Rozpočet je šitý horkou jehlou, kritizují ministři z ČSSD. Jste nezodpovědní, brání se Babiš

Martin Ťopek ČTK Martin Ťopek, ČTK
Aktualizováno 25. 5. 2017 17:03
Návrh rozpočtu z dílny ministerstva financí Andreje Babiše je podle ministrů z ČSSD špatně odvedená práce a chybí v něm prostředky na investice i spolufinancování fondů EU. Více peněz pro své resorty žádají ministři školství, práce, vnitra i zdravotnictví. Například Michaele Marksové na ministerstvu práce a sociálních věcí chybí asi 6,2 miliardy. Zástupci ČSSD očekávají další debatu o státních financích na příští rok. Ministerstvo financí však kritiku odmítlo: "Dnešní vyjádření některých ministrů na adresu tohoto návrhu nejsou ničím jiným, než matením veřejnosti a slibováním nesplnitelného," brání se úřad.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Návrh rozpočtu, jak ho připravil bývalý ministr financí Andrej Babiš (ANO), je šitý horkou jehlou, tvrdí sociální demokraté. Podle ministrů za ČSSD chybí miliardy mimo jiné na spolufinancování fondů EU nebo na investice. Na čtvrteční tiskové konferenci to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Více peněz požadují ministryně školství Kateřina Valachová, práce a sociálních věcí Michaela Marksová, ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík i ministr vnitra Milan Chovanec.

"Řádově se jedná o několik desítek miliard korun napříč všemi resorty," řekl Sobotka. S návrhem rozpočtu mají podle něj problém i šéfové resortů, které spadají pod koaliční partnery. "Pro nás to nebude debata nejen o objemu peněz, ale i o struktuře rozpočtu," uvedl Sobotka.

V případě ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) chybí podle ministryně Marksové 6,2 miliardy korun. Peníze potřebuje na zvýšení platů v sociálních službách, investice do výstavby a rekonstrukce domů pro seniory nebo zdravotně postižené i na navýšení příspěvků na péči. "Je přitom jedno, pod jakou stranu sociální služby spadají, ty peníze tam jsou prostě potřeba," řekla ministryně. 

V návrhu rozpočtu ministerstva zdravotnictví pak podle vyjádření Ludvíka chybí čtyři miliardy korun, především na investice a spolufinancování projektů z EU fondů. "Přestože jsem se ještě sestavování rozpočtu neúčastnil, je překvapení slabé slovo," komentoval Ludvík Babišův návrh rozpočtu. 

Valachové chybí peníze na reformu školství i na přislíbené zvyšování platů učitelů a ministerstvu vnitra peníze na boj s terorismem.

"Jsme jako sociální demokraté připraveni na velmi podrobnou debatu. Chceme, aby byla shoda nad rozpočtem a dodržen schodek. Nyní je potřeba, aby MF jednalo s jednotlivými ministerstvy," uvedl Sobotka.

Nespokojení jsou i ministři za ANO

Členové vlády za Babišovo hnutí ANO vyjádřili svoji nespokojenost s rozpočtem ještě před ČSSD. Zatímco sociální demokraté jen dostali "málo přidáno," ministerstvům pro místní rozvoj (MMR), dopravy a životního prostředí peníze výrazně poklesly.

Například u MMR první návrh rozpočtu počítá s meziročním poklesem o 11,3 miliardy korun na 4,7 miliardy. "Ministerstvo pro místní rozvoj reaguje na požadavky zejména starostů menších obcí, kteří jinak nemají šanci náročnější projekty realizovat," uvedla ministryně Karla Šlechtová. 

Obdobně dopadl resort vedení pod vedení Dana Ťoka. Tomu poklesly plánované výdaje o téměř třicet procent, z 22 miliard na necelých 16. "Jde zatím pouze o první návrh rozpočtu, o kterém určitě ještě povedeme debatu. Řada velkých dálničních staveb, které byl roky odkládané, je blízko zahájení. Věřím tedy, že tyto projekty budou mít podporu a rozpočet s nimi bude počítat," uvedl Ťok.

Ministerstvo financí však kritiku odmítlo. "Ministerstvo financí plně reflektuje všechny priority vlády v sociální oblasti, a to za nepřekročitelného předpokladu zachování plánovaného schodku ve výši 50 miliard korun. Dnešní vyjádření některých ministrů na adresu tohoto návrhu nejsou ničím jiným, než matením veřejnosti a slibováním nesplnitelného," uvedl úřad.

Ministři za ČSSD podle ministerstva představili řadu dalších požadavků, které ministerstvo vyčíslilo na zhruba 30 miliard korun. "Vzhledem k tomu, že se shodujeme na nepřekročitelném deficitu ve výši 50 miliard korun, budu se jednotlivých ministrů na blížících se jednáních ptát na to, zda a kde hodlají ušetřit ve svých vlastních kapitolách," uvedl ministr financí Ivan Pilný (ANO). Návrh rozpočtu označil za kvalitní.

Kritiku odmítá i autor návrhu rozpočtu Andrej Babiš. "Ministři se chovají rozpočtově neodpovědně. K dubnu 2017 nečerpali z už schválených minulých rozpočtů jenom z českých peněz 47 miliard. Za další, katastrofálně čerpají evropské peníze," dodal.

Deficit odsouhlasila koalice

Podle pondělního vyjádření Babiše rozpočet na příští rok počítá s růstem důchodů, platů, sociálních i nemocenských dávek nebo růstem rozpočtu ministerstva obrany. Navržený schodek rozpočtu 50 miliard korun vychází z dohody koalice.

Celkové výdaje rozpočtu by tak příští rok měly včetně peněz z EU a dalších finančních mechanismů stoupnout o 32,7 miliardy na 1,342 bilionu korun. Příjmy by měly vzrůst o 42,7 miliardy na 1,292 miliardy korun. Státní rozpočet zřejmě dozná ještě změn, v předchozích letech tomu tak vždy bylo.

Návrh počítá meziročně s růstem výdajů u většiny ministerstev a dalších státních úřadů. Největší růst, o 32,6 miliardy Kč, je u ministerstva práce a sociálních věcí, následuje ministerstvo školství s růstem o 11,7 miliardy Kč. Naopak největší pokles v absolutní částce je u ministerstva dopravy, a to o 12 miliard korun.

Vláda musí podle zákonných pravidel návrh státního rozpočtu schválit a odeslat do sněmovny do konce září. Zpravidla o rozpočtu začíná jednat během června, do konce května by totiž MF mělo zpracovat návrh příjmů a výdajů jednotlivých kapitol. Během léta pak ministři jednají s ministrem financí o rozpočtech svých resortů a do konce srpna musí MF návrh poslat vládě.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj žen v Charlestonu (antuka, dotace 565.530 dolarů):

Čtyřhra - finále: Melicharová, Schuursová (1-USA/Niz.) - Hradecká, Bouzková (ČR) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Aktualizováno před 22 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt, 11 lidí je zraněných. Na místo letěl záchranářský vrtulník

Při požáru bytu v domě v pražské Černokostelecké ulici bylo v neděli zraněno 11 lidí, nejméně dva z nich jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Na twitteru o tom informovala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořelo v jedné místnosti v bytě ve třetím patře. Požár hasiči dostali rychle pod kontrolu, nyní už byt odvětrávají, řekl mluvčí.

První informace hovořily o osmi zraněných. Později mluvčí upřesnila, že jich je 11. "Minimálně dvě z toho jsou ve vážném zdravotním stavu. Jednoho z nich nyní záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťují dýchací cesty. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník," uvedla. Záchranáři aktivovali traumatologický plán, který se vyhlašuje při mimořádných událostech s větším počtem postižených kvůli koordinaci záchranných prací. Na místě je také speciální vůz Atego pro mimořádné situace.

Hasiči měli událost hlášenou v 17:15, na místo vyslali tři profesionální a jednu dobrovolnou jednotku. "Pět minut po příjezdu jsme měli požár pod kontrolou a za dalších deset minut bylo uhašeno," řekl Kavka. Nyní budou hasiči zjišťovat příčiny, podle mluvčího připadá v úvahu technická závada či nedbalost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy