Nejsme cenzor, brání se vnitro. Chovanec na Hrad posílá materiál o práci protidezinformačního centra

Domácí Domácí
26. 12. 2016 16:38
Proti nařčení ze strany prezidenta Miloše Zemana, že vznikající Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám má cenzurovat internet, se v pondělí ohradilo ministerstvo vnitra. To uvedlo, že ministr Milan Chovanec nařídil prezidentovi zaslat materiál, který pracovní náplň centra vysvětluje.
Foto: Jakub Plíhal

PrahaMinisterstvo vnitra se ohradilo proti nařčení prezidenta Miloše Zemana, podle nějž má nově vznikající Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám cenzurovat internet. "Nepřál bych si, aby ministerstvo vnitra bylo novodobým Koniášem," uvedl Zeman v pondělním vánočním poselství s tím, že "nepotřebujeme cenzuru, nepotřebujeme ideovou policii, nepotřebujeme nový úřad  pro tisk a informace, pokud máme i nadále žít ve svobodné a demokratické společnosti".

Vnitro se proti tomu důrazně ohradilo. "Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám ani žádné jiné pracoviště Ministerstva vnitra nebude cenzurovat obsah médií ani internetu," uvedla mluvčí Lucie Nováková s tím, že na podobná prezidentova prohlášení vnitro reagovalo už v minulosti. Centrum má podle vnitra monitorovat hrozby spojené přímo s vnitřní bezpečností státu, přicházet s návrhy věcných i legislativních  řešení. "Zároveň se bude věnovat šíření odborných informací a osvětě o daných problémech směrem k laické i odborné veřejnost," uvedl už dříve úřad.

Nováková sdělila, že Zeman byl podrobně informován o práci na Auditu národní bezpečnosti, z něhož doporučení k založení centra vychází. "Navíc nyní na pokyn ministra vnitra Milana Chovance bude panu prezidentovi obratem zaslán ucelený materiál k náplni práce Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, aby měl možnost se s ním seznámit," zdůraznila mluvčí.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy