Počasí přeje klíšťatům, riziko kousnutí je na maximu

Prokop Vodrážka
21. 5. 2014 13:52
Lidé by podle hygieniků měli používat repelent, nevstupovat do listnatých a smíšených lesů a provádět pravidelné kontroly svého těla.
Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Riziko kousnutí klíštětem je až do konce týdne na nejvyšším, tedy desátém stupni, varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Hygienici radí používat vhodný a účinný repelent, nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohybovat se pouze po zpevněných cestách a pravidelně se kontrolovat.

“Lidé by si měli dávat pozor nejen v lesích a obecně v odlehlé přírodě, ale také v příměstských parcích,” říká hygienik Michael Vít a dodává: “Klíšťata jsou dnes tam, kde dříve nebývala. Platí to jak pro Českou republiku, tak zbytek Evropy.“

Hrozby nákazy od klíšťat přitom patří mezi ty velmi nebezpečné. Nenápadný tvor může člověka nakazit takzvanou klíšťovou encefalitidou, tedy onemocnění způsobující zánět mozkových blan. Při těžkém průběhu může nemoc zanechat na člověku trvalé následky, v krajních případech může být dokonce i smrtelná.

Češi rizika podceňují

Kromě encefalitidy přenáší klíšťata další infekční nemoc – lymskou boreliózu. Jedná se o bakteriální infekční nemoc projevující se v prvotní fázi příznaky chřipky, poté se až v polovině případů objeví kožní potíže. Dále jsou s nemocí spojeny časté záněty velkých kloubů a neurologické příznaky, poškození srdce a oční komplikace.

Česko je již tradičně oblastí s nejvyšším výskytem infikovaných klíšťat. Za posledních 40 let zde byla hlášena celá čtvrtina všech onemocnění klíšťovou encefalitidou v EU. Lidé rizika stále podceňují, Česko tak ročně hlásí přibližně šest set až tisíc případů klíšťové encefalitidy a 4 tisíce případů lymské boreliózy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 1 hodinou

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy