Nebudeme zakazovat lhaní, jen poskytneme fakta, napsala čtenářům právnička z útvaru proti hoaxům

Domácí Domácí
Aktualizováno 3. 1. 2017 14:36
Od ledna začal fungovat tým specialistů, kteří pod ministerstvem vnitra budou bojovat s dezinformacemi na internetu. Oddělení upozorňující na hoaxy a působení cizích mocností na našem území připravovala Eva Romancovová. A vyvolalo už mnoho pozitivních reakcí i v zahraničí. V Česku se ale proti novému týmu zvedla i skupina odpůrců včetně prezidenta Miloše Zemana. Tvrdí, že specialisté budou cenzurovat informace. Jak bude tým pracovat? Jaké bude mít pravomoci, do čeho bude zasahovat a které informace bude vyvracet? I na to se měli možnost ptát čtenáři Aktuálně.cz Evy Romancovové.
Ptejte se Evy Romancovové
Dotazovaný právě odpovídá
Eva Romancovová bude odpovídat v úterý od 12:00.
Přejít k dotazům

Praha – Od ledna začalo na ministerstvu vnitra fungovat Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, jehož náplní práce bude mimo jiné informovat veřejnost o dezinformacích, které se v Česku šíří po internetu. 

Zatímco vznikající tým se těšil v zahraničí zájmu médií, která o něm pozitivně referovala, v Česku se objevila i řada jeho odpůrců. Nejvíce je přitom slyšet prezident Miloš Zeman, který se mu věnoval i ve vánočním projevu. 

Čtenáři Aktuálně.cz se právničky Evy Romancovové, která stála u jeho vzniku, ptali nejčastěji na to, zda nový tým bude vyvracet všechny dezinformace a nepravdy, které na internetu kolují. Romancovová však upozornila, že centrum bude informovat jen o těch dezinformacích, které mají vliv na vnitřní bezpečnost Česka.

"Nicméně základním předpokladem pro výběr je potenciál k ohrožení vnitřní bezpečnosti a závažnost. Pokud jde o závažnost informace, tak bez ohledu na původ zdroje se může jednat o chybnou informaci, která je sice méně závažná, ale široce sdílená, nebo případně je to informace velmi závažná, a u té zase nebude záležet na rozsahu sdílení," upřesnila Romancovová, na které dezinformace bude centrum upozorňovat. "V žádném případě nebudeme reagovat na každou hloupost, která se na internetu objeví," odpověděla jednomu z dalších čtenářů.

Zároveň pro centrum nebude důležité, odkud bude dezinformace pocházet. Pokud bude představovat potenciální hrozbu, bude se jí centrum zabývat bez ohledu na její zdroj. Tedy i tehdy, pokud ji budou šířit politici. "Nicméně platí, že musí představovat hrozbu pro vnitřní bezpečnost," zdůraznila ale.

Eva Romancovová vysvětlovala i to, proč se nový útvar bude jmenovat Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, když se v souvislosti s ním mluví o propagandě a dezinformacích. "Centrum se bude věnovat širokému spektru hrozeb a potenciálních incidentů v oblasti terorismu, útoků na měkké cíle a bezpečnostních aspektů migrace, extremismu, hromadných akcí, narušování veřejného pořádku a různé trestné činnosti, ale právě i dezinformačních kampaní se vztahem k vnitřní bezpečnosti státu," odpověděla právnička s tím, že vyvracení dezinformací nebude patřit mezi hlavní náplň práce nového centra.

Romancovová zároveň popřela, že by úkolem centra mělo být "sdělovat pravdu". "Nezakazujeme lhaní ani nehodnotíme "verze pravdy". To je fiktivní obraz, který si naši kritici vymysleli, aby měli na co útočit. Pouze poskytujeme dostupná fakta," napsala.

Čtenáře Aktuálně.cz rovněž zajímalo, kolik pracovníků nové centrum bude mít. Romancovová odpověděla, že zde bude pracovat 15 zaměstnanců. Někteří z nich ovšem už na ministerstvu vnitra pracovali, jen byli převedeni do nového útvaru.

Ptejte se Evy Romancovové

Dotazovaný právě odpovídá
Eva Romancovová bude odpovídat v úterý od 12:00.
Aktualizovat reportáž
3. 1. 2017
Ptá se: JUDr.Radvan

Vážená paní doktorko.

Nejjednodušším bojem proti dezinformacím je dle mého názoru dostatek skutečně pravdivých informací včetně jejich neskrývání či nezakrývání. Nestálo by tedy otevřít plný přístup těchto pravdivých, nezkreslených a záměrně nemanipulovaných tak, aby lidé nevyhledávali jako možná pravdivé ty dezinformační. Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, pokud vím, jsou v tomto státě utajovány pouze ty informace, u kterých panují k utajení důvody předvídané zákony a tyto důvody považuji za správné. Problém vidím jinde, v množství témat a informací a v nemožnosti orientovat se ve více než několika málo oborech, o kterých člověk stihne informace získávat. Ne v tom, že by informace nebyly nedostupné.

3. 1. 2017
Ptá se: Bohumil Brodský

Jenom konstatování: Držím vám palce !!!
Pokud brouzdám po internetu, nebo pokud se kouknu na facebook, tak je tam neskutečné bahno už na první pohled. Tak jak dostávám kolující maily, tak často nevěřím svým očím. Tak ať to vyjde!

Odpovídá: Eva Romancovová

Děkujeme za podporu.

3. 1. 2017
Ptá se: Jirka Divživ

Jak naložíte s takovouto zachycenou zprávou, upozorňuji, že jsem ji opsal z článku http://www.rozhlas.cz/zpravy/domaci/_zprava/budeme-se-zabyvat-dezinformacemi-extremismem-i-radikalizaci-rika-koordinatorka-centra-proti-terorismu--1684513 a mírně upravil :

Ahoj všem , nechci vyvolávat paniku, jenom si v následujících dnech dávejte trochu větší pozor. Mám přímo od zdroje, který se modlí, informaci, že věřící z Berlína prý mají působiště v Praze, praktikují odsud. Všechny služby mají hlášené zvýšené nebezpečí, takhle v toho boha všichni nakonec uvěří. Tak buďte obezřetní.

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, na velmi podobnou dezinformaci jsme již po útocích v Berlíně reagovali na našem twitteru a dementovali jí.

3. 1. 2017
Ptá se: Vladislav

Milá paní koordinátorko, tuhle jsem poslouchal rozhovor, ve kterém jste označila za dezinformaci
učinkování muže v hnědé bundě, který koordinoval tlupu zakuklenců a byl zdokumentován i na
dalších místech v družném hovoru s policisty. Také hned v následujícím rozhovoru nějaký Kundra
hovořil ve stejném duchu, ovšem, nějak jste opomněli, nám sdělit, kdo to to je a co zjistila čacká policie o té maskované tlupě, zatím si myslím, že jste se pokusili o dezinformaci vy dva. Dobrý
začátek, to to bude vypadat, jako v Saturninovi !!!

Odpovídá: Eva Romancovová

Myslím, že jste nepoložil otázku.

3. 1. 2017
Ptá se: Mirek Veverka

A zaměříte se i na prohlášení našich politiků? Ti mlží až se jim od huby práší.

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, na dezinformace budeme reagovat bez ohledu na to, kdo je jejich autorem, nicméně platí, že musí představovat hrozbu pro vnitřní bezpečnost .

3. 1. 2017
Ptá se: Josef

Dobrý den, nezdá se Vám, že už tu byla doba, kdy nám někdo říkal co si máme myslet, co máme číst a co ne? Považuji to za novodobou cenzuru, ta z Ruska skončila v roce1989, no a ta Americká začíná právě v roce 2017. Musí nám někdo říkat co je nepravda, a co je pravda? Komu to bude sloužit? Cenzura pro východ a reklama pro západ, cenzura pro ty co mají jiný názor a reklama pro ty co mají názor v souladu s těmi, co právě rozhodují o tom, co je lež, propaganda a co je pravda pravdoucí???!!!

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, ano, zdá. Proto nebudeme cenzurovat:-). Chceme veřejnosti předkládat fakta o dezinformacích, které vyhodnotíme jako nebezpečné. Nikomu nevnucujeme, aby jim "věřil", ale budeme rádi, když se s nimi veřejnost seznámí. Považujeme to za svou povinnost.

3. 1. 2017
Ptá se: Štěpán

Dobrý den,

nemyslíte si, že svou aktivitou budete spíše utvrzovat konspirátory ve svých názorech, protože oficiální útvary toik usilují aby je přesvědčili o opaku?

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den,
domnívám se, že je povinností státu upozorňovat vlastní občany na to, co je nebezpečné a co může ohrozit demokratický vývoj země.

3. 1. 2017
Ptá se: Pavel M

Držím Vám palce, boj se lží a dezinformací je vždy potřebný. Zajímala by mě celá řada věcí, ale za klíčové považuji následující otázky:
1) Můžete, prosím, vyvrátit, že by ve Vaší kompetenci či záměrech bylo i jakékoli aktivní blokování šíření nějakých informací (cenzura). Jsem přesvědčen, že pouze chcete na dezinformace upozorňovat, ale pro veřejnost bude dobré, pokud to jasně deklarujete a budete vysvětlovat, klidně i mnohokrát.
2) Jak chcete technicko-organizačně řešit to, aby se informace o tom, že čte dezinformaci, dostala k tomu, kdo ji (pro následující příklady na webu) čte. Je možné několik scénářů (v pořadí mých priorit):
a) Připojit k původnímu HTML kódu stránky automaticky vyskakovací okno se stručnou informací, že může jít o nepravdu a odkazem na stránku s podrobnostmi. Ideální uživatelsky avšak téměř nemožné technicky - bez přenesení nemalých nákladů na poskytovatele internetu. Pokud by to mělo vyvolat jakékoli takové náklady, prosím, tento způsob ignorujte.
b) Publikovat vlastní stránku s detaily o informaci, prohledávatelnou jak podle témat tak zadáním konkrétního HTTP odkazu.
c) Povinností (zákonnou, soudním rozhodnutím) provozovateli webu připojit Vaši informaci k původnímu HTML textu.Nebo máte ještě šikovnější řešení které mě nenapadlo?3) Za předpokladu - a fandím Vám - že vybudujete opravdu nezávislý systém pro hledání a publikování pravdy, jak chcete zabránit jeho zneužití méně osvícenými vládami či šéfy Centra v budoucnosti. Co se stane, pokud se lidé naučí věřit VÁM a pak někdo VÁS úspěšně infiltruje...4) Jak si chcete poradit s tím, že ten, kdo chce uvěřit, bude stejně věřit.

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, díky za podporu. K Vašim otázkám:
1) V žádném případě nebudeme nic cenzurovat, nebudeme odstraňovat žádný obsah z webu ani se pokoušet nějak proti médiím či jiným poskytovatelům zpráv zasahovat, samozřejmě pokud jejich chování nepřekročí hranice trestního práva, v takovém případě bychom věc předali policii. O možnost cenzurovat jsme nikdy neusilovali a nijak ji neplánovali.
2) Varianta b) ovšem ne tak, jak ji popisujete, nebudeme totiž upozorňovat na všechny dezinofrmace, ani se snažit dosáhnout toho, aby jakákoli zkreslená informace ve veřejném prostoru byla uvedena na pravou míru. Role Centra spočívá v informování veřejnosti o těch nejzávažnějších dezinformacích ohrožujících vnitřní bezpečnost státu. O těch budeme v případě potřeby informovat na twittrovém účtu a na našich stránkách. Jejich další šíření pro veřejnost ponecháme na médiích.
3) Metoda naší práce by měla vycházet z věcného a odborného uvádění fakt, statistik, odkazů na legislativu a vysvětlování procesů státní správy. Pokud by kdykoli v budoucnu mělo snad dojít k zneužití pracoviště k jiné činnosti, bylo by to podle mého názoru patrné na první pohled buď změnou stylu práce nebo podle jiných ukazatelů společenského vývoje.
4) S tím si neporadíme a ani nás to moc netrápí.

3. 1. 2017
Ptá se: Jan

Dobrý den, kdo bude rozhodovat o tom, které informace zveřejněné na webu jsou pravdivé a které ne. Bude se nějak ověřovat jejich zdroj a jakým způsobem. Podle čeho a jakým způsobem se bude zjišťovat jedná-li se o hoax nebo dezinformaci, bude schopen Váš úřad doložit, že se jedná o nepravdivou informaci a jakým způsobem bude tyto důkazy předkládat veřejnosti. Děkuji.

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, vzhledem k tomu, že Centrum nebude reagovat na názory ale na fakta, nebude těžké je ověřit. Metody a kriteria ověřování jsou různé, a právě jen v případě, že bude MV schopno doložit, že dostupná fakta jsou odlišná od šířené dezinformace, bude na ni Centrum reagovat.

3. 1. 2017
Ptá se: Jiri

Dobry den. Podle dotazu nekterych lidi je videt, ze s dezinformacemi je potreba neco delat. Jak se ale postavite k tomu, kdyz se ukaze, ze ty "proruske weby", kvuli kterym jste byli vlastne zalozeni, jako je Sputnik, nebo AC 24 nelzou (mozna jsem spatne hledal, ale nic lziveho jsem na jejich zpravach nezjistil), ale ukaze se, ze ty lzi a dezinformace jdou z uplne jine strany? Staci se podivat na CT, nebo NOVA a kdo za nimi stoji. Tim vlastne nesplnite zadani, proc jste byli zalozeni, nebo budete lhat jak Vasi ""stvoritele"?

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, nevím, koho míníte našimi stvořiteli, Centrum vzniká na základě Auditu národní bezpečnosti, na jehož znění se shodla celá bezpečnostní komunita státu.
Pokud se týká původce dezinformace, odkazuji na předchozí odpovědi, Centrum nebude hodnotit autora, ale závažnost dezinformace.

3. 1. 2017
Ptá se: Pavel

Dobrý den, děkuji za odpověď na následující otázky:

* Kdo a jak bude moci vkládat dotazy na ověření hoaxů ?
* Jak se budou řešit případné spory o pravdivost Vašich tvrzení ?
* Budou připomínky k Vašim názorům veřejné ?

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, naše pracoviště nemá cíl být agenturou na ověřování hoaxů. Reakce na dezinformace budou z naší strany vydávány po vyhodnocení jejich závažnosti pro vnitřní bezpečnost státu.
Spory o "pravdivost" našich tvrzení budou, předpokládám probíhat ve veřejné diskuzi, protože naše výstupy budou k dispozici na našem twittrovém účtu.

3. 1. 2017
Ptá se: Daniel Toman

Kolik členů z vašeho Týmu Pravdy je nebo bylo v minulosti spojeno s neziskovými společnostmi HateFreeCulture, OPU, Open Society Fund, META, Lékaři bez hranic, Člověk v tísni a dalšími spolky se zaměřením na pomoc a integraci migrantů?

Kolik vašich členů je nebo bylo členem Strany zelených?

Budete bojovat s lživou propagandou ohrožující ČR i u těchto organizací?

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den. Tyto informace nemám k dispozici a nerozumím tomu, jak souvisejí s činností Centra.
Jak jsem již psala v předchozích vstupech, budeme reagovat na dezinformace bez ohledu na zdroj, nicméně kritériem je jejich potenciál ohrozit vnitřní bezpečnost státu.

3. 1. 2017
Ptá se: Petr Lysoněk

Vážená paní doktorko,

novináři jako čtvrtá moc ve státě (vedle soudní, výkonné, a zákonodárné) se zodpovídají svým čtenářům a vlastně i konkurenci. Tito je též kontrolují. Komu se zodpovídá Váš odbor? Za normání situace by jako součást moci výkonné měl být kontrolován moci zákonodárnou. V případě veřejnoprávních mediíí existují kontrolní mechanismy jako zákony a etické kodexy. Existují podobné kontr. mechanismy rovněž na úrovni VAšeho odboru jako nového media zřízeného MVčr?

Děkuji za odpovědi.

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, z hlediska kompetencí náš odbor nijak nevybočuje z organizační struktury MV a podléhá tedy zcela standardním kontrolním mechanismům státní správy. Jeho organizační zařazení naleznete v předchozích odpovědích.

3. 1. 2017
Ptá se: Vojtěch Gabriel

Vážená paní Romancovová, osobně považuji takovou činnost za velmi vítanou, zároveň také ovšem chápu mnohé další přispěvovatele a jejich obavu o ztrátu jisté svobody, na kterou bychom měli být velmi citliví. Naprosto rozumím potřebě bránit se ruskému propagandistickému útoku, zároveň ovšem nevím, zda-li může být založení takového centra účinnou obranou. Výkřiky, že si snad člověk přeci dokáže udělat vlastní správný názor mi přijdou úsměvné ve chvíli, kdy se podívám na sociální media plná ruské a xenofobní propagandy, na zpravodajství většiny televizních stanic, které se snaží pouze šířit nenávist a velkého mediálního magnáta ve vládě. Získání nepředpojatých a objektivních informací v dnešní době na českém trhu je skoro nemožné. Často se musím obracet na zahraniční tisk. Nebylo by lepší než do centra investovat peníze do české nezávislé novinařiny? Zajímalo by mě jestli v ostatních státech unie funguje něco podobného jako vaše centrum a zda-li unie má nějaké podobné aktivity. .

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den a děkuji za podporu. I já chápu obavy z toho, že tuto roli hraje právě MV, připadá mi zcela přirozená. Mohu však zodpovědně prohlásit, že obavy z cenzury jsou naprosto liché. Pokud se týká obrany proti působení cizí moci, pokud by vznik Centra byl jedinou reakcí, bylo by to skutečně velmi nedostatečné. Za prvé však ani samotné centrum nemá v náplni jen reakce na dezinformace, ale bude plnit celou řadu dalších úkolů, včetně koordinace pomoci měkkým cílům, ochrany řádného průběhu voleb, školení státní správy o tématu a řady dalších, zároveň však Audit národní bezpečnosti (dostupný na stránkách vlády) stanovil v kapitole Působení cizí moci celou řadu opatření, která mají být postupně plněna, včetně opatření směřujících do školních osnov a pod.
V rámci EU již více než rok působí tým Stratcom East, který se rozkrýváním dezinformací zabývá. Mnoho aktivit v tomto směru vyvíjí Pobaltské státy, ale i Finsko, Británie, nově i Německo a další.

