Obří klíšťata upozorňují na nebezpečí boreliózy u psů

Domácí ČTK Domácí , ČTK
5. 7. 2011 16:59
Kousnutí klíštětem může psům způsobit vážné zdravotní problémy, varuje kampaň
Lymská borelióza je nebezpečná pro lidi i pro jejich domácí mazlíčky.
Lymská borelióza je nebezpečná pro lidi i pro jejich domácí mazlíčky. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Obří makety klíšťat v pražských parcích upozorňují na nebezpečí, které tito roztoči představují pro lidi i pro psy.

Kampaň upozorňuje, že i domácí mazlíčci se mohou nakazit lymskou boreliózou. "Klinické příznaky lymské boreliózy zahrnují nejčastěji kulhání s otokem kloubů, ale také nechutenství, hubnutí, netečnost a horečku. Dostaví se většinou za dva až pět měsíců po kousnutí infikovaným klíštětem," řekla ČTK veterinářka zapojená do kampaně Zdeňka Zápotocká.

Zatímco u člověka lze pozorovat zarudlé kruhy a otoky v okolí kousnutí, u psů to kvůli srsti nejde.

Vzácně může psa postihnout po kousnutí klíštětem akutní ledvinové selhání, k tomu jsou náchylnější psi plemene labradorský retrívr a zlatý retrívr. Velmi vzácně se může objevit revmatoidní artritida s postižením kloubů, zánět mozkových plen nebo srdečního svalu.

"Obecně platí, že lépe než spoléhat na včasnou diagnózu je nákaze předcházet. To znamená prevenci a pravidelnou kontrolu psů, kteří se pohybují volně v přírodě nebo v parcích, a používání antiparazitních obojků, sprejů a kapek," shrnula veterinářka.

Kampaň zaměřená na ochranu psů před parazity vzikla v rámci internetového projektu www.antiparazit.cz, kde mohou lidé sledovat i reakce kolemjdoucích na makety.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 3 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy