Praha - Riziko kousnutí klíštětem je až do konce týdne na nejvyšším, tedy desátém stupni, varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Hygienici radí používat vhodný a účinný repelent, nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohybovat se pouze po zpevněných cestách a pravidelně se kontrolovat.
“Lidé by si měli dávat pozor nejen v lesích a obecně v odlehlé přírodě, ale také v příměstských parcích,” říká hygienik Michael Vít a dodává: “Klíšťata jsou dnes tam, kde dříve nebývala. Platí to jak pro Českou republiku, tak zbytek Evropy.“
Hrozby nákazy od klíšťat přitom patří mezi ty velmi nebezpečné. Nenápadný tvor může člověka nakazit takzvanou klíšťovou encefalitidou, tedy onemocnění způsobující zánět mozkových blan. Při těžkém průběhu může nemoc zanechat na člověku trvalé následky, v krajních případech může být dokonce i smrtelná.
Češi rizika podceňují
Kromě encefalitidy přenáší klíšťata další infekční nemoc – lymskou boreliózu. Jedná se o bakteriální infekční nemoc projevující se v prvotní fázi příznaky chřipky, poté se až v polovině případů objeví kožní potíže. Dále jsou s nemocí spojeny časté záněty velkých kloubů a neurologické příznaky, poškození srdce a oční komplikace.
Česko je již tradičně oblastí s nejvyšším výskytem infikovaných klíšťat. Za posledních 40 let zde byla hlášena celá čtvrtina všech onemocnění klíšťovou encefalitidou v EU. Lidé rizika stále podceňují, Česko tak ročně hlásí přibližně šest set až tisíc případů klíšťové encefalitidy a 4 tisíce případů lymské boreliózy.