Rodné listy alkoholu končí. Bary se mají zbavit papírování

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
25. 6. 2014 15:35
Vláda zrušila opatření, které zavedl Nečasův kabinet v reakci na otravy metanolem na podzim 2012. Rodný list je totiž podle zákona o značení lihu nově zanesen v kódu na kolcích.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka nechal ve středu na vládě schválit zákon, který zrušil nařízení předchůdců z kabinetu Petra Nečase. Výrobci alkoholu už nebudou muset ke každé lahvi dodávat doklad o původu lihu - takzvaný rodný list. 

Ten Nečasova vláda zavedla v reakci na hromadné otravy jedovatým alkoholem z předloňského podzimu. Od letošního ledna však platí nový zákon o značení lihu a historii každé lahve si kontrolor může přes elektroniku přečíst z QR kódu, který musí povinně obsahovat nové druhy kolků.

Podle Jurečky takové opatření stačí na to, aby se metanolová kauza neopakovala. "Původní nařízení vlády reagovalo na tehdejší kritickou situaci a již není nutné, protože jej plně nahradil nový zákon o povinném značení lihu," řekl Jurečka pro Aktuálně.cz.

Ulevit by se podle Jurečky mělo nejen výrobcům, ale i provozovatelům restaurací a barů, kteří museli pro případnou kontrolu archivovat stohy papírů. Například rodný list jedné lahve becherovky zabral i kvůli složité receptuře výroby věhlasného likéru šestnáct stran formátu A4.

Firmám tak, přinejmenším v prvních měsících po kauze metyl, výrazně rostly náklady spojené s tiskem formulářů na doložení původu. Dokumenty si totiž museli prodejci napřed tisknout, teprve později bylo možné je stáhnout z internetu.

"Nyní už jsou v zákoně zakotvena jiná opatření, která zaručují dohledatelnost lihu. Jde tak o zjednodušení administrativy," dodal ministerský mluvčí Hynek Jordán.

Povinnost zmizela už v lednu

Někteří majitelé restaurací a barů přesto žádnou změnu nezaznamenali. Vlastník baru v centru Prahy Jakub Trubač dokonce tvrdí, že papírování neubylo.

"S novým zákonem se prakticky nic nezměnilo. A ani mě nikdo neupozornil, že je možné dokumentaci uchovávat v elektronické podobě,“ říká Trubač.

Celníci, kteří kontrolují původ lihu a jeho řádné zdanění, však zdůrazňují, že povinnost restauratérů a obchodníků mít po ruce rodný list zmizela právě s novým zákonem účinným od letošního ledna.

"Rodný list v tuto chvíli musí mít pouze lihoviny, které byly vyrobeny v době před účinností nového zákona. Ty, které jsou opatřeny novým kolkem, už tento doklad mít nemusí," říká mluvčí celní správy Martina Kaňková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy