Revoluční deník StB: Esenbáci nám budou ležet u nohou

Pavel Baroch
28. 11. 2009 10:10
Sametová revoluce z pohledu komunistické tajné policie - 9. díl

27. listopadu

V pondělí 27. listopadu se mezi dvanáctou a druhou hodinou konala generální stávka, do níž se zapojily tři čtvrtiny občanů, většina továren a dalších podniků a institucí. Na Václavském náměstí se sešlo okolo 300 tisíc lidí.

Právě 27. listopad je některými historiky či politiky označován za den, kdy sametová revoluce de facto zvítězila, přestože ještě nevznikla nová vláda a na Hradě ještě seděl Gustáv Husák.

"Určitě to byl důležitý zlom," konstatoval Jiří Suk z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd.

Pro StB jakoby stávka neexistovala. V denním hlášení pro komunistické vedoucí představitele se o ní píše jen okrajově, spíše jako součást jiných událostí. Jako když při generální stávce oznámil důchodce Otta Hampl z Hořic založení sociálně demokratické strany.

Esenbáci jako krvaví řezníci

Bezpečnost ovšem nadále podrobně monitoruje nálady obyvatel a jejich názory na revoluční události.

"Skupiny studentů i mladých občanů v Brně vyjadřují souhlas se současným děním v našem státě. Z postojů a oficiálních projevů představitelů vlády a organizací Národní fronty nabyly přesvědčení, že tito funkcionáři se mládeže bojí."

"Příslušníci SNB jsou jen krvaví řezníci, na které stačí ještě dvě až tři akce jako v Praze, a budou ležet lidem u nohou. Potom budou mít volnou cestu k vyřizování účtů s komunisty a současnou vládou."

Motlitba na demonstrace nepatří

Odlišný názor na situaci v zemi měli podle hlášení Státní bezpečnosti obyvatelé Gottwaldova (dnes Zlín - pozn. A.cz).

"Mezi občany Gottwaldova se začínají objevovat názory, že současná vystoupení některých jednotlivců a zástupců Občanského fóra nejsou adekvátní vážnosti situace. Nelíbí se jim otevřená napadání prezidenta republiky, modlitba na demonstraci na Letné, vystupování jednotlivých politických vězňů apod."

"Panuje názor, že A. Dubček zneužívá hromadná shromáždění k obhajobě pouze své osoby."

Liberečtí studenti proti sprostým slovům

Státní bezpečnost zaznamenala i vystoupení libereckých studentů, jejichž kritika mířila podle dobového záznamu StB do opozičních řad.

"V průběhu generální stávky vystoupil zástupce stávkového výboru Vysoké školy strojní a textilní, který vyslovil nesouhlas studentů s některými požadavky Občanského fóra, které byly předneseny při demonstraci na Letné 26. 11. 1989."

"Kritizoval zejména napadání představitelů našeho státu a vulgární výrazy při vystupování některých řečníků. Dále odsoudil snahy prosazovat osobní zájmy a připravovat si pozice pro vlastní politickou kariéru."

Prázdné obchody na středním Slovensku

Do kapitoly "Nálady a názory obyvatelstva" zařadila Státní bezpečnost i nákupní horečku ve středoslovenském regionu.

"V okrese Dolný Kubín /Středoslovenský kraj/ dochází v současné době k zvýšeným nákupům zboží, zejména potravin. Příslušné orgány byly vyzvány k zabezpečení plynulého zásobování obyvatelstva."

Vážení čtenáři, tímto dílem končí seriál Aktuálně.cz "Revoluční deník StB", který přibližoval sametovou revoluci z pohledu komunistické tajné policie.

 

Právě se děje

Další zprávy