Rektor kritizuje Chovance: Ševcov je vynikající student, nesmíte ho vyhostit. V Rusku mu jde o život

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 3. 3. 2017 13:41
Student Karlovy univerzity a ruský anarchista Igor Ševcov má být vyhoštěn. Ministerstvo vnitra mu neprodloužilo už druhé vízum. Nyní se jej ale zastal rektor Tomáš Zima, který zaslal ministrovi vnitra dopis a žádá, aby úřad své rozhodnutí neprodloužit mladému studentovi vízum ještě zvážil. "Nemá být vyhoštěn. Zejména s ohledem na skutečnost, že Ševcov byl již v Rusku politicky perzekvován, a vyhoštění tak pro něj znamená reálné nebezpečí pronásledování za občanské postoje," dodává Zima s tím, že Ševcov je řádný student, který plní nařízení soudu.
Ruský anarchista Igor Ševcov a student Karlovy univerzity.
Ruský anarchista Igor Ševcov a student Karlovy univerzity. | Foto: ČTK

Praha - Ruskému anarchistovi Igoru Ševcovovi, který byl zproštěn obžaloby z údajného útoku zápalnými lahvemi na dům ministra obrany Martina Stropnického (ANO), hrozí vyhoštění. Studenta, který byl nakonec odsouzen za pomoc při sprejování na zeď vazební věznice v Ruzyni, se teď důrazně zastal rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima, který spolu s děkankou Filozofické fakulty Mirjam Friedovou napsal otevřený dopis ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD).

Vnitro Ševcovovi odmítlo prodloužit studentské vízum a následně mu podle rektora Zimy minulý týden z nejasných důvodů neprodloužilo ani vízum pracovní, upozornil rektor.

"Takový postup považuji za zcela nepřiměřený," vysvětlil pak Zima Aktuálně.cz. V dopisu se Ševcova zastává a chce, aby vnitro své rozhodování ještě zvážilo. Mladého anarchistu označuje za řádného studenta, který dosahuje ve studiu etnologie vynikajících výsledků.

"Nemá být vyhoštěn. Zejména s ohledem na skutečnost, že Ševcov byl již v Rusku politicky perzekvován, a vyhoštění tak pro něj znamená reálné nebezpečí pronásledování za občanské postoje," dodává Zima, který rozhodnutí ministerstva neprodloužit studentovi vízum považuje za špatné. Ministerstvo má podle něj uvažovat nad tím, že vyhoštěním studenta vystaví velkému riziku.

"Univerzita Karlova vyjadřuje Igoru Ševcovovi svoji podporu a žádá příslušné orgány, aby podnikly takové kroky, které nevystaví studenta vyhoštění a z něj vyplývajícímu ohrožení na životě," stojí v dopise, pod nějž se vedle Zimy podepsala i děkanka Filozofické fakulty Mirjam Friedová.

Chovancův resort dopis zatím neobdržel, jakmile jej však dostanou, budou se jím zabývat. "V této souvislosti je nutné připomenout, že se jedná o správní rozhodnutí ministerstva vnitra, které se řídí zákonem," řekla redakci vedoucí tiskového odboru Lucie Nováková.

Mladý anarchista se dostal do policejního hledáčku při vyšetřování útoku zápalnými lahvemi na dům ministra obrany Martina Stropnického (ANO). Pachová stopa na jedné z hozených pivních lahví se shodovala právě se Ševcovem. Kriminalisté později mladíka zadrželi na demonstraci v Brně.

Ševcov ale nakonec za útok na ministra obrany odsouzen nebyl. Žalobci se nepovedlo prokázat, že by se na něm nějak podílel, a nejsilnějším trumfem tak byl jen nepřímý důkaz v podobě pachové stopy.

Odsouzen byl však za pomoc při sprejování na zeď vazební věznice v Ruzyni, kterého se účastnil Lukáš Borl - údajný otec skupiny Síť revolučních buněk. První instance soudu za to chtěla Ševcova vyhostit zpět do Ruska. Odvolací soud nakonec trest zmírnil a anarchistovi zakázal na tři roky účast na demonstracích a manifestacích.

Za vazbu, ve které strávil Ševcov devadesát dní, chce nyní anarchista odškodné 1,5 milionu korun.

 

Právě se děje

před 46 minutami

MMF zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok, varoval ale před rozdíly v jednotlivých zemích

Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok na 4,9 procenta, zatímco dosud čekal růst o půl procentního bodu nižší. Uvedl to v úterý v aktualizaci svého jarního výhledu. Fond ale varoval, že ekonomika se zotavuje nerovnoměrně, což je podle něj důsledek slabého postupu očkování proti covidu-19 v některých zemích. Výhled na letošní rok měnový fond ponechal beze změn a nadále počítá s šestiprocentním růstem, který do značné míry jen smazává loňský rekordní propad způsobený pandemií.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy