Riziko napadení stoupá, zjistil Sobotka. Chce zlepšit ochranu svých mailů

Václav Dolejší
6. 1. 2016 17:56
Premiér Bohuslav Sobotka požádá Úřad vlády a ministerstvo vnitra o návrhy konkrétních kroků, které by mu měly do budoucna pomoci ochránit jeho komunikaci před hackerskými útoky. Koncem prosince hackeři napadli Sobotkův twitterový účet, v úterý pak zveřejnili obsah jeho soukromé e-mailové schránky. Bývalý premiér Jiří Paroubek nynějšího předsedu vlády zkritizoval, je podle něj politicky neschopný. Naopak expremiér Mirek Topolánek Sobotku podpořil. Každý má podle něj právo na své soukromí.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka nejspíš změní svou počítačovou korespondenci. Reaguje tak na útok neznámých hackerů, kteří nejprve napadli jeho twitterový účet a teď se vlomili i do jeho soukromé e-mailové schránky.

„V souvislosti s celkovým zvýšením rizika útoku různého druhu požádám Úřad vlády a ministerstvo vnitra o návrh konkrétního posílení bezpečnostních opatření,“ odpověděl premiér Sobotka na dotaz Hospodářských novin, jestli zpětně vidí nějakou svou chybu v laxním přístupu k bezpečnosti na internetu.

Útoky na premiéra vyšetřuje elitní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Národní bezpečnostní úřad zase prochází premiérovu osobní e-mailovou korespondenci, zda se v ní neobjevily utajované informace.

Stropnický: Poučím se z toho

Někteří další členové vlády přiznali, že soukromé maily rovněž dál využívají, byť ne k pracovním záležitostem. „Mám zabezpečení odpovídající mé funkci, ale teď budu zvažovat, co budu řešit elektronickou komunikací ještě pečlivěji než doposud. To je lekce, kterou si z toho případu odnáším,“ řekl například ministr obrany Martin Stropnický.

K aféře se různě vyjádřili i bývalí premiéři. Jiří Paroubek svého nástupce v čele ČSSD kritizuje: „Nebudu mlžit kolem politické neschopnosti a amatérismu Sobotky a jeho okolí. O politicky intimnějších věcech se přece nekomunikuje po telefonu a už vůbec ne písemně.“

Naopak pochopení má Mirek Topolánek, který Sobotkovi poslal otevřený dopis se sdělením, že i předseda vlády má právo na své soukromí. „Jako bývalý premiér, který má s brutálním zásahem do svého soukromí nezapomenutelnou zkušenost, se tě chci zastat,“ uvedl.

Zveřejněná e-mailová korespondence Sobotky se týká především vládního postoje k uprchlické krizi. Hackeři ji umístili na neonacistickém webu. V pondělí večer hackeři napadli také Sobotkův blog na Aktuálně.cz. Zveřejnili tam rasistické texty s odkazy na xenofobní webové stránky.

 

Právě se děje

Další zprávy