Obří klíšťata upozorňují na nebezpečí boreliózy u psů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
5. 7. 2011 16:59
Kousnutí klíštětem může psům způsobit vážné zdravotní problémy, varuje kampaň
Lymská borelióza je nebezpečná pro lidi i pro jejich domácí mazlíčky.
Lymská borelióza je nebezpečná pro lidi i pro jejich domácí mazlíčky. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Obří makety klíšťat v pražských parcích upozorňují na nebezpečí, které tito roztoči představují pro lidi i pro psy.

Kampaň upozorňuje, že i domácí mazlíčci se mohou nakazit lymskou boreliózou. "Klinické příznaky lymské boreliózy zahrnují nejčastěji kulhání s otokem kloubů, ale také nechutenství, hubnutí, netečnost a horečku. Dostaví se většinou za dva až pět měsíců po kousnutí infikovaným klíštětem," řekla ČTK veterinářka zapojená do kampaně Zdeňka Zápotocká.

Zatímco u člověka lze pozorovat zarudlé kruhy a otoky v okolí kousnutí, u psů to kvůli srsti nejde.

Vzácně může psa postihnout po kousnutí klíštětem akutní ledvinové selhání, k tomu jsou náchylnější psi plemene labradorský retrívr a zlatý retrívr. Velmi vzácně se může objevit revmatoidní artritida s postižením kloubů, zánět mozkových plen nebo srdečního svalu.

"Obecně platí, že lépe než spoléhat na včasnou diagnózu je nákaze předcházet. To znamená prevenci a pravidelnou kontrolu psů, kteří se pohybují volně v přírodě nebo v parcích, a používání antiparazitních obojků, sprejů a kapek," shrnula veterinářka.

Kampaň zaměřená na ochranu psů před parazity vzikla v rámci internetového projektu www.antiparazit.cz, kde mohou lidé sledovat i reakce kolemjdoucích na makety.

 

Právě se děje

Další zprávy