Romové v Dobré Vodě se chtějí odtrhnout od města

Eliška Bártová Eliška Bártová
11. 7. 2007 12:45
Založili osadní výbor, chtějí podíl na chodu města
Děvčátko si hraje před romským "panelákem" na okraji Dobré Vody
Děvčátko si hraje před romským "panelákem" na okraji Dobré Vody | Foto: Ludvík Hradilek

Dobrá Voda - Většinu obyvatel v osadě nedaleko západočeské Toužimi tvoří Romové. Na osmdesát jich žije v jednom paneláku na okraji Dobré Vody.

Nyní si z vlastních řad zvolili zástupce, kteří budou hájit zájmy osady na vedení města. Dobrá Voda totiž spadá pod Toužim a dosud o osudu jejich obyvatel rozhodovali tamní politici.

Vedení toužimské radnice však nyní přistoupilo na přání lidí z Dobré Vody a schválilo vznik osadního výboru. Předsedou pak jmenovalo muže, jenž získal ve speciálních volbách nejvíce hlasů.

Máme své nápady

Na post předsedy výboru kandidovalo šest lidí, většinu hlasů získal Slavomír Kolena. Výbor tvoří ještě další dva občané.

"Chci, aby se Romové dostali do veřejného života, abychom neměli jen špatnou pověst," řekl on-line deníku Aktuálně.cz. "Bude vidět, že máme své nápady a plány."

Za čtrnáct dní chce předseda Kolena svolat první zasedání výboru. "Nejdříve svoláme všechny lidi, kteří tu žijí, a uděláme anketu, co je potřeba udělat," popisuje strategii. "Pak zhodnotíme, co z toho je reálné, a půjdeme s tímto nápadem na zastupitelstvo v Toužimi."

Slavomír Kolena: Prosazuje odtržení od Toužimi
Slavomír Kolena: Prosazuje odtržení od Toužimi | Foto: Ludvík Hradilek

Pan Kolena už své vize má. "Chci předložit starostovi návrh, aby tu postavil sociální byty," říká. "Lidí tu neustále přibývá, město tu má pozemek a ze své pozice může žádat peníze z Evropské unie. Já tu možnost nemám."

Další nápady sype z rukávu. Oplocené dětské hřiště, oprava silnice, úprava krajnic, více autobusových spojů, krytá autobusová zastávka, aby děti nemusely čekat ve špatném počasí venku.

Každý z obyvatel paneláku ale bude mít šanci přednést svůj vlastní nápad.

Horší to být nemůže

Největší eso si pan Kolena zatím schovává. "Chci navrhnout, abychom se odtrhli od města," říká. "Mohl bych pak kandidovat na starostu a vést obec k tomu, aby to tu nějak pořádně vypadalo."

Vedení města podle něj pro osadu zatím nic moc neudělalo a peníze spíš soustředilo na investice do Toužimi.

"Z dotací na občana bych ty nejnutnější věci určitě taky zvládal zaplatit, jak to dělá toužimská radnice," říká. "No... každopádně horší než dosud to být nemůže."

Pomoc v ghettu

Ne všichni - i z vlastní rodiny - s ním však souhlasí.

"Myslím, že spolupráce s městem je nyní lepší než kdykoliv předtím," říká Tomáš Kolena, jeden z členů nově zvoleného osadního výboru. "Dřív když v Toužimi slyšeli Dobrá Voda, tak utíkali pryč. Nyní s námi normálně komunikují, protože vidí, že to tu funguje a je to tu mnohem lepší než kdysi."

V osadě totiž už několik let působí občanské sdružení Český Západ, které se snaží lidem žijícím na okraji společnosti pomáhat naučit se zodpovědnosti a orientaci v současném světě.

Sdružení zvolilo zcela opačnou strategii než ve Vsetíně a místo "odklizení" Romů za hranice města či kraje nabídli lidem vytrvalou spolupráci, podporu a komunikaci přímo v místě, kde žijí - v ghettu.

O tom, jak se tento experiment daří uplatňovat, si budete moci přečíst v příštích dnech v reportáži přímo z místa na stránkách Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy