Velký požár zasáhnul vrakoviště u Ostravy, hasiči vyhlásili zvláštní stupeň poplachu

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 5. 2021 13:03
Moravskoslezští hasiči od rána bojují s rozsáhlým požárem vrakoviště automobilů v Ostravě-Vítkovicích. V areálu hoří 1500 tun vraků, a zřejmě také plasty a pneumatiky, hustý kouř je vidět na kilometry daleko. Radnice a hasiči doporučili místním, aby nevycházeli. Na místě zasahuje 150 hasičů, 58 aut, cisteren i dalších speciálních vozů a dva vrtulníky. Hasiči postupně dostávají oheň pod kontrolu.
Na místě zasahují kromě ostatní techniky také dva vrtulníky.
Na místě zasahují kromě ostatní techniky také dva vrtulníky. | Foto: HZS Moravskoslezský kraj

"Požár se nám momentálně daří dostat pod kontrolu. Zásah je ale komplikovaný v tom, že hoří hromada obsahující 1500 tun materiálu z vraků aut. Jsou tam pneumatiky i plasty. Hořet může někde uvnitř hromady," řekl Popp. Zásah komplikují vysoké teploty a vítr. Svým rozsahem jde o zatím největší letošní požár, který hasiči v Moravskoslezském kraji likvidovali.

Zvláštní stupeň požárního poplachu se vyhlašuje, zasahuje-li víc než 30 jednotek, řekl mluvčí hasičů Lukáš Popp. V areálu se stále ozývají detonace, zřejmě pneumatik, řekl později v České televizi.

Foto: Aktuálně.cz

Policie na twitteru uvedla, že požáru předcházela exploze. Mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl řekl, že zdravotníci na místě prohlédli třiačtyřicetiletého muže. "Byl ale bez známek zranění. Proto jej posádka ponechala na místě," řekl.

Hoří v areálu společnosti SPV Recycling, která ekologicky likviduje vozidla. Firma se podle svého ředitele Jiřího Šaška vyjádří dnes nebo v úterý.

"Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák. "Evakuace obyvatelstva nebyla nutná," uvedla policie na twitteru.

Zásah si vyžádal i zapojení speciální techniky

Na místo vyjel speciální automobil chemické laboratoře moravskoslezských hasičů, který provádí měření koncentrací nebezpečných látek v ovzduší. Na místo byl povolán také speciální automobil chemické laboratoře, který měří koncentrace škodlivin v ovzduší. "První výsledky už máme. Znečištění ovzduší v rozsahu, že by bylo ohroženo zdraví lidí, se ale nepotvrdilo," řekl Popp. Dodal, že i díky větru se zplodiny v ovzduší rychleji ředily.

Do akce hasiči dopoledne nejprve povolali policejní vrtulník, který s pomocí speciálního bambi vaku pomáhal hasit hořící hromadu z výšky. Později na místě začal zasahovat i druhý vrtulník. "Ten je soukromé společnosti. S ní máme smlouvu o možném využití v případě potřeby," řekl Popp. Dodal, že stroje se střídají a privátní létá v době, kdy policejní odletí dotankovat palivo. "Piloti se shodli, že požářiště je natolik malé, že by bylo nebezpečné, aby najednou lítaly oba vrtulníky. Proto se střídají," vysvětlil mluvčí.

Dodal, že na místě zasahuje i speciální technika, která k menším a běžnějším požárům moc často nevyjíždí. "Z hlučínského záchranného útvaru přijely dvě velkokapacitní cisterny. Na místě jsou i čtyři speciální kombinovaná auta. Ta mají zásobníky na čtyři hasící prostředky - prášek, vodu, pěnu a CO2," řekl.

Hasiči k likvidaci nasadili vodu i pěnu. Na místě zasahuje i obrněná cisternová automobilová stříkačka i pětinápravový velkoobjemový speciál Tatra. Povolán byl kontejner se zásobou pěnidla. Část této techniky si hasiči pořídili po zkušenostech s výbuchem munice ve Vrběticích.

 

Právě se děje

Další zprávy