Přidáno dostanou důchodci i armáda. Končící Babiš představil návrh rozpočtu se schodkem 50 miliard

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 22. 5. 2017 15:32
Končící ministr financí představil svůj návrh státního rozpočtu na příští rok a hodlá jej předat svému nástupci Ivanu Pilnému. Na toho čekají jednání s jednotlivými ministerstvy o jejich požadavcích. "Myslím, že mu to půjde, je to tvrdší vyjednávač než já," domnívá se Babiš.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Praha - Za pravděpodobně své poslední vystoupení v roli ministra financí označil Andrej Babiš představení návrhu státního rozpočtu na příští rok, který počítá se schodkem padesáti miliard korun. Babiš zároveň vyznačil priority rozpočtu na další období. Většina se jich týká růstu platů státních zaměstnanců, kteří si polepší ještě letos. Mzdy jim vzrostou od července díky úspoře na státním dluhu. 

"Jde zejména o platy v sociálních službách, ty jsou katastrofální, chceme je navýšit o 24 procent. Po plošném navýšení pro státní zaměstnance by dostali dalších deset procent navíc," uvedl Babiš.

"U investic předpokládáme podobné tempo jako letos, ale budeme to teprve upřesňovat, až vyhodnotíme současné programové období," uvedl náměstek ministra pro rozpočet Petr Pavelek.

Další priority rozpočtu jsou navýšení důchodů o 501 korun, což vyjde státní pokladnu na 21,6 miliardy. Rozpočet počítá také se zvyšováním výdajů na dávky nemocenského pojištění. Příští rok by si měla o 5,4 miliardy polepšit armáda, čímž se výdaje na obranu vyšplhají na 1,13 procenta z HDP. "Porostou i platby za státní pojištěnce, výzkum a vývoj nebo podpora sportu," dodal Babiš.  

Ten však čelí kritice za to, že v době hospodářského růstu navrhuje schodkový rozpočet, místo aby prosazoval vyrovnané financování. "Schodek 50 miliard jen dokazuje klasickou socialistickou nezodpovědnost této vlády. V časech růstu se projídá, na horší zítřky se kašle," reagovala na návrh rozpočtu místopředsedkyně opoziční ODS Alexandra Udženija

Babiš oponuje, že jinou možnost sestavit rozpočet nemá. "Problém rozpočtování jsou evropské peníze. Pokud nemáme závazné číslo, kolik resorty na dotace vydají, nemůžeme přijít s vyrovnaným rozpočtem. České peníze nám ale sedí perfektně," řekl Babiš s tím, že by raději připravoval menší deficit. "Současné požadavky jednotlivých resortů jsou ale takové, že bychom byli v minusu sto miliard," dodal ministr financí. 

Doplnil, že k letošnímu dubnu byl nakonec přebytek letošních financí 6,27 miliardy. "Ke konci roku 2017 bude dluh o 70 miliard nižší, než když nastupovala tato vláda," dodal Babiš.

Ten má opustit ministerstvo pravděpodobně každým dnem, čeká se jen na jeho odvolání prezidentem Milošem Zemanem a jmenování Ivana Pilného. Současný ministr končí kvůli vládní krizi, kterou způsobily jeho kauzy korunových dluhopisů a zveřejněných tajně pořízených nahrávek, které naznačují, že Babiš mohl ovlivňovat svá média.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky je návrh pouze reakcí na schválenou nebo připravovanou legislativu. "To co dnes pan ministr Babiš představil je reakce na z valné většiny schválené zákony, které musí rozpočet zohlednit," uvedl Sobotka po jednání vlády. Zároveň řekl, že rozpočet vláda předloží sněmovně v půlce září. "Po volbách ale nejspíš bude třeba ho předložit sněmovně znovu," dodal.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Při útoku na severozápadě Kamerunu zemřelo 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská vláda, která v regionu už několik let bojuje proti povstalcům, jakýkoli podíl na násilí odmítla.

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda obvinění odmítla.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Policie evakuuje desítky lidí z bytových domů kolem zábavního parku Mirakulum v Milovicích na Nymbursku, při výkopových pracích se našla letecká puma.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 20 minutami

V Brně se srazily dvě tramvaje, celkem pět zraněných

Pět lidí se zranilo při srážce dvou tramvají v Křížové ulici v Brně. Tři zranění skončili v nemocnici. Ulice je uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy, a to tramvajových 2, 5, 6 a autobusových 44, 82 a 84. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik by podle něj chtěl obnovit provoz kolem 10:00. 

Další zprávy