Robin Hood kandiduje. Řekne voličům, jak žít na venkově

Petra Sasínová
23. 8. 2009 19:09
Starosta Čeladné chce za TOP 09 do sněmovny

Čeladná - Vesnice Čeladná leží pod beskydskými vrcholy Smrk a Kněhyně. Není jako jiné podhorské vesnice v okolí.

Náměstí vypadá městsky, ač obec nemá ani dva a půl tisíce obyvatel. Nejsou tam chalupy a hospoda, ale čtyřhvězdičkový hotel s bazénem a bytové domy s obchody a kavárnami, které jsou otevřené do večera. Obecní úřad s lékarnou a ordinacemi lékařů svítí novotou.

Kde býval kravín, je obrovský golfový areál s jízdárnou. Vstup na zelené hřiště otevírají dvě velké sochy lvů. Kolem hotely, vedle ovcí se pasou i lamy.

Ostravská Beverly Hills

Všude se staví luxusní bytové a rodinné domy. Podnikatelské baroko bují. Ve vesnici jsou vidět lidé, kteří hodně vydělávají. Hokejisté Roman Čechmánek či Petr Čajánek, podnikatelé Petr Otava, Aleš Buksa, Robert Sýkora, kteří si tam koupili přepychové byty. Chatu tam má i Mirek Topolánek.

Čeladné, která je snadno a rychle dostupná z Ostravy, se proto říká ostravské Beverly Hills. Vládne zde novopečený volební lídr strany TOP 09 v Moravskoslezském kraji, bývalý lidovec Pavol Lukša.

Muž, který si říká Robin Hood z Čeladné.

Politik Pavol Lukša

Z KDU-ČSL DO TOP 09

  • Pavol Lukša byl od roku 1990 v KDU-ČSL. V červnu ze strany vystoupil a stal se členem týmu TOP 09.
  • Ve vedení Čeladné je od roku 1993, starostou od roku 1994. Pouze v letech 2004 až 2008 byl náměstkem hejtmana pro dopravu a životní prostředí.
  • „Jeho práci hodnotím vcelku pozitivně. Problematicky se mi jeví rozvoj letiště Mošnov, které se po zavedení linky do Moskvy dostalo do ztráty," říká jeho nástupce na hejtmanství Miroslav Novák z ČSSD.
  • Lukša je dodnes v dozorčí radě ostravského letiště. Působí v orgánech dalších společností. Je například předsedou dozorčí rady Krajské energetické agentury Moravskoslezského kraje.
  • Po krajských volbách 2008, v nichž měli lidovci slabý výsledek, odmítl návrh ČSSD, aby se KDU-ČSL stala doplňkem koalice socialistů s komunisty.

ZNAČKA ROBIN HOOD

  • Před tehdejšími volbami používal v kampaní přezdívku Robin Hood, nyní to opět zvažuje. „Bedlivě zkoumám, jestli tato moje značka ještě může fungovat," říká
  • V KDU-ČSL byl za to kritizován. „Opravdu nevím, proč by se měl lídr seriózní strany prezentovat jako krutý loupežník," uvedl někdejší spolustraník Zbyněk Pražák z vedení moravskoslezské KDU-ČSL.
  • V TOP 09 berou Robina Hooda na milost. "Nadsázka nám nevadí. Podstatné je, že Pavol Lukša je jako politik mimořádně úspěšný," říká zakladatel strany Miroslav Kalousek, Lukšův přítel.

"Tuto přezdívku mi dali před lety kamarádi. Důvodem bylo asi mé někdy trochu zbojnické či buldočí chování, bez kterého by některé plány šly těžko prosadit," vysvětluje Lukša.

Robin Hood bral všem

S přezdívkou vyrazil do politiky v roce 2004, kdy to v krajských volbách dotáhl až na hejtmanova náměstka.

Některým lidovcům se však předvolební billboardy s Robinem Hoodem z Čeladné moc nezamlouvaly. "Nevím, proč by se politik seriózní strany měl prezentovat jako krutý loupežník, který nebral bohatým, ale všem," říká například dlouholetý lidovec z Ostravy Zbyněk Pražák.

Město ve vsi

Lukša je patriot a přestože přestavuje svoji vesnici do městského stylu, věří na venkov. A každou neděli ho také lidé vidí, jak vyráží se ženou a třemi dětmi do kostela.

"Venkov tvoří sedmdesát pět procent území republiky, žije tam pětadvacet procent obyvatel. V poslední letech se tam lidé víc stěhují kvůli lepšímu životnímu prostředí a klidnějšímu životnímu stylu," říká Lukša.

"Přibývá nám v posledních letech obyvatel. Ani za dob největší slávy jednotných zemědělských družstev nemělo v areálu bývalého kravína práci tolik lidí, jako dnes," dodává.

Lidé v Čeladné pracují ve službách, obchodech, v Beskydském rehabilitačním centru, v golfovém areálu u koní, ve firmách v tamní menší průmyslové zóně Na Bělidle. Menší počet lidí pak pracuje u soukromých zemědělců a u Lesů České republiky.

"Část lidí dojíždí za prací do nedalekého Frýdlantu nad Ostravicí, Frýdku-Místku i Ostravy. Nevím to přesně, ale odhaduji, že to nebude více než třicet procent lidí," říká starosta.

V Čeladné je díky podnikateli Stanislavu Prossovi luxusní golfový resort. Nedávno tam byla soutěž Moravia Silesia Open.
V Čeladné je díky podnikateli Stanislavu Prossovi luxusní golfový resort. Nedávno tam byla soutěž Moravia Silesia Open. | Foto: Aktuálně.cz

Proměnu začal podnikatel Pross

Čeladnou, k níž se hlásí, však začal měnit Stanislav Pross. V devadesátých letech zbohatl mimo jiné skupováním akcií OKD, kterých získal skoro padesát procent. Měl v Čeladné jen chatu, pak postavil na návsi hotel a začal skupovat pozemky pro golfové hřiště. Sám si také postavil ve vesnici luxusní sídlo, kterému lidé říkají Southwork. 

Lukša se k jeho práci hlásí. "Pan Pross investoval v Čeladné stovky milionů korun. Výstavbou golfového areálu přispěl tím k zatraktivnění Beskyd, Čeladné samotné i celého kraje. Bez podpory obce by se to nepodařilo," říká Pavol Lukša.

Podnikatelské baroko všem nevoní

V Čeladné, která se pod jeho vedení tolik změnila, lidé starostu neberou jednoznačně pozitivně. Mnozí mu fandí, dosud vyhrával volby. Některým se však proměna vesnice vůbec nezamlouvá.

Dělí se podle toho, co jim přinesla proměna vísky ve známé letovisko a také se u mnohých liší představy o životě venkově od těch, které má Robin Hood Lukša.

„Starousedlíci nadávají, ale já Lukšovi fandím. Patřím totiž ke střední třídě," vysvětluje elegantně vyhlížející důchodkyně, která má v Čeladné dům.

„Naše pozemky stouply v ceně. Jezdí sem zajímaví lidé, pořádají se zajímavé akce. Nemusím ani nikam cestovat. Čeladná se změnila ve velké letovisko. A pan Lukša by měl dokončit, co začal," říká žena.

Golfové hřiště jí připadá krásné. A že se v podhorské vesnici staví nákladné domy podnikatelského baroka? Za to starosta podle ní nemůže. „On nemůže za to, že lidé prodali pozemky a stavební úřad tam povolil různé stavby. Územní plán také vznikal dost hekticky," dodává jako by zapomněla, že starosta je při tvrobě plánu důležitou osobou.

Golfový resort v Čeladné.
Golfový resort v Čeladné. | Foto: Aktuálně.cz

Objektivně dělá hodně

Že každý nemusí vnímat honosné domy, golfová hřiště a solária jako posun ke kvalitě života, potvrzuje dvaašedesátiletý Pavel Kaňak. Žije v Čeladné od narození a má dům kousek od náměstí.

„Jako starosta se Lukša stará. Objektivně udělal pro Čeladnou hodně. Vesnice se rozvíjí, i když ne každému se líbí, jak," říká. Připouští také, že vyjít se starostou není snadné, protože prý nemá rád, když někdo projevuje jiný názor než on.

Vše pro bohaté?

A pak jsou lidé, kteří jsou vývojem vesnice znechuceni. Třeba tím, že v této beskydské vísce se nedá koupit byt levněji než za skoro tři miliony, že se tam stěhují zbohatlíci z různých měst.

„Domorodci nadávají. Všechno se dělá pro bohaté a cizí. Nejlevnější byt je za dva a půl milionu," tvrdí  mladá žena, která prý kvůli tomu po třiatřiceti letech odstěhovala do Kopřivnice. V Čeladné má ještě rodiče.

Na kritiku má starosta rychlou odpověď.  "Vždycky se najdou lidé, kteří budou nadávat. Úspěch se v našich končinách neodpouští," říká.

"A lidé se teprve učí žít se skutečností, že investice do bydlení je dnes ve světě i u nás krokem náročným," odmítá kritiku Lukša.

 

Právě se děje

Další zprávy