3. 1. 2017
Ptá se: Pavel Bartoš

Budete informovat veřejnost o dezinformacích prostřednictvím ČT a Českého rozhlasu, případně zřídíte webové stránky?
--------
Je to zásadní věc pro směřování naší země i celého světa. Lidstvo ztratilo schopnost poznat pravdu. Snaha o vyváženou žurnalistiku bez zveřejnění důkazů (pravdy) vedla k přesvědčení lidí, že se ničemu nedá věřit, že pravdy jsou dvě. Přitom je to tak jednoduché. Pravdu lze odhalit tím, že se zveřejní lež tak, aby to bylo srozumitelné a pochopitelné pro všechny.

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den. Naše výstupy jsou k dispozici prozatím pouze na našem twittrovém profilu, případně na našich stránkách. Všechny ostatní profily, např. na FB, nejsou oficiální a jedná se o podvrh. Předpokládáme, že média budou naše výstupy přebírat a informovat o nich.

3. 1. 2017
Ptá se: Marek

Je jasné, že koluje řada evidentních hoaxů, které ne vždy každý rozpozná - například to napadení dívky feťákem před budovou policenního prezídia, které se vrátilo jako údajné znásilnění Imigranty. https://zpravy.aktualne.cz/domaci/video-z-ceska-se-promenilo-v-protiuprchlicky-hoax-zabyva-se/r~92f49268c78711e68f7d002590604f2e/?_ga=1.197967910.800741274.1459259534Takže upřesnění někdy nebude na škodu - ať si člověk porovná.
Ale zajímá mě:
1/ Budete moci třeba vypátrat, kdo takovou evidentně lživou informaci, která může způsobit paniku, vypustil - a bude možné jej nějak postihnout?
2/ Lze nějak zasáhnout, když někdo umně zveličí nějakou negativní událost, aby vyvolal paniku - například na titulní stránce novin jen proto, aby si zvedl čtenost? A budete třeba na toto také upozorňovat?

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, naše reakce vždy závisí na hodnocení toho, zda bude konkrétní dezinformace představovat významné ohrožení pro veřejný pořádek a vnitřní bezpečnost. Chápu, že bez konkrétních příkladů se dá jen těžko posoudit, co přesně to znamená, ale tyto příklady budou na našem účtu přibývat. Ostatně na Vámi uvedené video jsme již reagovali.
K první otázce: ne, Centrum nemá oprávnění provádět pátrání nebo úkony v nějakém řízení, nicméně pokud by např. nějakou situaci vyhodnotilo jako přestupující hranice trestního práva, bude přirozeně kontaktovat Policii ČR.

3. 1. 2017
Ptá se: Dana

To jsme u nás už klesli až na dno, že?

Odpovídá: Eva Romancovová

Myslím, že ještě ne, v žádném ohledu.

3. 1. 2017
Ptá se: Jarmila B

Jak zajistíte, či čím doložíte, aby Vaše informace naopak lidé nepovažovali za dezinformace ?

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, již jsem to vysvětlovala v předchozích odpovědích, my nebudeme nikomu "vnucovat vlastní pravdu". V případě odhalení závažných a nebezpečných dezinformací budeme uvádět fakta, která bude k danému tématu relevantní.

3. 1. 2017
Ptá se: Roman

Dobrý den,
jsem rád, že vznikl tento úřad. Ruská propaganda je na internetu všude a ovlivňuje myšlení i lidem v mém okolí.
Jak budete postupovat v případě webů jako ke orgonit,aeronet,atd. ?
Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den a děkuji za podporu.
K Vaší otázce: Centrum nebude hodnotit zdroj, ale závažnost dezinformace. Proto neplánujeme žádný postup vůči webům, na které odkazujete.

3. 1. 2017
Ptá se: Dagmar K.

Dobrý den,
vzniku takového centra fandím a považuji jej za velmi důležité, bude-li fungovat nezávisle. Ráda bych se zeptala, jestli a jak bude zajišťována vnitřní kontrola takového oddělení a také jak bude fungovat financování. Předem děkuji za odpověď.

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, Centrum vznikne v rámci již existujícího Odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality, bude tedy využívat stávajících finančních prostředků rozpočtové kapitoly Ministerstva vnitra.

Centrum nedisponuje žádnými zvýšenými pravomocemi, bude se na něj proto aplikovat standardní kontrolní systém existujíc v rámci státní služby.

3. 1. 2017
Ptá se: petrph

Paní doktorko, já nebudu rozebírat otázku zda je taková "služba" , v dnešní době potřeba. Je možné že pokud by jí prováděla naprosto nezávislá, z pohledu veřejnosti důvěryhodná instituce měla by svojí váhu.
Ale prosím vysvětlete mi, proč jí má provádět právě ministerstvo vnitra, řízené zástupcem jedné politiké strany a jeho politicky dosazenými naměstky? To Vám nevadí případné riziko jejího politického zneužití?
Děkuji za odpověď

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den tak, jako má třeba Ministerstvo zdravotnictví roli při varování veřejnosti v otázkách ohrožení zdraví, nebo Policie při předcházení trestné činnosti, kdy upozorňuje veřejnost např. na metody kapesních zlodějů, má Ministerstvo vnitra rozsáhlou gesci za oblast vnitřní bezpečnosti, a pokud dochází k jejímu ohrožování šířením dezinformací, je rolí MV i podle kompetenčního zákona veřejnosti poskytnout relevantní informace. Celá řada gescí je našemu úřadu svěřena, v gesci MV jsou volby, držení zbraní, shromažďovací právo, extremismus a radikalizace. V těchto tématech má MV dokonce povinnost reagovat tak, aby veřejnost nebyla vystavena nepřesnému informování. Zejména v tématu teroru, migrace, ale i všech dalších mají dezinformace vysoký potenciál zhoršit bezpečnostní situaci. MV samozřejmě nemůže nikoho donutit, aby jeho prohlášením "věřilo".
Centrum bude své reakce zpracovávat z pozice odborné a věcné.

3. 1. 2017
Ptá se: Jan Novotný

Pokud by tato instituce vznikla na úrovni nezávislé nestátní organizace, asi bych neměl žádných připomínek, ať si každý dementuje co chce. Avšak ministerstvo vnitra je ze své podstaty institucí, která zachází s utajovanými informacemi, mnoho zaměstnanců má pro tyto informace prověrky a nesmí informace vyzrazovat. Jak tedy může taková organizace uvádět informace na pravou míru, když mnohé cíleně v rámci bezpečnosti státu zamlčuje či zmírňuje, byť z jakéhokoliv, třebas i ušlechtilého, důvodu?

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, nezávislá nestátní organizace nemá odpovědnost za vnitřní bezpečnost státu.
To že Ministerstvo vnitra disponuje řadou neveřejných informací, neznamená, že nemůže zároveň plnit svou povinnost informovat veřejnost o hrozbách, které má v gesci.
Samozřejmě nemůže uvádět informace, které jsou utajené, ale i tak disponuje řadou informací, které veřejnost běžně nezná a které jsou např. při vyvracení dezinformací relevantní.

3. 1. 2017
Ptá se: Eva

Dobrý den.
Přečetla jsem si jak Vaše povídání, tak i otázky běžných občanů ve spodní části této stránky. Mám na Vás také otázku, zda máte jenom pozitivní reakce (jak uvádíte), nebo také ty negativní (o kterých nepíšete), protože po přečtení otázek jsem nabyla dojmu, že lidé jsou docela na rozpacích, jak a co se vlastně bude dít a jak se PRAVDA k nám všem dostane. Tyto rozpaky jsou i ve mě. Uvádíte pozitivní reakce ze zahraničí, odkud? Bude se takováto "očista" dělat i v těchto zemích? Budu se těšit na Vaši odpověď, Eva

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, Centrum nebude šířit žádnou “pravdu”, jak bylo vysvětleno v předchozích odpovědích.

Pokud jde o reakce odborné i laické veřejnosti, tak máme vysokou míru pozitivních i negativních reakcí, což považuji za přirozené.

3. 1. 2017
Ptá se: Oskar E.

1 Jakým způsobem budete dávat veřejnosti na vědomí, že zpráva na tom a tom webu je ruská propaganda a nebo hoax.?

2 Nejvíce takových informací se šíří pomocí mailu či fcb, twt apod. Budete číst maily s takovým obsahem:

- Budete mazat na fcb profilech informace, ketré budou podle vás propagandou cizí mocnosti a nebo hoaxem?
- Když bude někdo mít na fcb profilu například prorusky vypadající informaci (jako například, že ukrajinský prezident je spolupracovníkem amerických tajných služeb) jak budete reagovat, budete ho žalovat , nebo informaci vymažete a nebo to na místě uvedete na pravou míru?

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, Centrum zatím s veřejností komunikuje prostřednictvím Twitter účtu @CTHH_MV. Centrum nebude mít přístup k soukromé korespondenci, nebude mazat profily z Facebooku ani žádný další obsah na internetu. Centrum bude vyhodnocovat hlavně informace, které mají souvislost s vnitřní bezpečností Česka.

3. 1. 2017
Ptá se: Franta

CTHH doporučuje, aby podobná pracoviště vznikla na všech příslušných úřadech - můžete doporučení upřesnit. Předloží centrum návrh legislativního řešení k neslučitelnosti práva šaria s naší ústavou?

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, vytvoření pracovišť podobných CTHH na všech příslušných úřadech je jedním z doporučení Auditu národní bezpečnosti, který schválila vláda. Ministerstvo vnitra je prvním úřadem, který tak učinil. Celý text Auditu, včetně podrobné analýzy, závěrů a doporučení, si můžete přečíst na stránkách vlády zde: https://www.vlada.cz/assets/media-centrum/aktualne/Audit-narodni-bezpecnosti-20161201.pdf.

3. 1. 2017
Ptá se: Lída

Dobrý den,
domníváte se Vy i pan ministr Chovanec potažmo celá ČSSD, že k tomu, abychom si mi prostí občané udělali správný názor na to co se děje, potřebujeme někoho kdo nám to tzv. "přežvejká" a bude vnucovat svoje názory a k tomu potřebujeme Vás a váš nově zřízený odbor? Ti co prožili totalitu, to jsem i já si velice dobře dokázali profiltrovat co je pravda a co ne již za totality a to žádné informace nebyly dostupné jen ty oficiální, tak proč zrovna v této době kdy jsou všude volně k dispozici, na co potom potřebujeme Vás? Dle mého názoru jste naprosto zbyteční, jen to bude stát další peníze daňových poplatníků. ještě, že tam je ten Babiš, co? To by jinak ČSSD neměla co rozhazovat, to bychom byli na stejné cestě k bankrotu jako je dnes Řecko, protože tahle strana neumí nic jiného než vymýšlet "ptákoviny".

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, Centrum vám nebude “předžvejkávat” informace ani vnucovat své názory. Tam, kde budou existovat záměrně chybné, zavádějící, mylné informace (tj. dezinformace) na ně bude upozorňovat s odkazem na ověřené a ověřitelné zdroje.

3. 1. 2017
Ptá se: Martin

Okecat se dá vše, na to jsme v Česku experti. Ptát se ministryně propagandy, proč to dělá, je asi stejně smysluplné, jako se ptát nájemního vraha, proč to dělá. Prostě je ráda, že dostala slušně placenou zakázku, tak jí odvedla a rozhodně nebude hledat důvody, proč je ta práce špatná a že by měla rebelovat a pro svou čest jí hrdě odmítnout. I když tuším, že můj dotaz vyřadíte nebo se na něj prostě už nedostane čas (jaká to náhoda, že), stejně si dovolím položit filozofující dotaz.
Podle daleko chytřejších lidí, než je kdokoli z nás, neexistuje jediná pravda. Každý máme svůj pohled na věc, individuálně nahlížíme události, co jednomu prospívá, druhému může škodit. Jde o výslednici životních zkušeností, postojů, zájmů atd. A právě v této různosti přístupů a pestrosti názorů je přece povšechná moudrost národa. Proč nedopřát lidem právo na vlastní interpretaci, byť není aktuálně politicky korektní a třeba i mylná, vždyť teprve dějiny možná odhalí, že chybná byla naopak ta oficiální verze. Jakou svobodu lidem vezmete příště, zakážete například lhaní?

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, myslím, že to je nepochopení. My nebudeme "sdělovat pravdu". Centrum se bude zaměřovat na ty dezinformace, které jsou jednoznačně identifikovatelné - tj. tam, kde existují ověřená a ověřitelná fakta, ale přitom je šířena informace zkreslující nebo mylná. K těm uvedeme státní správě dostupná fakta, statistiky a pod. Nezakazujeme lhaní ani nehodnotíme "verze pravdy". Pouze poskytujeme dostupná fakta.

3. 1. 2017
Ptá se: sasa sasa

Dobry den!
Kde budou brat vasi odbornici pravdive informace? Budete ty zdroje zverejnovat?
Dekuji

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, jak je možné sledovat již na existujícím Twitterovém účtu, zdroje informací, včetně konkrétního odkazu jsou vždy uváděny. Zejména budeme vycházet z poznatků, které má státní správa k dispozici ze své činnosti. Z nich budeme čerpat námi uváděná fakta a statistiky. Případně můžeme citovat legislativu nebo strategické materiály schválené vládou a pod.

3. 1. 2017
Ptá se: Oldřich Veselý

Dobrý den, nepovažuje za nešťastné, když je činnost vašeho odboru prezentována zejména jako boj proti ruským dezinformacím, což mnohým může připomínat tímto jednostranným zaměřením dobu minulou? Protiruské fake nevadí?
Děkuji.

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, boj proti prokremelským dezinformacím (stejně jako proti dezinformacím z kteréhokoliv státního, kvazistátního nebo jiného útvaru) bude pouze jednou složkou činnosti Centra, které bude v rámci MV monitorovat hrozby spojené přímo s vnitřní bezpečností státu. Centrum se bude věnovat širokému spektru hrozeb a potenciálních incidentů v oblasti terorismu, útoků na měkké cíle a bezpečnostních aspektů migrace, extremismu, hromadných akcí, narušování veřejného pořádku a různé trestné činnosti, ale právě i dezinformačních kampaní se vztahem k vnitřní bezpečnosti státu.

Centrum tedy rozhodně nebude zaměřené jednostranně.

3. 1. 2017
Ptá se: Antonín

Zakládají se na pravdě informace šířené českým rozhlasem a českou televizí? Bude veřejnost upozorněna i na šíření nepravdivé informace těmito médií?

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, Centrum se bude věnovat hlavně těm dezinformacím, které mají souvislost s vnitřní bezpečností českého státu. Nebude rozlišovat, z jakého zdroje tyto informace pocházejí.

3. 1. 2017
Ptá se: Josef

Zažila jste dobu kdy se pro pravdivé informace poslouchala rozhlasová stanice "Svobodná evropa",kterou režim prohlašoval za lživou propagandu?Mě se zdá,že se snažíte o to samé ,ale z opačné strany hledání nepřítele než měli komunisté.

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, ano tuto dobu jsem zažila. Centrum na rozdíl od totalitních režimů nebude nikomu říkat, jaká média má sledovat. Na základě monitoringu bude upozorňovat na dezinformace mající potenciální závažný vliv na vnitřní bezpečnost našeho státu, a to způsobem podložení faktickými informacemi z ověřených zdrojů.

3. 1. 2017
Ptá se: Jindřich Kačena

Dobrý den, bojovat s nepravdou je ušlechtilé, nicméně dosti náročné, ne-li nemožné. Do jakých oblastí bude boj s dezinformacemi zasahovat? Neměl by se přece týkat toliko politiky. Co třeba manipulační řečníci a koučové, esoterici, homeopatici, léčitelé, šarlatáni, sektáři, "věštci" a podobní podnikatelé, kteří znásilňují vědu, případně si ji sami vytvářejí (například citováním svých pavědeckých knih) a ždímají tak peníze z kapes důvěřivých lidí? Sociální sítě jsou plné plytkých citátů a "pravd", které ovšem ve skutečnosti žádnými pravdami nejsou, a vytvářejí tak desinformační balast, kterým se člověk musí probírat. Nějaké politické články a hoaxy jsou proti tomu podle mého zcela marginální záležitostí, neboť nikomu nezpůsobují faktickou škodu. Na rozdíl od shora uvedených šarlatánů, kteří lidem vymývají mozky. Viz například kauzy Jiřího Vokáče Čmolíka, Davida Kirše nebo Prozreniandelu.cz - Plejáďané a mnoho dalších. Budete bojovat i proti tomuto? Děkuji J.K.

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, Centrum bude vyhodnocovat hlavně ty dezinformace, které budou mít souvislost s vnitřní bezpečností českého státu, tedy dezinformace spadající do kompetencí Ministerstva vnitra. Jak už jsem uvedla u předchozích dotazů, důležitá je závažnost dané informace pro vnitřní bezpečnost státu.
Vystihl jste to velmi přesně, v žádném případě nebudeme reagovat na každou hloupost, která se na internetu objeví.

3. 1. 2017
Ptá se: JUDr. Jaroslav Janoušek

Zajímá mě kdo si vyžádal zadání této protiprávní činnosti? Protože není jasné kdo bude rozhodovat zda daná informace je desinformací a hlavně mě zajímá vzdělání lidí zde rozhodujících?
Každopádně je to útok na demokracii, to si ani komunisti nedovolili.

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, vznik Centra vychází ze závěrů Auditu národní bezpečnosti, který je výsledkem práce více jak stovky expertů ze státní i akademické sféry a který byl schválen jak Bezpečnostní radou státu, tak vládou.

3. 1. 2017
Ptá se: Miloš Novotný

Jak bude úřad reagovat na lži pana prezidenta?

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, budeme případné dezinformace posuzovat podle jejich závažnosti pro vnitřní bezpečnost státu bez ohledu na jejich původce.

Nebudeme se účastnit politických diskusí, naše stanoviska jsou a budou věcná a odborná.

3. 1. 2017
Ptá se: Jindřich Forejt

Modelový příklad: na FB se začne lavinovitě sdílet zpráva

"PAN PREZIDENT JE ABSTINENT"

Jak budete tuto zjevnou dezinformaci vyvracet?

