Exekutoři nedají data o dlužnících. Bojí se zneužití

Eliška Bártová Eliška Bártová
5. 2. 2009 8:30
Centrální evidence exekucí čelí kritice
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Centrální evidence exekucí s detailními údaji o stovkách tisíců dlužníků spravuje firma s utajeným majitelem. Zástupci společnosti Neutrics i Exekutorská komora tají, kdo stojí za jejími akciemi.

Poslední dohledatelný vlastník byl registrován v daňovém ráji Lichtenštejnsku. Neprůhledná firma avizuje spuštění evidence dlužníků již tento měsíc.

Podle zjištění Aktuálně.cz však někteří exekutoři kvůli obavám ze zneužití citlivých údajů odmítli předat tajemné firmě data svých klientů.

"S ohledem na povahu firmy není jasné, komu ty data vlastně svěřuji," říká exekutorka Katarina Maisnerová. "Vedení Komory nám odmítlo říci jméno majitele, natož zda byla firma prověřena pro nakládání s osobními údaji. Proto se obávám zneužití těchto údajů a neposkytla jsem je."

Podle údajů Exekutorské komory je evidence naplněna pouze ze 60 %. Navíc kvůli velkému riziku odmítla provoz evidence pojistit pojišťovna Generali.

Data k vydírání

Centrální evidence exekucí, kterých jen za loňský rok bylo téměř půl milionu, má sloužit k prověření obchodních partnerů nebo zaměstnanců, zda nejsou dlužníky.

Z evidence má mít každý možnost (podobně jako na katastru nemovitostí) získat za 120 korun údaj o konkrétním člověku, subjektu či exekuci.

Co je evidence exekucí?

  • Vznik Centrální evidence exekucí inicioval zákon z roku 2001
  • V databázi by měly být data o stovkách tisíc lidí 
  • V databázi má být dlužníkovo jméno, adresa, datum narození, výše vymáhané částky a jméno exekutora.
  • Veřejnost může za poplatek 120 korun získat údaje o exekuci, osobě, či subjektu.
  • Přístup do celého seznamu veřejnost mít nebude

Navzdory zákonu však tuto evidenci spravuje místo Exekutorské komory soukromá firma Neutrics. Do databáze spravované touto tajemnou firmou se může dostat kdokoliv, stačí zapomenout zaplatit pokutu za jízdu načerno.

"Údaje, které tato firma dostane, lze snadno zneužít," varuje exekutorka Maisnerová. "Zatímco občan může získat jen jednotlivá data, tato firma bude mít k dispozici celý seznam všech stovek tisíců dlužníků."

Podle Maisnerové lze takovouto sumu informací zneužít například k vydírání, k prodeji dat dalším osobám či ke skupování pohledávek.

"Firma si může svěřená data sumarizovat, dělit podle kritérií, vyhledávat například známé osoby či dlužníky bank," popisuje možná zneužití exekutorka. "Je proto varující, že tak citlivá data má spravovat utajená firma."

Nebezpečný software

Také bývalý člen prezidia Exekutorské komory Jan Grosam data svých klientů firmě dosud nedal. "Software, který připravili, nebyl podle mého názoru bezpečný," upozorňuje exekutor. "Navíc nemáme jistotu, kdo bude mít možnost s těmito daty nakládat, když není jasný majitel té firmy. Bezpečnost dat není nikde ošetřena."

Podle Grosama jsou proto obavy ze zneužití na místě. "Takováto suma dat o věřitelích a dlužnících může být například pro firmy zabývající se vymáháním pohledávek či pro společnosti, které půjčují peníze, velmi cenná," říká. "Firma, která má taková data spravovat, by proto měla být transparentní."

Šéf Exekutorské komory Podkonický gratuluje Šloufovi k 60.narozeninám
Šéf Exekutorské komory Podkonický gratuluje Šloufovi k 60.narozeninám | Foto: Ondřej Besperát

Exekutor Grosam byl v době uzavření smlouvy s firmou Neutrics ve vedení Exekutorské komory. "Byl jsem tehdy v prezidiu," říká. "S tímto postupem jsem se ale neztotožňoval. Smlouvu s firmou podepsal prezident Komory. Já jsem ji ani neviděl."

Podle smluv uzavřených prezidentem Komory Jurajem Podkonickým a zástupcem Neutricsu Jiřím Němcem má firma po dobu pěti let dostávat za spravování a provozování evidence zhruba 178 tisíc korun měsíčně. Další bezmála milion pak dostane za vytvoření informačního systému.

Jeden z exekutorů se kvůli evidenci obrátil se stížností na ministerstvo spravedlnosti. "Jsem toho názoru, že se jedná o státně bezpečnostní problém," uvádí v dopise ministrovi exekutor Jiří Doležal. "Protože jde o citlivé údaje týkající se dlužníků, například bank, finančních úřadů, měst, zdravotních pojišťoven, správ sociálního zabezpečení."

Ministerstvo nyní postup Exekutorské komory prověřuje.

Příliš velké riziko

Rizika spojená s provozováním evidence exekucí neznepokojují jen exekutory, ale i pojišťovnu, která měla tento projekt pojistit. Kvůli vysokému riziku to však pojišťovna Generali odmítla.

"Naši experti došli k závěru, že jde o velké riziko," řekla Aktuálně.cz mluvčí pojišťovny Generali Kateřina Bílá. "Z naší strany je tento projekt nepojistitelný, proto jsme jejich žádost odmítli."

O jaká konkrétní rizika jde, však pojišťovna nechce komentovat. "Zkrátka nechceme převzít tak velká rizika vyplývající například z uvedení chybných údajů či jejich případného zneužití," říká mluvčí. "Lze to přirovnat k tomu, jako bychom měli pojistit dům v záplavové oblasti."

Mlčení Komory

Exekutorská komora zaslala odpovědi na otázky po týdnu a půl mlčení. Odpovědi na zásadní otázky, proč byla vybrána firma Neutric, či zda vedení Komory nevadí, že za ní stojí neznámí majitelé, nepřišly.

Na otázku, kolik peněz již bylo firmě Neutric vyplaceno, přišla pouze následující reakce: "Na tuto otázku nelze odpovědět vzhledem k povinnosti mlčenlivosti," uvádí tajemnice EK Jitka Nezvalová. "Nicméně lze konstatovat, že daňové poplatníky tato evidence nijak nezatíží vzhledem k tomu, že její zřízení a provoz plně hradí Komora ze svého."

 

Právě se děje

Další zprávy