Studentský vůdce: Politiky zase pohrdáme jako za Jakeše

Pavel Baroch
10. 11. 2009 11:30
Bartuškovi po 20 letech vychází kniha Polojasno o vyšetřování razie na Národní

Praha - Na současné politiky se podle studentského vůdce ze 17. listopadu Václava Bartušky dívá veřejnost podobně jako za Jakeše.

"Posmíváme se jim, pohrdáme jimi - a zároveň je necháváme vládnout. Demokracie bez zájmu občanů se stala pouhou volební mašinérií," napsal Bartuška v doslovu své knihy Polojasno, která vychází znovu po 20 letech.

Bartuška byl před dvaceti lety členem komise, která vyšetřovala policejní razii na Národní třídě. O práci této komise napsal knihu Polojasno, které se prodalo více než 200 tisíc výtisků.

Podle Bartušky se po 20 letech do společnosti znovu vrátila politická apatie, deziluze z politiky a jejích představitelů.

Foto: Archiv

Bartuška v doslovu připomíná část své knihy, v níž píše, že před listopadem 1989 "v čele patnáctimilionového státu stála klika bezcharakterních politiků (někdy s inteligencí na hranici idiocie)".

A dodává: "Stát se rozpadem Československa zmenšil na desetimilionový, ale pohled veřejnosti na charakter a rozum politiků se (po krátkém okouzlení počátkem 90. let) vrátil ke švejkovskému standardu Jakešovských let." 

Jak jsem se mýlil

Bartuška po 20 letech přiznává, že se naprosto zmýlil v odhadu, jak národ bude nahlížet na svou minulost.

Václav Bartuška online v redakci Aktuálně.cz
Václav Bartuška online v redakci Aktuálně.cz | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Žádná historická spravedlnost se nekoná. Parlament schválil zákon, že komunismus byl zločinným režimem, ale v tom samém parlamentu jsou dnes komunisté třetí nejsilnější stranou - a časem možná usednou ve vládě," napsal Bartuška, kterého StB během jeho studií na žurnalistice několikrát zatkla - naposledy 19. listopadu 1989.

"Odhalili jsme pár pomníčků zavražděným, pojmenovali ulici po Miladě Horákové a předělali Gottwaldov zpátky na Zlín. Hotovo, zapomeňte," dodal.

Je to historický dokument

Bartuška uvedl, že to nebyl jeho nápad Polojasno k 20. výročí listopadové revoluce znovu vydávat.

"Přišli s tím za mnou z nakladatelství XYZ letos na jaře. V první chvíli jsem si pomyslel, kdo by si to chtěl ještě koupit, když se toho v roce 1990 prodalo 230 tisíc výtisků? Ale pak jsem si řekl: No, snad má Polojasno cenu jako historický dokument," řekl Aktuálně.cz Bartuška, který nyní působí jako zvláštní velvyslanec ministerstva zahraničí pro otázky energetické bezpečnosti.

Bartuška napsal několik knih, ale právě Polojasno si cení nejvíc. "Je tím nejlepším, co jsem kdy napsal," dodal Bartuška.

 

Právě se děje

Další zprávy