Revoluční deník StB: Agresivní novináři chtějí psát

Pavel Baroch
21. 11. 2009 9:40
Sametová revoluce z pohledu komunistické tajné policie - 2. díl

20. listopadu

V pondělí 20. listopadu začali stávkovat pražští vysokoškoláci, přidali se k nim pražští herci, rozjela se práce Občanského fóra v čele s Václavem Havlem, které vzniklo v neděli večer. V Bratislavě začala fungovat Veřejnost proti násilí. Cíl: Poklidné svržení komunistického režimu.

A Státní bezpečnost poprvé ve své situační zprávě z 21. listopadu 1989 varuje Jakeše a další politické špičky, že teď už jde o to, kdo s koho. Československé Politbyro dostalo první důrazné varování: Pozor, je opravdu zle!

"Vývoj situace v ČSSR nasvědčuje, že vnitřní protivník organizováním nátlakových akcí  masového charakteru nastoupil k frontálnímu útoku proti politickému zřízení."

Bezpečnost ve svém hlášení popisuje, jak se protest proti razii na Národní třídě postupně rozšiřuje a lidé se radikalizují.

"Na všech pražských vysokých školách probíhá stávka a jsou stanoveny stávkové výbory. Nejradikálněji postupovali studenti DAMU, kteří na shromáždění pozvali mluvčí 'charty-77' Danuši Němcovou. Ke stávce studentů na Vysoké škole umělecko-průmyslové se připojili i pedagogové školy s tím, že budou docházet do školy, ale nebudou pobírat plat."

Agresivní novináři v Mladé frontě

StB si speciálně všimá i situace v deníku Mladá fronta (v současnosti MF Dnes), který před listopadem 1989 vydával SSM.

"Dne 20. 11. 1989 se v deníku Mladá fronta v Praze vytvořila skupina redaktorů, kteří hodlají vydávat nezávislé noviny. Mezi redaktory se již jednalo o technických náležitostech, kde tyto noviny vydat. Do uvedené skupiny novinářů patří Pecháčková, Plachetka, Štepánková, Komárek (současný hlavní komentátor MFD - pozn. A.cz) a Kasalová (kandidátka na ředitelku ČT, porazil ji Janeček - pozn. A.cz).

Naléhali na šéfredaktorku MF Moučkovou (pozdější šéfredaktorka komunistických Haló novin, v součanosti členka rady ČTK - pozn. A.cz), aby byly v MF zveřejněny články o brutálních zásazích příslušníků SNB a další. Na základě této situace Moučková odjela s předsedou ZO KSČ na ÚV KSČ, kde jednali se zástupcem vedoucího oddělení ÚV KSČ s. Horou, který na dotaz o oprávnění zásahu jim nesdělil, že zásah byl neoprávěný."

Moučková po návratu do redakce MF řekla, že některé články novinářům uvolní do zítřejšího vydání MF. Odmítla však uveřejnit článek pracovníka Výboru čs. veřejnosti Lédla pro jeho nevhodnost."

"V současné době jsou redaktoři v redakci a očekávají, že některé ostré, agresivní články budou zahrnuty do zítřejších novin. Nebezpečí založení 'nezávislých' mládežnických novin však přetrvává. Mezi redaktory MF je rozšířen názor, že zásah pořádkových jednotek byl v pátek proveden na pokyn předsedy MěV KSČ v Praze s. Štepána, který si tímto buduje pozice pro vyšší funkce v aparátu ÚV KSČ. 

Ať Husák vidí, kolik je tu lidí

V pondělí 20. listopadu 1989 odpoledne se na Václavském náměstí sešly desítky tisíc lidí na protirežimní demosntraci. StB zde samozřejmě měla své oči a uši.

"V 16.00 hodin bylo Václavské náměstí zaplněno, zejména v okolí sochy svatého Václava."

A v denních hlášení jsou i přesně popsány hesla, které davy lidí skandovaly nebo je měly na transparentech:

"Ať Husák vidí, kolik je tu lidí - Jakeši, končíme - Zrušte milice - Chceme novou vládu - Ať žije Masaryk - StB do dolů."

Podobné demonstrace se podle zápisu bezpečnostních složek konaly také v Brně a Bratislavě. StB měla své lidi mezi studenty, protože podrobně popisuje aktivty na DAMU a v divadle Disk, kde bylo jedno stávkové centrum.

"Studenti budou objíždět okresy a kraje v ČSSR, seznamovat další studenty a pracující v podnicích se situací s cílem zapojení dalších osob do stávkového hnutí."

Provinění soudruha Spilky

Jakeš a další politické špičky byly Státní bezpečností podrobně informováni i o situaci v sídle Svazu výtvarných umělců v pražském Mánesu.

"Tajemník svazu s. Spilka sedí ve své kanceláři, vedle jeho kanceláře sedí koordinační výbor v čele s Olbramem Zoubkem. Stávkový výbor má k dispozici romnožovací zařízení svazu, které slouží k rozmnožování různých prohlášení a letáků se souhlasem tajemníka Spilky."

"Umožnění přístupu stávkového výboru k rozmnožovací technice zdůvodňuje Spilka tak, že ráno v 8.00 hodin navštívil ÚV KSČ, nikdo mu zde neporadil a po návratu u vchod do objektu bylo shromážděno asi 150 osob, které požadovaly umožnění vstupu do budovy, Spilka jim toto umožnil a dobrovolně jim předal klíče od místnosti, kde je rozmnožovací technika."

 

Právě se děje

Další zprávy