Revoluce se zasekla. Právo na náhradní matku se odkládá

Radek Nohl Radek Nohl
29. 6. 2011 17:21
Páry, které nemohou mít děti, tak budou moci dál využívat mezer v zákoně
Ani ty debaty neposlouchej... Ilustrační snímek.
Ani ty debaty neposlouchej... Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - V den, kdy vláda schvaluje druhou část zdravotnické reformy ministra Leoše Hegera, je jasné, že roky diskutované téma týkající se náhradního mateřství se odkládá na neurčito.

Ženy, které samy nemohou donosit dítě, tak budou místo legálního hledání náhradní matky nuceny se svými partnery dál riskovat a využívat mezer v zákoně.

Ženu, která jim dítě donosí, přitom musí hledat většinou anonymně na internetu a nemají nijak právně zaručeno,  že dítě, které jimi vybraná žena porodí, automaticky získají. V praxi se tak může stát, že dítě dostane do péče náhradní matka.

Revoluční změna v zákoně neprošla přesto, že se podle informací Aktuálně.cz ještě před několika týdny diskutovalo o tom, že se problém konečně vyřeší. Potvrdilo to nezávazně na sobě několik poslanců.

"Řešilo se třeba, jak právnicky ošetřit, aby matkou mohla být ta žena, která dá vajíčko," řekla poslankyně TOP 09 Patricie Kotalíková.

Heger couvl už od potratů

Ministerstvo zdravotnictví nakonec ale od záměru odstoupilo. Důvodem bylo také to, že se nepodařilo odpovědět na několik klíčových otázek. Například co když se narodí dítě postižené a pár, který ho původně chtěl, o něj již nebude mít zájem.

Foto: Reuters

"Je to eticky velmi citlivá věc, o které je třeba diskutovat, nahlížet ji z mnoha stran," prohlásil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Ze stejného důvodu a po dohodě s některými konzervativními poslanci z ODS a TOP 09 již Hegerův úřad couvl také od změn týkajících se potratů. A vše, co se jich v zákoně o specifických službách týkalo, nakonec ministr vypustil. 

"Nechceme poslance postavit do situace, kdy by třeba kvůli výhradě svědomí nemohli hlasovat pro tento reformní zákon," vysvětlil náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek. 

Náhradní mateřství se řeší roky. Bez výsledku

V Česku se o uzákonění náhradního mateřství mluví řadu let. Přede dvěma roky bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová přišla s návrhem, který počítal i s tím, že by biologičtí rodiče dělohu od anonymní náhradní matky pronajímali.

Stejně jako nyní ministerstvu zdravotnictví ani Kovářové se tehdy nepodařilo vyřešit některé klíčové body. Jedním z velkých otazníků bylo, jak danou věc řešit smluvně, zda to mát být písemná smlouva nebo ústní, či jak se třeba bude řešit vymáhání nároků ze smlouvy.

V současné době tak řada párů hledá svou náhradní matku na internetu. Žen, které tady nabízí svou "dělohu k pronájmu", je mnoho.

Chci pomoci, nejde mi o peníze

Aktuálně.cz jednu takovou ženu našlo. Náhradní mateřství nabízí na internetu poprvé. Kvůli ochraně budoucích rodičů ale chtěla zůstat v anonymitě. 

"Rodiče už mám vybrané. Seznámili jsme se přes stránky, které se náhradnímu mateřství věnují. Byla jsem mile překvapena, protože přišel mladý pár a zrovna moc lehkou cestu k tomu, aby se dostali tak daleko, neměli. Teď čekáme, jestli se vajíčko uchytí," popsala Aktuálně.cz.

V minulosti už měla zcela bezproblémový porod, a když jí v tom nikdo z nejbližších nebránil, rozhodla se, že páru pomůže. "Já jen chci, aby se jim splnil sen a měli dítě s vlastní DNA," prohlásila.

Odmítla tak, že by porodila dítě jen kvůli penězům. I poté, kdy se narodí, chce totiž s rodiči zůstat v kontaktu. "Já patřím mezi ženy, které se jen tak na dítě nevážou. Takže to, že bych se na něj moc citově upnula, nehrozí," dodala.

Cena jde do desetitisíců

Celý proces náhradního mateřství je poměrně jednoduchý. Žena, která nemůže sama donosit dítě, nechá implantovat svoje vajíčko spolu se spermatem partnera do cizí dělohy. Náhradní matka dítě donosí, porodí a odevzdá biologickým rodičům.

Rozhodně ale není levný. Speciální kliniky si za to účtují desítky tisíc korun. Dalších 20 až 30 tisíc korun stojí potřebné léky.

Některé zdravotní pojišťovny to jsou ale ochotny uhradit. Žena však musí splnit legislativní podmínky. Musí jí být do 40 let a musí se jednat o jedno ze tří hrazených pokusů umělého oplodnění.

 

Právě se děje

Další zprávy