Registr exekucí bude do týdne. Pochybnosti trvají

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
12. 2. 2009 16:45
Politici chystají zákon, který komoru exekutorů omezí
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Exekutorská komora slíbila ministru spravedlnosti, že do týdne spustí dlouho chystanou Centrální evidenci exekucí.

Až za pochodu se tak budou řešit velmi vážné problémy a pochybnosti, které registr provázejí a na které upozornil deník Aktuálně.cz.

Evidenci totiž nebude spravovat sama komora, ale společnost, jejíhož vlastníka exekutoři dlouho tajili. Až na nátlak novinářů prozradili jeho jméno.

Důvěryhodně to nepůsobí ani na občany, ani na exekutory - mnoho z nich se rozhodlo do netransparentního registru data "svých" dlužníků nedat. V evidenci je jen asi šedesát procent údajů, reálně tak nemůže plnit svou funkci.

Evidence měla sloužit například podnikateli, aby si prověřil, jestli jeho obchodní partner někde nedluží peníze. To ale není možné, pokud skoro polovina dlužníků v evidenci není.

Podle stanoviska Úřadu na ochranu osobních údajů komora postupovala legálně. O změně zákona, který by napříště zakázal komoře správu dat o exekucích někomu předávat, zatím ministerstvo neuvažuje.

"Chci nyní jednat se zástupci společnosti, abych rozptýlil obavy všech," říká ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Ministr: Můžu se snažit, jiné páky nemám

Ministr přiznává, že je proti jednání exekutorů v současné situaci bezmocný. "Já jen mohu říct, že se snažím, ale nemám nástroje, jak komoru k něčemu donutit," říká ministr.

Co je evidence exekucí?

  • Vznik Centrální evidence exekucí inicioval zákon z roku 2001.
  • V databázi by měly být data o stovkách tisíc lidí.
  • V databázi má být dlužníkovo jméno, adresa, datum narození, výše vymáhané částky a jméno exekutora.
  • Veřejnost může za poplatek 120 korun získat údaje o exekuci, osobě, či subjektu.

Zdlouhavý a pochybný zrod Centrální evidence exekucí ukazuje, že politici nemají nad komorou exekutorů kontrolu, ačkoli na ní stát deleguje některé své pravomoci - registr měl vzniknout už podle zákona z roku 2001. Po mnoha odkladech byla loni v září vydána konečná vyhláška, která upravovala detaily jeho provozu.

"Od vydání vyhlášky uplynulo skoro půl roku a nic se neděje," stěžuje si Pospíšil. Navrhl předsedovi komory Juraji Podkonickému, aby rezignoval.

Podkonický se rezignovat nechystá

Ten ale jeho přání nejspíš nevyslyší. "Nechce prý odcházet od rozdělané práce," parafrázoval Pospíšil odpověď, která se mu od šéfa exekutorů dostala.

Problémy s evidencí exekucí donutily politiky k rychlé změně zákonů - konkrétně exekučního řádu. Ministerstvo bude moci komoru pokutovat, pozastavit její kroky a nechat je projednat soudem. "Maximální výše pokuty je stanovena na deset milionů korun, ještě o tom ale budeme jednat," říká Pospíšil.

Práci konkrétních exekutorů mají podle chystané novely kontrolovat předsedové okresních soudů.

Novelu poslanci chtějí schválit ve zkráceném režimu. Mohla by tak platit už od léta.

 

Právě se děje

Další zprávy