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, Centrum bude vyvracet ty dezinformace, které budou mít souvislost s vnitřní bezpečností státu.

3. 1. 2017
Ptá se: Milan Choc

Paní Evo, nemyslíte, že základními dezinformacemi hýří především veřejnoprávní média, která si na podporu berou množství "expertů" typu vašeho jmenovce či příbuzného a ti zcela bezostyšně lžou, či vyvracejí skutečnosti, které si každý může dnes buď z jiných důvěryhodných zdrojů, nebo na vlastní oči zjistit? Není tady zdroj lží? Pro vás jako způsob obživy je to dobré, ale jen kopírujete komunistické metody.

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, domnívám se, že veřejnoprávní média mají důležitou roli v každé demokratické zemi. A je pravdou, že jsou pro to také dezinformátory napadána.

3. 1. 2017
Ptá se: Sláva

Dobrý den, tak jako nelze věřit všemu na webech, kde máme jistotu, že můžeme věřit vyjádření nového týmu a že nejde o propagandu.
Děkuji

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, já si myslím, že každý člověk si může sám podle našich reakcí např. na twitteru posoudit, zda mu naše vyjádření přijdou nevěcná či nedůvěryhodná.

3. 1. 2017
Ptá se: TN

Opravdu Vám přijde Vnitro jako "Ministerstvo pravdy" v pořádku? Kombinace policie, dohledu nad volbami a politickými stranami a nárokování za peníze daňových poplatníků hlásat, co je pravda a co dezinformace (zvláště když jde často o důvěru ve svědectví či zdroj či o ideovou interpretaci světa), zní jako dost smrtelná kombinace.

A když už, nemá být šíření přesných informací a vysvětlování opravdu podstatných a rozšířených mýtů věcí spíše ČTK či veřejnoprávních médií?

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, nikdy jsme netvrdili, že je naším úkolem "sdělovat pravdu". To je fiktivní obraz, který si naši kritici vymysleli, aby měli na co útočit.

Opravdu si myslíte, že by stát neměl např. na poplašnou zprávu o hrozbě terorismu v ČR nedlouho po útoku v sousední zemi zareagovat?

3. 1. 2017
Ptá se: Vojtěch Palivec

Zeptal bych se Vás k čemu tento Váš úřad je ? Rozumný člověk si informace dokáže sám ověřit i bez toho aby mu je musel ukázat placený úředníček. Už takhle jsou veškerá média plná pouze dezinformací a lží a pravdu člověk hledá na jiných zdrojích..budete snad bojovat proti této věci ? Nebo z tohoto úřadu bude jen další dojná kráva pro pár úředníčků jejichž práce bude pouze balamutit lidi a hlavní náplň bude propaganda dnešní politické mocnosti jak to dělal Goebbels? Myslím si že už dnes je propaganda dnešní vlády na úrovni 3tí říše!!!

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, k čemu naše práce bude, je popsáno podrobně níže, naší hlavní prací nebudou dezinformace. Doporučuji si také přečíst Audit národní bezpečnosti na stránkách vlády.

3. 1. 2017
Ptá se: Jirka Veselka ČB

Vánoční vystoupení prezidenta proti anti-dezinformačnímu týmu bylo dle mého vkusu velmi ostré až vulgární, samotné dezinformace možná nebudou k vyvracení tak obtížné jako souboj právě s prezidentem Zemanem a jeho příznivci. Jak toto vídí paní Eva Romncovová (mimochodem velmi evokující jméno pro podobné nasazení)

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, Centrum se nebude angažovat v politické debatě ani v politickém “souboji”. Paní Eva Romancovová to vidí stejně. :)

3. 1. 2017
Ptá se: Petr Hampl

Dobrý den,
předně bych Vám chtěl popřát hodně sil, protože to budete mít těžké. Opřou se do Vás všechna "alternativní" a "svobodná" média, ale prosím nevzdávejte to.
Otázka: různých zpráv a serverů s nepodloženými informacemi je spousta, jak budete vybírat, které informace ověříte? Např. podle počtu sdílení či "lajků" na facebooku?

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, děkujeme za přání, nevzdáme. :-)

Ověřování informací nebude primární činností Centra. Nicméně základním předpokladem pro výběr je potenciál k ohrožení vnitřní bezpečnosti a závažnost. Pokud jde o závažnost informace, tak bez ohledu na původ zdroje se může jednat o chybnou informaci, která je sice méně závažná, ale široce sdílená, nebo případně je to informace velmi závažná, a u té zase nebude záležet na rozsahu sdílení.

3. 1. 2017
Ptá se: janča

na dvtv sem viděla, že budete zasahovat do voleb, co to má znamenat???

Odpovídá: Eva Romancovová

•Dobrý den, Centrum nebude zasahovat do voleb. Pouze zkoordinuje jejich ochranu (volby obecně jsou v gesci Ministerstva vnitra).

•Tedy jeho činnost bude směřovat k ochraně svobodných a spravedlivých voleb tak, aby byly ochráněny principy našeho státu zakotvené v Ústavě. Moje vyjádření v DVTV reagovalo na dotaz moderátora, zda se bude CTHH vyjadřovat i k prohlášením v předvolební kampani. A odpověď zněla ano, ale pouze v závažném případě, kdy by např. někdo z kandidátů v rámci kampaně šířil dezinformaci, která by měla vysoký potenciál vyostřit bezpečnostní situaci (například by někdo z politiků šířil podobnou fámu, jako se objevila po Berlínském útoku na FB, že policie ví, že teroristé operují z našeho území a přijímá kvůli tomu opatření,). V takovém případě bude CTHH na jeho výrok reagovat a dodá potřebná fakta.

3. 1. 2017
Ptá se: Petr Prokeš

Dobrý den, ČR má tiskového mluvčího prezidenta republiky, který aktivně napadá demokratické státní instituce a snaží se snižovat jejich důvěryhodnost. Jde např. o jeho twitter ČUTIzprávy. Není na místě nějaká rázná politická reakce? Může si toto státní úředník dovolit?

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, úkolem Centra není hodnotit politiky a zapojovat se do politické debaty. Centrum se bude věnovat komunikaci o odborných otázkách na odborné úrovni.

Mandát Centra je jasně daný - monitorovat hrozby spojené s vnitřní bezpečností, navrhovat řešení a v případě potřeby je také realizovat a současně poskytovat informace veřejnosti.

3. 1. 2017
Ptá se: Milan

Nepřipadáte si směšně, paní Romancovová? Já jsem přesvědčen, že jako ÚVEP (ústřední výbor europropagandy) nám u nás stačí již dost provařené HateFree...

Odpovídá: Eva Romancovová

Ani ne, děkuji za optání :-).

3. 1. 2017
Ptá se: jan použil

Neustále se mluví o propagandě a dezinformacích. Jmenujete se ale "proti terorismu a hybrid hrozbám". co teda budete dělat?

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, Centrum se bude věnovat monitorování široké škály agend spojených přímo s vnitřní bezpečností státu - tedy terorismu, zahraničním bojovníkům, radikalizaci, ochraně měkkých cílů, bezpečnostním aspektům migrace, extremismu včetně vytváření paramilitárních skupin a také závažným dezinformacím. Na základě monitoringu bude Centrum detekované problémy vyhodnocovat a v případě potřeby navrhovat nová věcná i legislativní řešení. Další činností Centra bude zprostředkování faktů, statistik a vysvětlení procesů nebo legislativy tam, kde se identifikované problémy vyhodnotí jako rizikové.
V žádném případě nebudeme cenzurovat, odstraňovat obsah z internetu či jinak potlačovat veřejnou debatu.

3. 1. 2017
Ptá se: Mici

Dobrý den paní doktorko, zajímá mě, kolik zaměstnanců bude toto oddělení mít a kolik nás to občany bude ročně stát. Jaké budou mít zaměstnanci pravomoci a rozpočet na zjištování, analýzy a zkoumání, zda daná informace je pravdivá či ne.
Například u chemtrails - budou analyzovat půdu a vzduch a zkoumat letadla, za kterými zůstávají mnoho hodin tyto stopy? Protože, pokud tým nebude takto postupovat, jak nám prokáže, že chemtrail neexistuje, když jsou letadla, za kterým se stopy během pár minut rozptýlí a žádné stopy nezanechávají?
Nebo je to pouze politické rozhodnutí, co je nebo není pravda?

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, Centrum bude mít 15 zaměstnanců, z nichž někteří jsou stávajícími zaměstnanci MV a jsou do nového útvaru převedeni. Zaměstnanci Centra budou získávat informace z otevřených, tedy veřejných zdrojů. Budou vyhodnocovat hlavně ty informace, které mají vliv na vnitřní bezpečnost Česka a upozorňovat na dezinformace budou hlavně tam, kde to bude relevantní. V šíření informací o chemtrails prozatím nespatřujeme vazbu na veřejný pořádek nebo vnitřní bezpečnost. Obecně bude CTHH poskytovat k dezinformacím ta fakta, která má k dispozici ve své gesci Ministerstvo vnitra.

3. 1. 2017
Ptá se: BERNAU

Dobrý den. Komu Váš tým v rámci MV podléhá? Kdo je bezprostředním nadřízeným Vašeho týmu? Jmenujte prosím tuto osobu. Je složen z civilních osob a i z policistů? Kolik je to tabulkových míst? Máte již připraven "provozní manuál" jak tyto informace sbírat , třídit je a vyhodnocovat a zpřístupňovat? Kdo Vám tento manuál připravil? Spolupracuje Váše centrum se soukromou firmou či vysokoškolským pracovištěm? Jakým?

Odpovídá: Eva Romancovová

Dobrý den, Centrum je zařazeno do odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality, který spadá do sekce vnitřní bezpečnosti Ministerstva vnitra. Centrum má 15 tabulkových míst, zaměstnanci budou pouze státní úředníci, tedy civilisté. Ano, metodiku práce Centra zpracovávají průběžně zaměstnanci odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality. Centrum zatím nemá oficiálně stanovené externí spolupracovníky mezi nestátními subjekty, ale odbor jako celek s řadou akademických autorit pracuje a bude v tom i nadále pokračovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Jihomoravští hasiči kvůli bouřkám zasahovali u 50 událostí, hlavně u spadlých stromů

Jihomoravští hasiči dnes večer v souvislosti s bouřkami dosud zasahovali u více než 50 událostí. Nejčastěji to jsou stromy, které spadly na silnici. Hasiči také odčerpávali vodu ze zatopeného rodinného domu. Zhruba od 20:30 vyjíždějí převážně na Znojemsko, poté se bouřka přesunula na Brněnsko.

"Kromě popadaných stromů jsme zajistili také jednu nalomenou májku a pomáhali u dopravní nehody, kde auta narazila do spadlého stromu. Mělo by to být bez zranění. Naštěstí zatím není nic vážného," řekl zhruba ve 21:45 mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Kolem 22:00 začali hasiči evidovat první případy v Brně.

Pro Jihomoravský kraj platí podle webu meteorologů výstraha před velmi silnými bouřkami, někdy i s přívalovými srážkami, celou noc. Pondělní ráno a dopoledne by mělo být klidné, výstraha opět platí od odpoledne až do noci na úterý. Pro Boskovice a Tišnov platí rovněž povodňová bdělost.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Únosci v Nigérii propustili 28 školáků, 81 jich však stále drží

Únosci, kteří na začátku měsíce přepadli internátní školu v severní Nigérii, v neděli propustili 28 dětí. Dalších 81 dětí však stále zůstává v zajetí. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na pastora, který se účastnil vyjednávání o jejich propuštění.

Útok na baptistickou školu ve státě Kaduna byl od prosince již desátým hromadným únosem školáků na severozápadně země uskutečněný islamistickými ozbrojenci nebo zločineckými gangy. Nigerijské úřady únosy přičítají ozbrojeným banditům, kteří usilují o výkupné.

První skupina 28 dětí byla propuštěna již dva dny po útoku. Do školy chodí obvykle 180 studentů. Propuštění 28 studentů v neděli ráno potvrdil reverend Ite Joseph Hayab. Několika studentům se také již dříve podařilo utéct.

Zdroj: ČTK
Další zprávy