Praha - Premiér Bohuslav Sobotka nejspíš změní svou počítačovou korespondenci. Reaguje tak na útok neznámých hackerů, kteří nejprve napadli jeho twitterový účet a teď se vlomili i do jeho soukromé e-mailové schránky.
„V souvislosti s celkovým zvýšením rizika útoku různého druhu požádám Úřad vlády a ministerstvo vnitra o návrh konkrétního posílení bezpečnostních opatření,“ odpověděl premiér Sobotka na dotaz Hospodářských novin, jestli zpětně vidí nějakou svou chybu v laxním přístupu k bezpečnosti na internetu.
Útoky na premiéra vyšetřuje elitní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Národní bezpečnostní úřad zase prochází premiérovu osobní e-mailovou korespondenci, zda se v ní neobjevily utajované informace.
Stropnický: Poučím se z toho
Někteří další členové vlády přiznali, že soukromé maily rovněž dál využívají, byť ne k pracovním záležitostem. „Mám zabezpečení odpovídající mé funkci, ale teď budu zvažovat, co budu řešit elektronickou komunikací ještě pečlivěji než doposud. To je lekce, kterou si z toho případu odnáším,“ řekl například ministr obrany Martin Stropnický.
K aféře se různě vyjádřili i bývalí premiéři. Jiří Paroubek svého nástupce v čele ČSSD kritizuje: „Nebudu mlžit kolem politické neschopnosti a amatérismu Sobotky a jeho okolí. O politicky intimnějších věcech se přece nekomunikuje po telefonu a už vůbec ne písemně.“
Naopak pochopení má Mirek Topolánek, který Sobotkovi poslal otevřený dopis se sdělením, že i předseda vlády má právo na své soukromí. „Jako bývalý premiér, který má s brutálním zásahem do svého soukromí nezapomenutelnou zkušenost, se tě chci zastat,“ uvedl.
Zveřejněná e-mailová korespondence Sobotky se týká především vládního postoje k uprchlické krizi. Hackeři ji umístili na neonacistickém webu. V pondělí večer hackeři napadli také Sobotkův blog na Aktuálně.cz. Zveřejnili tam rasistické texty s odkazy na xenofobní webové stránky.