Rodné listy alkoholu končí. Bary se mají zbavit papírování

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
25. 6. 2014 15:35
Vláda zrušila opatření, které zavedl Nečasův kabinet v reakci na otravy metanolem na podzim 2012. Rodný list je totiž podle zákona o značení lihu nově zanesen v kódu na kolcích.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka nechal ve středu na vládě schválit zákon, který zrušil nařízení předchůdců z kabinetu Petra Nečase. Výrobci alkoholu už nebudou muset ke každé lahvi dodávat doklad o původu lihu - takzvaný rodný list. 

Ten Nečasova vláda zavedla v reakci na hromadné otravy jedovatým alkoholem z předloňského podzimu. Od letošního ledna však platí nový zákon o značení lihu a historii každé lahve si kontrolor může přes elektroniku přečíst z QR kódu, který musí povinně obsahovat nové druhy kolků.

Podle Jurečky takové opatření stačí na to, aby se metanolová kauza neopakovala. "Původní nařízení vlády reagovalo na tehdejší kritickou situaci a již není nutné, protože jej plně nahradil nový zákon o povinném značení lihu," řekl Jurečka pro Aktuálně.cz.

Ulevit by se podle Jurečky mělo nejen výrobcům, ale i provozovatelům restaurací a barů, kteří museli pro případnou kontrolu archivovat stohy papírů. Například rodný list jedné lahve becherovky zabral i kvůli složité receptuře výroby věhlasného likéru šestnáct stran formátu A4.

Firmám tak, přinejmenším v prvních měsících po kauze metyl, výrazně rostly náklady spojené s tiskem formulářů na doložení původu. Dokumenty si totiž museli prodejci napřed tisknout, teprve později bylo možné je stáhnout z internetu.

"Nyní už jsou v zákoně zakotvena jiná opatření, která zaručují dohledatelnost lihu. Jde tak o zjednodušení administrativy," dodal ministerský mluvčí Hynek Jordán.

Povinnost zmizela už v lednu

Někteří majitelé restaurací a barů přesto žádnou změnu nezaznamenali. Vlastník baru v centru Prahy Jakub Trubač dokonce tvrdí, že papírování neubylo.

"S novým zákonem se prakticky nic nezměnilo. A ani mě nikdo neupozornil, že je možné dokumentaci uchovávat v elektronické podobě,“ říká Trubač.

Celníci, kteří kontrolují původ lihu a jeho řádné zdanění, však zdůrazňují, že povinnost restauratérů a obchodníků mít po ruce rodný list zmizela právě s novým zákonem účinným od letošního ledna.

"Rodný list v tuto chvíli musí mít pouze lihoviny, které byly vyrobeny v době před účinností nového zákona. Ty, které jsou opatřeny novým kolkem, už tento doklad mít nemusí," říká mluvčí celní správy Martina Kaňková.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Ukrajinská policie dopadla podezřelé z vraždy novináře Šeremeta. Zemřel při výbuchu bomby

Ukrajinská policie zadržela a obvinila podezřelé z vraždy novináře Pavla Šeremeta. Toho před třemi lety v centru Kyjeva zabil výbuch bomby nastražené v autě. Zadržení podezřelých ve čtvrtek oznámil ministr vnitra Arsen Avakov. Šeremet v minulosti pracoval jako novinář také v Bělorusku a v Rusku.

"Policie právě zadržela a se souhlasem generální prokuratury obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta. Je to výsledek velmi složité a úporné práce skutečných profesionálů a důležitý krok k úplnému objasnění případu," napsal Avakov na Twitteru a poděkoval kriminalistům. Očekává, že soud na podezřelé uvalí vazbu. O podrobnostech případu slíbil novináře informovat později spolu s náčelníkem kriminální policie.

Mezi zadrženými je podle médií i hudebník a bývalý účastník bojů s proruskými separatisty na východě země Andrij Antonenko. "Právě mě obviňují ze Šeremetovy vraždy, přímo teď a na mém dvoře," napsal na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy