Babišův návrh rozpočtu nejhůř dopadá na ministry z ANO. O miliardy přijdou Šlechtová, Ťok i Brabec

Martin Ťopek Martin Ťopek
24. 5. 2017 17:30
Na ministerstva dorazil návrh státního rozpočtu pro jednotlivé resorty, k němuž teď mají ministři připojit své připomínky. Vypadá to, že nejvíce budou návrh z pera končícího ministra financí Andreje Babiše kritizovat lidé z jeho hnutí ANO. Těm totiž návrh nejvíce ubral.
Foto: Lukáš Bíba

Praha - Ministerstvo financí rozeslalo jednotlivým resortům prvotní návrh, jak v příštím roce rozdělí peníze. Plán státního rozpočtu, který má Aktuálně.cz k dispozici, počítá s tím, že si nejvíce pohorší ministerstva pro místní rozvoj, dopravy a životního prostředí. Všechna přitom řídí lidé z hnutí ANO.

Největší propad čekal na ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou. Z šestnácti letošních miliard ji v návrhu zůstalo necelých pět. Šlechtová se okamžitě pustila do kritiky rozpočtu.

"Ministerstvo pro místní rozvoj reaguje na požadavky zejména starostů menších obcí, kteří jinak nemají šanci náročnější projekty realizovat. Ministerstvu byla ponížena také alokace na spolufinancování z evropských fondů, což je nepřijatelné," uvedla Šlechtová.

Podle končícího ministra financí Andreje Babiše jsou však právě evropské dotace důvodem, proč některým resortům v návrhu tak razantně poklesly plány financí na příští rok. "Paní Šlechtová čerpá na 0,27 procenta z IROP. Ale on ve skutečnosti nikdo z ministrů řádně nečerpá," řekl Babiš. 

Podobně, i když ne tak dramaticky, dopadla ministr dopravy Dan Ťok. Tomu poklesly plánované výdaje o téměř třicet procent, z 22 miliard na necelých 16. A ministr životného prostředí Richard Brabec si "upsal" čtyři miliardy ze šestnácti. 

Brabec se zatím k návrhu nedokázal vyjádřit. "Právě to studujeme, konkrétní dopady budu schopen říct ve čtvrtek dopoledne," napsal ministr Aktuálně.cz.

Všichni jmenovaní ministři jsou přitom z hnutí ANO, Babiš argumentuje, že měří všem stejně. Poslední den ve své funkci připomněl, že premiér Bohuslav Sobotka se tak nechová. "Ministryně školství Kateřina Valachová sedí na zkorumpovaném ministerstvu a Babiš musí vypadnout, protože ráno ukradl tři popisky," poukázal Babiš na své odvolání z vlády. 

Z hnutí ANO si polepšil v návrhu rozpočtu pouze ministr spravedlnosti Robert Pelikán, jehož resort dostal "přidáno" 98 milionů k původní 2,7 miliardy korun, a také ministr obrany Martin Stropnický.To si má sice polepšit o 5,4 miliardy korun na 57,9 miliardy, přesto však bude žádat víc, aby výdaje na obranu stouply až na 1,4 procenta HDP.

Prvotní návrh rozpočtu na příští rok počítá s růstem výdajů u většiny ostatních ministerstev. Největší nárůst o 32,6 miliardy je u ministerstva práce a sociálních věcí, následuje ministerstvo školství s růstem o 11,7 miliardy Kč. Většina peněz je však určena na platy státních zaměstnanců a dávky.

Mně strašně vadí, že ti dva pánové nejsou schopní už několik let se na sebe podívat, podat si ruku, říká ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy