplatek za to poskytne. A také to, jaké firmy budou dělat "křoví".

V dubnu by měla skončit ještě druhá větev procesu, kde figuruje David Rath. Ten byl kvůli svému onemocnění vyloučen k samostatnému projednání.

Jedenáct lidí a sedm firem

Korupční kauzu Davida Ratha začal policejní zásah v květnu 2012. Žalobce viní skupinu 11 lidí z manipulování veřejných zakázek ve Středočeském kraji v letech 2011 a 2012.

Za organizátory označuje žalobce Petr Jirát Kateřinu Pancovou a Petra Kotta. Rath pak údajně o všem věděl a dělil se o úplatky. Ostatně právě po převzetí krabice vína, kde bylo sedm milionů korun, Ratha zadržela policie.

Spolu s uvedenou trojicí je stíhána manažerka firmy ML Compet Lucia Novanská, která zmanipulovaná výběrová řízení podle obžaloby organizovala, a pak také manažeři sedmi stavebních a zdravotnických firem, kteří měli kvůli přidělení zakázek uplácet.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy