Jižní Čechy hlásí nejvíc případů boreliózy za 10 let

4. 11. 2013 12:56
Jihočeští hygienici evidují 228 případů nakažení, onemocnění přenáší klíšťata.
Foto: Isifa/Thinkstock

České Budějovice - Hygienici evidují letos v Jihočeském kraji 228 případů onemocnění lymeskou boreliózou. Je to nejvíce za posledních minimálně deset let.

Nejvyšší výskyt lymeské boreliózy zasáhl region v letech 2009 a 2011. Pokaždé šlo o 218 případů. 

"V posledním týdnu přibylo dalších 12 nově nahlášených případů. Vloni jsme v tomto období evidovali 127 případů lymeské borreliózy, tedy o stovku méně," řekl František Kotrba z českobudějovické krajské hygienické stanice.

Nejvyšší počet onemocnění zaznamenali hygienici na Jindřichohradecku, kde se objevilo 46 případů. Následuje Českobudějovicko (45), Prachaticko (41), Táborsko (35) a Českokrumlovsko (33).

Jižní Čechy patří dlouhodobě k největším přírodním ohniskům klíšťových onemocnění v Evropě. Borelióza je podle lékařů méně závažnou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky, není proti ní žádné očkování.

Za nebezpečnější onemocnění, které přenášejí klíšťata, považují doktoři encefalitidu. Letos se jí v Jihočeském kraji nakazilo 102 lidí, což je o 25 méně než ve stejném období vloni.

"Situace ve výskytu klíšťové encefalitidy je zatím příznivější než v předešlých letech. Nejvíce případů máme hlášeno ze Strakonicka a Českobudějovicka," řekl Kotrba.

Pokud lidé nejsou očkovaní proti encefalitidě, měli by před vstupem do lesa a křovin použít repelent, případná klíšťata po návratu domů okamžitě odstranit.

 

Právě se děje

Další zprávy