Bony, céčka a skořápky. Lidová veselice připomněla veksláky a podpultovky

Bony, céčka a skořápky. Lidová veselice připomněla veksláky a podpultovky
Tato krátká fotogalerie je z oslav 17. listopadu v roce 2009. Tehdy se na Staroměstském náměstí v Praze konala "lidová veselice", aby si lidé po 20 letech připomněli, jak vypadalo tržní prostředí za totality. Kdo sehnal bony, mohl do Tuzexu.
Vekslák v klasické riflové bundě nabízel možnost zbohatnout v hazardní hře skořápky. Umnými hmaty přesouval mezi třemi kelímky kuličku a přihlížející mohl vsadit, že uhodne, pod kterým kelímkem kulička po pár rychlých hmatech skončí.
Tady není, tady není, tady taky ne...
Akce na Staroměstském náměstí se snažila navodit styl "tržní hospodářství za totality". Jednou z připomínek nedostatkového, a přitom tak žádaného zboží, byla umělohmotná céčka. Původně měla sloužit k výrobě dekorativního závěsu, ale děti z nich v 80. letech udělaly velmi hodnotné platidlo.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
19. 11. 2009 0:58
Skořápky, céčka a fronta na banány. K dokreslení atmosféry veksláctví, o kterém pojednává nová kniha historika Adama Havlíka, redakce Aktuálně sáhla do archivu. Při oslavách 17. listopadu v roce 2009 se na Staroměstském náměstí v Praze konala lidová veselice v retro stylu. A vznikla z ní tato malá fotogalerie.

Fenomén veksláctví patří k pozdnímu období socialistického Československa. Stal se námětem řady knih a filmů, z nichž je nejznámější snímek Bony a klid režiséra Víta Olmera z roku 1988. 

Letos pár dnů před 33. výročím sametové revoluce vyšla kniha historika Adama Havlíka nazvaná Marky, bony, digitálky (o knize čtěte zde). 

Následující fotogalerie je z oslav 17. listopadu v roce 2009. Tehdy se na Staroměstském náměstí v Praze konala "lidová veselice", aby si lidé po 20 letech připomněli, jak vypadalo tržní prostředí za totality.

 

Právě se děje

Další zprávy