Nejsme cenzor, brání se vnitro. Chovanec na Hrad posílá materiál o práci protidezinformačního centra

Domácí Domácí
26. 12. 2016 16:38
Proti nařčení ze strany prezidenta Miloše Zemana, že vznikající Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám má cenzurovat internet, se v pondělí ohradilo ministerstvo vnitra. To uvedlo, že ministr Milan Chovanec nařídil prezidentovi zaslat materiál, který pracovní náplň centra vysvětluje.
Foto: Jakub Plíhal

PrahaMinisterstvo vnitra se ohradilo proti nařčení prezidenta Miloše Zemana, podle nějž má nově vznikající Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám cenzurovat internet. "Nepřál bych si, aby ministerstvo vnitra bylo novodobým Koniášem," uvedl Zeman v pondělním vánočním poselství s tím, že "nepotřebujeme cenzuru, nepotřebujeme ideovou policii, nepotřebujeme nový úřad  pro tisk a informace, pokud máme i nadále žít ve svobodné a demokratické společnosti".

Vnitro se proti tomu důrazně ohradilo. "Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám ani žádné jiné pracoviště Ministerstva vnitra nebude cenzurovat obsah médií ani internetu," uvedla mluvčí Lucie Nováková s tím, že na podobná prezidentova prohlášení vnitro reagovalo už v minulosti. Centrum má podle vnitra monitorovat hrozby spojené přímo s vnitřní bezpečností státu, přicházet s návrhy věcných i legislativních  řešení. "Zároveň se bude věnovat šíření odborných informací a osvětě o daných problémech směrem k laické i odborné veřejnost," uvedl už dříve úřad.

Nováková sdělila, že Zeman byl podrobně informován o práci na Auditu národní bezpečnosti, z něhož doporučení k založení centra vychází. "Navíc nyní na pokyn ministra vnitra Milana Chovance bude panu prezidentovi obratem zaslán ucelený materiál k náplni práce Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, aby měl možnost se s ním seznámit," zdůraznila mluvčí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

"Chcete, aby tu vládl Putin?" V Minsku protestují stovky lidí proti integraci země s Ruskem

O plánech na "prohloubení integrace" země s Ruskem mají v sobotu v černomořském letovisku Soči jednat prezidenti obou zemí Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin. Agentura AP odhadla počet demonstrantů na více než 1000, nezávislý server Tut.by se dopočítal 730 účastníků.

Demonstranti se po poledni pokusili proniknout na schodiště Paláce republiky, ale policisté v uniformách i civilu jim v tom zabránili. Jinak pořádkové síly nezasáhly, přestože akce nebyla povolená.

"Chcete, aby tu vládl Putin?" ptal se do megafonu opoziční aktivista Pavel Severinec a dav odpovídal "Ne!". "Takovou integraci nemám zapotřebí," vykřikovala žena, držící plakát s přeškrtnutou ruskou vlajkou. Na výzvy policie k rozchodu odpovídali demonstranti voláním "Ať žije Bělorusko!", vylíčil server. Demonstranti mají v plánu vydržet až do soumraku a v neděli v protestu pokračovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy