Přidáno dostanou důchodci i armáda. Končící Babiš představil návrh rozpočtu se schodkem 50 miliard

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 22. 5. 2017 15:32
Končící ministr financí představil svůj návrh státního rozpočtu na příští rok a hodlá jej předat svému nástupci Ivanu Pilnému. Na toho čekají jednání s jednotlivými ministerstvy o jejich požadavcích. "Myslím, že mu to půjde, je to tvrdší vyjednávač než já," domnívá se Babiš.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Praha - Za pravděpodobně své poslední vystoupení v roli ministra financí označil Andrej Babiš představení návrhu státního rozpočtu na příští rok, který počítá se schodkem padesáti miliard korun. Babiš zároveň vyznačil priority rozpočtu na další období. Většina se jich týká růstu platů státních zaměstnanců, kteří si polepší ještě letos. Mzdy jim vzrostou od července díky úspoře na státním dluhu. 

"Jde zejména o platy v sociálních službách, ty jsou katastrofální, chceme je navýšit o 24 procent. Po plošném navýšení pro státní zaměstnance by dostali dalších deset procent navíc," uvedl Babiš.

"U investic předpokládáme podobné tempo jako letos, ale budeme to teprve upřesňovat, až vyhodnotíme současné programové období," uvedl náměstek ministra pro rozpočet Petr Pavelek.

Další priority rozpočtu jsou navýšení důchodů o 501 korun, což vyjde státní pokladnu na 21,6 miliardy. Rozpočet počítá také se zvyšováním výdajů na dávky nemocenského pojištění. Příští rok by si měla o 5,4 miliardy polepšit armáda, čímž se výdaje na obranu vyšplhají na 1,13 procenta z HDP. "Porostou i platby za státní pojištěnce, výzkum a vývoj nebo podpora sportu," dodal Babiš.  

Ten však čelí kritice za to, že v době hospodářského růstu navrhuje schodkový rozpočet, místo aby prosazoval vyrovnané financování. "Schodek 50 miliard jen dokazuje klasickou socialistickou nezodpovědnost této vlády. V časech růstu se projídá, na horší zítřky se kašle," reagovala na návrh rozpočtu místopředsedkyně opoziční ODS Alexandra Udženija

Babiš oponuje, že jinou možnost sestavit rozpočet nemá. "Problém rozpočtování jsou evropské peníze. Pokud nemáme závazné číslo, kolik resorty na dotace vydají, nemůžeme přijít s vyrovnaným rozpočtem. České peníze nám ale sedí perfektně," řekl Babiš s tím, že by raději připravoval menší deficit. "Současné požadavky jednotlivých resortů jsou ale takové, že bychom byli v minusu sto miliard," dodal ministr financí. 

Doplnil, že k letošnímu dubnu byl nakonec přebytek letošních financí 6,27 miliardy. "Ke konci roku 2017 bude dluh o 70 miliard nižší, než když nastupovala tato vláda," dodal Babiš.

Ten má opustit ministerstvo pravděpodobně každým dnem, čeká se jen na jeho odvolání prezidentem Milošem Zemanem a jmenování Ivana Pilného. Současný ministr končí kvůli vládní krizi, kterou způsobily jeho kauzy korunových dluhopisů a zveřejněných tajně pořízených nahrávek, které naznačují, že Babiš mohl ovlivňovat svá média.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky je návrh pouze reakcí na schválenou nebo připravovanou legislativu. "To co dnes pan ministr Babiš představil je reakce na z valné většiny schválené zákony, které musí rozpočet zohlednit," uvedl Sobotka po jednání vlády. Zároveň řekl, že rozpočet vláda předloží sněmovně v půlce září. "Po volbách ale nejspíš bude třeba ho předložit sněmovně znovu," dodal.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Pražská policie prověřuje čtvrteční incident ve sněmovně, při kterém poslanec Volný fyzicky napadl jiného poslance, pro podezření z výtržnictví.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

Na Náměstí nezávislosti v Minsku před budovou vlády se upálil člověk. Záběry zveřejnil zpravodajský portál tut.by. Zatím není znám motiv činu, muž podle prvních zpráv zemřel.

Zdroj: Zahraničí
před 59 minutami

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým.

Zdroj: ČTK
Další zprávy