Praha - Romové se podle vlastních slov dlouhodobě necítí v České republice bezpečně. Nedělní útok zápalnou lahví v Ostravě byl tak jen další kapkou do již přeteklého poháru jejich trpělivosti.
Sdružení Roma Realia se proto rozhodlo nejistotu jednou pro vždy vyřešit. "Vyzýváme občany romské národnosti k odchodu z ČR, aby se tak chránili před rasistickými útoky," stojí v prohlášení, které rozeslalo do médií.
Klíčové body celého projektu již domluvily romské organizace na mimořádném pracovním zasedání, které proběhlo před několika dny. "V první vlně odejde na 50 tisíc Romů," přiblížil Aktuálně.cz plány mluvčí hnutí Roma Realia Václav Miko.
Celá akce má podle něj tajného sponzora, kterým je hollywoodský herec, jehož jméno ovšem nechce sdružení prozradit.
Cílem je vyvolat vízovou povinnost
"Dosavadní demonstrace některých romských organizací k ničemu nevedly. Odchod je proto jediné možné řešení," tvrdí Miko. Podle něj povede exodus k poukázání na problém, který v Česku nikdo neřeší.
"Chceme upozornit českou vládu a společnost obecně tím nejúčinnějším způsobem a to vyvoláním vízové povinnosti další země, případně zemí pro Českou republiku," doplňuje s tím, že cílem pro přibližně dvě třetiny Romů bude v první vlně odsunu jedna ze západních zemí.
"Počítáme, že daná země bude na hromadnou imigraci reagovat zavedením víz vůči České republice. Bereme to jako symbolický trest," vysvětlil Miko záměr celého plánu. Kdy k exodu dojde, zatím odmítl prozradit.
Bez víza se Češi od loňska nedostanou například do Kanady. Důvodem je přitom podle vysvětlení kanadských politiků velký počet žadatelů o azyl.
Zahraniční kritika
Špatnou situaci Romů v Česku nedávno kritizovala pravidelná výroční zpráva amerického ministerstva zahraničí o dodržování lidských práv ve světě. Situací Romů v České republice se americká zpráva zabývala už poněkolikáté. Všímá si neonacistických výpadů proti této i dalším menšinám v zemi.
"Romové čelí vysoké úrovni chudoby, nezaměstnanosti, negramotnosti a rozšířené diskriminace v přístupu ke vzdělání, zaměstnání a bydlení," uvedla zpráva v části věnované Česku. Situaci Romů údajně komplikuje i nedostatečná veřejná doprava, která "omezuje pracovní příležitosti mimo ghetta, a Romové tak spíš nemohou přijímat práci dál od svých domovů".
Německo již dříve poukázalo na diskriminační systém českého školství, které romské děti mnohem častěji zařazuje automaticky do speciálních, dříve zvláštních, škol. Podle odborníků by mnoho z romských dětí mohlo absolvovat "klasickou" základní školu, pokud by se jim dostalo větší podpory.
Ministerstvo školství na výtku reagovalo s prohlášením, že hodlá segregační praxi, která je pozůstatkem minulé doby, změnit. "Jsme si vědomi toho, že je potřeba rozvíjet vzdělávání, které je otevřené a spravedlivé pro všechny, a intenzivně se snažíme o nápravu situace," uvedla náměstkyně ministryně školství Klára Laurenčíková. Již letos by měl začít program, který posílí předškolní vzdělávání a podpoří pozici asistentů pedagoga.