Pronájem dělohy? V Indii za 200 tisíc

mih
23. 3. 2008 14:51
Vláda změní zákony kvůli boomu náhradního mateřství

Dillí - Levná lékařská péče, nejasné zákony a jejich kontrola a vysoký počet žen, které jsou ochotné za relativně nízký obnos zákrok podstoupit. To jsou důvody, proč se Indie stala zemí, kam cizinci nejčastěji jezdí kvůli takzvanému náhradnímu mateřství.

Připomíná to továrny na děti. Stačí specializované indické klinice dodat vajíčko a spermie. Lékaři indické ženě vpraví do těla cizí uměle oplodněné vajíčko, ona plod donosí, porodí a dítě potom odevzdá jeho genetickým rodičům, povětšinou cizincům.

Náhradní mateřství využívají neplodné páry, které nemohou mít dítě ani díky umělému oplodnění. Jde například o ženy, kterým lékaři museli odstranit dělohu.

Čtrnáctiletá Lalita Saini z vesnice Alsisar nedaleko Džaipuru je nešťastná. Musí si totiž vzít za muže devatenáctiletého chlapce ze sousední vesnice. Určili to rodiče. Podobný osud potká zhruba polovinu indických dívek před dovršením osmnácti let. Aktivisté varují, že mladé dívky se mnohem častěji stávají obětmi domácího násilí, sexuálního obtěžování. Většina z nich ani nedokončí základní školu.
Čtrnáctiletá Lalita Saini z vesnice Alsisar nedaleko Džaipuru je nešťastná. Musí si totiž vzít za muže devatenáctiletého chlapce ze sousední vesnice. Určili to rodiče. Podobný osud potká zhruba polovinu indických dívek před dovršením osmnácti let. Aktivisté varují, že mladé dívky se mnohem častěji stávají obětmi domácího násilí, sexuálního obtěžování. Většina z nich ani nedokončí základní školu. | Foto: Reuters

V Indii vyjde náhradní mateřství na zhruba 200 tisíc korun, zatímco třeba v USA by zájemci zaplatili více než desetinásobek. V Česku je - stejně jako v mnoha dalších částech Evropy - taková praxe zakázaná.

V indických novinách a na internetu se navíc objevují inzeráty, ve kterých své dělohy nabízejí k pronajmutí samy jednotlivé Indky. Řada chudých indických žen si nošením cizích dětí vydělává na živobytí.

Společně s umělým oplodňováním tvoří náhradní mateřství jakýsi těhotenský průmysl, ve kterém v Indii proteče podle odhadů v přepočtu 100 až 150 miliard korun ročně.

Indická vláda přiznává, že počet zákroků stále roste. Britský deník The Times nyní informoval, že vláda chce proto předělat zákony a dosud běžnou praxi v Indii změnit.

Vláda připravuje normy, které "ochrání práva dětí a emoční práva žen". Diskutuje se například o tom, od jakého věku by mělo být nošení dětí povoleno a zda všechny neplodné ženy budou moci o takový zákrok požádat.

Zpřísnění se chystá hlavně pro cizince. Například by mělo být obtížnější vycestovat s takovým novorozencem z Indie.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy