Po stopách hackerů, kteří napadli Sobotkův e-mail, jdou Šlachtovi protimafiánští detektivové

Petr Koděra Petr Koděra
Aktualizováno 6. 1. 2016 13:35
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu vyšetřuje i předvánoční útok na Sobotkův twitterový účet. Detaily však policisté odmítají sdělit s tím, že vyšetřování je na začátku. Státní zástupce připustil, že podobné případy se jen velmi obtížně vyšetřují a dopadnout viníka není snadné. Hackeři, kteří nabourali Sobotkovu privátní e-mailovou schránku [email protected], zveřejnili vybranou elektronickou korespondenci na extremistickém webu White Media. Komunikace se týká migrace, dřívějších koaličních jednání, prezidentské kampaně, výběru ředitele Českého rozhlasu, situace kolem české ropy v německých skladech, ale třeba také Sobotkovy osobní hypotéky.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Hackerské útoky na premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku nevyšetřuje žádná lokální kriminálka. Případ prosincového napadení premiérova twitterového účtu a nyní i čerstvý lednový útok neonacistů na Sobotkovu soukromou e-mailovou schránku si převzal celorepublikový útvar, který bojuje proti organizovanému zločinu a který řídí Robert Šlachta

"Mohu potvrdit, že se oběma případy zabýváme," řekl mluvčí protimafiánských detektivů Pavel Hanták. Detaily však sdělit odmítl s tím, že vyšetřování je na začátku.

Přitom jiné podobné případy útoků na politiky řeší policie na úrovni kraje. Například útok na mailovou schránku bývalého ministra zahraničí Jana Kavana nebo napadení twitterového účtu a e-mailu expremiéra Vladimíra Špidly z roku 2013 dosud vyšetřují kriminalisté z Brna. Pachatele ale zatím nemají.

"Jde o živý případ, stále probíhá prověřování," řekla mluvčí jihomoravských policistů Petra Ledabylová.

Žalobce z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek, jehož úřad dohlíží na vyšetřování útoků na Sobotku, přitom připustil, že podobné případy se jen velmi obtížně vyšetřují a dopadnout viníka není snadné.

"Podstatou prověřování je zjistit, odkud útok přišel. Pachatelům však nahrává zásadní anonymizace internetového prostředí a nástroje, které pomohou skrýt místo, odkud útok provádějí. V tom má policie ztíženou pozici," dodal státní zástupce.

E-mail nabourali extremisté

Hackeři, kteří nabourali Sobotkovu privátní e-mailovou schránku [email protected], zveřejnili vybranou elektronickou korespondenci na extremistickém webu White Media. Pravost e-mailů potvrdilo několik jejich pisatelů.

Komunikace se týká migrace, dřívějších koaličních jednání, prezidentské kampaně, výběru ředitele Českého rozhlasu, situace kolem české ropy v německých skladech, ale třeba také Sobotkovy osobní hypotéky. V dalších e-mailech se řeší interní záležitosti sociální demokracie, kauza Davida Ratha nebo dialog se sudetskými Němci.

Premiéra dopisovatelé v e-mailech z několika posledních let oslovují oficiálně, ale i jako "milého přítele" nebo "milého Slávka". V korespondenci se objevují jména politiků, například ministra financí Andreje Babiše (ANO), ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové nebo ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (oba ČSSD), ale také šéfa Správy státních hmotných rezerv Pavla Švagra nebo blízkého Sobotkova přítele, advokáta Radka Pokorného, do jehož e-mailové schránky se loni v září rovněž někdo pokusil nabourat. Tento případ také řeší policie.

Sobotka: Nenechám se zastrašit

Sobotka kauzu kolem svého e-mailu nechce příliš komentovat. "Opakovanými útoky hackerů na moji osobu a na politiku, kterou prosazuji, se nenechám jakkoli zastrašit nebo ovlivnit. Vláda bude dál prosazovat program a plnit závazky, které jsme dali občanům naší země," uvedl v úterním prohlášení.

Za získáním přístupu do premiérovy schránky na službě Email podle mluvčí Seznamu.cz Ireny Zatloukalové není prolomení zabezpečení služby, ale spíše se někomu povedlo uhádnout heslo k e-mailovému účtu.

Exministr zahraničí Jan Kavan, kterému se stejná skupina do mailu nabourala v minulosti, pro ČTK řekl, že hackery zažaloval, ale policie mu sdělila, že doména je registrovaná v USA a tamní zákony je chrání. Nedalo se tak dosáhnout ani stažení stránek z internetu, uvedl.

Na ministerského předsedu Bohuslava Sobotku hackeři zacílili už v prosinci, kdy se zmocnili jeho twitterového účtu. Sobotkův Twitter pak obsahoval komentáře vyzývající k nenávisti vůči uprchlíkům. Falešné tweety, které volaly po boji proti uprchlíkům a označovaly je za invazní armádu, zůstaly na profilu předsedy vlády přibližně sedm hodin. Vzkazy obsahovaly i odkazy na články a videa podněcující strach z uprchlíků a nenávist vůči nim. Falešné příspěvky také odkazovaly na web White Media.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Požár haly na Bruntálsku způsobil škodu okolo 20 milionů korun

Škodu okolo 20 milionů korun způsobil v sobotu ráno v Bílčicích na Bruntálsku požár výrobní haly na zpracování dřeva. Podle hasičů před vypuknutím ohně budovou otřásl výbuch. Příčinu výbuchu i následného požáru zjišťují vyšetřovatelé. Událost se obešla bez zranění.

Hasiči se o výbuchu a následném požáru haly o velikosti 30 krát 15 metrů dozvěděli okolo 5. hodiny ráno. Na místě pak zasahovaly dvě desítky hasičů z šesti profesionálních a dobrovolných jednotek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy