Počasí přeje klíšťatům, riziko kousnutí je na maximu

Prokop Vodrážka
21. 5. 2014 13:52
Lidé by podle hygieniků měli používat repelent, nevstupovat do listnatých a smíšených lesů a provádět pravidelné kontroly svého těla.
Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Riziko kousnutí klíštětem je až do konce týdne na nejvyšším, tedy desátém stupni, varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Hygienici radí používat vhodný a účinný repelent, nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohybovat se pouze po zpevněných cestách a pravidelně se kontrolovat.

“Lidé by si měli dávat pozor nejen v lesích a obecně v odlehlé přírodě, ale také v příměstských parcích,” říká hygienik Michael Vít a dodává: “Klíšťata jsou dnes tam, kde dříve nebývala. Platí to jak pro Českou republiku, tak zbytek Evropy.“

Hrozby nákazy od klíšťat přitom patří mezi ty velmi nebezpečné. Nenápadný tvor může člověka nakazit takzvanou klíšťovou encefalitidou, tedy onemocnění způsobující zánět mozkových blan. Při těžkém průběhu může nemoc zanechat na člověku trvalé následky, v krajních případech může být dokonce i smrtelná.

Češi rizika podceňují

Kromě encefalitidy přenáší klíšťata další infekční nemoc – lymskou boreliózu. Jedná se o bakteriální infekční nemoc projevující se v prvotní fázi příznaky chřipky, poté se až v polovině případů objeví kožní potíže. Dále jsou s nemocí spojeny časté záněty velkých kloubů a neurologické příznaky, poškození srdce a oční komplikace.

Česko je již tradičně oblastí s nejvyšším výskytem infikovaných klíšťat. Za posledních 40 let zde byla hlášena celá čtvrtina všech onemocnění klíšťovou encefalitidou v EU. Lidé rizika stále podceňují, Česko tak ročně hlásí přibližně šest set až tisíc případů klíšťové encefalitidy a 4 tisíce případů lymské boreliózy.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy