Počasí přeje klíšťatům, riziko kousnutí je na maximu

Prokop Vodrážka
21. 5. 2014 13:52
Lidé by podle hygieniků měli používat repelent, nevstupovat do listnatých a smíšených lesů a provádět pravidelné kontroly svého těla.
Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Riziko kousnutí klíštětem je až do konce týdne na nejvyšším, tedy desátém stupni, varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Hygienici radí používat vhodný a účinný repelent, nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohybovat se pouze po zpevněných cestách a pravidelně se kontrolovat.

“Lidé by si měli dávat pozor nejen v lesích a obecně v odlehlé přírodě, ale také v příměstských parcích,” říká hygienik Michael Vít a dodává: “Klíšťata jsou dnes tam, kde dříve nebývala. Platí to jak pro Českou republiku, tak zbytek Evropy.“

Hrozby nákazy od klíšťat přitom patří mezi ty velmi nebezpečné. Nenápadný tvor může člověka nakazit takzvanou klíšťovou encefalitidou, tedy onemocnění způsobující zánět mozkových blan. Při těžkém průběhu může nemoc zanechat na člověku trvalé následky, v krajních případech může být dokonce i smrtelná.

Češi rizika podceňují

Kromě encefalitidy přenáší klíšťata další infekční nemoc – lymskou boreliózu. Jedná se o bakteriální infekční nemoc projevující se v prvotní fázi příznaky chřipky, poté se až v polovině případů objeví kožní potíže. Dále jsou s nemocí spojeny časté záněty velkých kloubů a neurologické příznaky, poškození srdce a oční komplikace.

Česko je již tradičně oblastí s nejvyšším výskytem infikovaných klíšťat. Za posledních 40 let zde byla hlášena celá čtvrtina všech onemocnění klíšťovou encefalitidou v EU. Lidé rizika stále podceňují, Česko tak ročně hlásí přibližně šest set až tisíc případů klíšťové encefalitidy a 4 tisíce případů lymské boreliózy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy