Rok 2005? Poprvé odešel premiér. Musel

Sabina Slonková
26. 12. 2005 16:39
Praha - Tak strmý pád novodobá česká politika nezažila. Z populárního premiéra se během uplynulého roku stal nevýznamný advokátní koncipient, který dodnes nedokázal rozptýlit podezření, že ve vrcholné politice bral úplatky.

Ještě před tím ale Česká republika zažila unikátní státnický projev, v němž se předseda vlády v přímém přenosu omlouvá národu za své "nešťastné" výroky a ujišťuje je, že původ jeho majetku je "křišťálově čistý". Nic platné mu to ale nebylo: Stanislav Gross letos po patnácti letech skončil s politikou.

Kdybych býval mlčel

Jeho odchod z politického výsluní odstartoval na začátku letošního roku dotaz redaktora MF Dnes, jak přesně v roce 1999 seskládal peníze na svůj čtyřmilionový byt na pražském Barrandově.

Kdyby tehdy expremiér mlčel - tak jako například už roky šéf poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý nebo před tím šéf lidovců Miroslav Kalousek - možná by své křeslo uhájil.

Jenže Gross prohlásil, že mu na bydlení přispěl jeho strýc František Vik. A záhy se zjistilo, že strýc je nemajetný invalidní důchodce a premiér začal vršit verzi za verzí, z nichž ani jednu nedokázal veřejně obhájit. Premiérův konec den po dni ČTĚTE ZDE.

Přesto se na chvíli zdálo, že i tentokrát letitý oblíbenec médií a veřejnosti své potíže ustojí. Pro Grossovu kariéru se ale nakonec jako smrtící ukázaly podnikatelské aktivity jeho manželky Šárky.

Grossova žena začala podnikat s rodinnou přítelkyní Libuší Barkovou, jinak též ženou spojenou s nevěstincem a trestně stíhanou za pojišťovací podvod. Lidovci spojení premiérovy rodiny a nevěstince využili k otevřenému útoku na premiéra. O dalších aférách Stanislava Grosse ČTĚTE ZDE.

"I když na jednu misku vah vedle své vlastní osoby položíte i účetní hodnotu nevěstince paní Barkové, pořád nemáte takovou hodnotu," vyzýval Grosse k odchodu v emotivním projevu šéf lidovců Kalousek. Jeho strana nakonec vystoupila z koalice a vládní krize skončila Grossovým odchodem ze Strakovy akademie.

Možná na tom vydělá

Kromě politických tahanic celý příběh odhalil, že nejmladší premiérský pár v Evropě na svůj post absolutně nebyl připraven. Minimálně v tom, že Gross dlouho vůbec nechápal, co mu veřejnost vyčítá.

Když měl například ve sněmovně při interpelacích vysvětlit, proč jeho žena nutně musí podnikat s Libuší Barkovou spojovanou s nevěstincem, Gross rozjařeně opáčil: "Jsem docela spokojený. Já měl strach, že klienti mé manželce utečou. Ukazuje se, že ta reklama, která byla provedena, tak klienti naopak přibývají. Takže nakonec ještě na tom možná vyděláme."

Trvalo mu celé dva měsíce, než uznal své chyby a v projevu ve veřejnoprávní televizi oznámil: "Určitě jsem udělal chyby v uplynulém období, kdy jsem řekl řadu výroků, které považuji za nešťastné a které mne mrzí."

Jak to bylo s bytem nikdo neví

Stanislav Gross tedy skončil. Jako politik zaplatil daň nejvyšší. O tom, jak to vlastně bylo s jeho bytem - jinak řečeno, zda roky nejoblíbenější politik bral úplatky - ale dodnes jasno není. Policie sice oznámila, že při koupi bytu Gross nespáchal žádný trestný čin, vyšetřování šlo ale jen po povrchu případu a dodnes nebyli vyslechnuti všechni svědci.

Bezpečnostní prověrka NBÚ, která má mnohem hlubší záběr než policejní vyšetřování, musela být po odchodu Grosse ze Strakovy akademie zastavena. Coby řadový občan, který nepřichází do styku s tajnými informacemi, už na ni neměl nárok.

 

Právě se děje

Další zprávy