Dlužící Češi v ohrožení. Úřad prověřuje registr exekucí

Eliška Bártová Eliška Bártová
9. 2. 2009 15:10
Úřad na ochranu osobních údajů prověří, zda data o dlužnících nejsou v ohrožení
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Evidence statisíců dlužících Čechů se octla v neznámých rukou.

Jak už deník Aktuálně.cz upozornil, centrální evidenci exekucí s údaji statisíců lidí bude totiž spravovat soukromá firma, jejíž majitelé nejsou zřejmí.

Citlivá data svěřila totiž exekutorská komora do rukou neprůhledné firmy Neutrics.

Pojišťovna odmítla evidenci pojistit a někteří exekutoři odmítli z obav o bezpečnost a možné zneužití údajů poskytnou této firmě data svých klientů.

Nyní se na centrální evidenci exekucí zaměřil Úřad na ochranu osobních údajů.

"Je to pro nás nová informace, že evidenci exekucí má na starosti soukromá firma tohoto charakteru," řekla Aktuálně.cz Hana Štěpánková, mluvčí Úřadu na ochranu osobních údajů. "Máme velké množstí pochybností, proto se nyní případem velmi podrobně zabýváme."

Neprůhledná firma

Centrální evidenci exekucí, která má zahrnovat údaje o dlužnících a průběhu exekuce měla exekutorská komora zprovoznit už v roce 2001, kdy vešel v platnost tzv. exekutorský řád.

Foto: Ludvík Hradilek

Zakázka byla zadána soukromé firmě, ačkoliv je v zákoně stanoveno, že tuto evidenci má spravovat a provozovat exekutorská komora.

Podle zjištění Aktuálně.cz jde o společnost, jejíž vlastník se schovává za akcie vedené na majitele. Jeho či jejich totožnost představitelé firmy tají. Stejně tak komora exekutorů.

Stopa v daňovém ráji 

Poslední známý vlastník firmy Neutrics byl registrován v daňovém ráji Lichtenštejnsku, jehož právní podmínky jsou mnohdy zneužívány k praní špinavých peněz.

Jiří Němec, představitel firmy, která získala tuto zakázku, dál figuruje ve firmách spojených s Lichtenštejnskem.

Někteří exekutoři proto odmítli předat firmě data svých klientů.

"S ohledem na povahu firmy není jasné, komu ty data vlastně svěřuji," říká exekutorka Katarina Maisnerová. "Vedení Komory nám odmítlo říci jméno majitele, natož zda byla firma prověřena pro nakládání s osobními údaji. Proto se obávám zneužití těchto údajů a neposkytla jsem je."

Data k zneužití

Ministerstvo spravedlnosti ale tyto obavy nesdílí.

"Co se týče firmy Neutrics, nejedná Exekutorská komora podle názoru Ministerstva v rozporu se zákonem," uvedla mluvčí Zuzana Steinerová. "Bezpečnostní riziko se v tomto ohledu nijak nezvyšuje, protože Centrální evidence exekucí je v plném rozsahu veřejná."

Exekutoři však upozorňují, že občané budou moci za poplatek 120 korun za jeden údaj pouze získat informace o konkrétním subjektu, exekuci či osobě.

Kdežto firma Neutrics bude mít k dispozici všechna data, která si tak bude moci analyzovat, dávat do souvislostí. Unikátní data statisíců lidí pak mohou být snadno zneužita k vydírání, či mohou být poskytnuty firmám, které se zabývají vymáháním pohledávek, nebo naopak půjčkami pro zadlužené.

Bezpečnostní riziko

Juraj Podkonický, šéf Exekutorské komory blahopřeje Šloufovi
Juraj Podkonický, šéf Exekutorské komory blahopřeje Šloufovi | Foto: Ondřej Besperát

S názorem ministerstva se neztotožňuje nevládní organizace Transparency International.

"Vnímám to téměř jako bezpečnostní riziko," říká ředitel organizace David Ondračka. "Ačkoliv nejde přímo o peníze ministerstva, jde o veřejný zájem, kterým je ochrana dat. A tu zajistíte jedině tak, že víte přesně, kdo za tou firmou stojí."

To však v tomto případě jasné není. "Existuje proto riziko úniku informací a zneužití údajů," míní Ondračka. "Nerozumím tomu, proč Exekutorská komor uzavřela smlouvu s někým, u koho není jasný majitel. To by se u veřejných peněz dít nemělo."

Centrální evidenci exekucí podrobuje kritice také občanské sdružení Iuridicum Remedium. "Je nepřijatelné, aby takovéto společnosti figurovaly ve státem garantovaných databází," říká Helena Svatošová. "Právě zde by měly být transparentnost tou nejzákladnější podmínkou."

Podle Iuridicum Remedium může přinést delegace zakázky na soukromou firmu řadu problémů. "Odpovědnost takovéto společnosti a lidí za ní stojících je v reálu fikcí," míní Svatošová. "Například odpovědnost za škodu by se zde "přelévala" od firmy na Exekutorskou komoru a dále na stát, tedy opět na úkor veřejných prostředků nás všech."

Během příštího týdne by měl vydat ke všem těmto pochybnostem své stanovisko Úřad na ochranu osobních dat.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Washington povolal v sobotu z farmy brankáře Vaněčka

Český hokejový brankář Vítek Vaněček byl v sobotu povolán z farmy v Hershey z nižší AHL do prvního týmu Washingtonu a vyměnil si místo s Rusem Iljou Samsonovem. Třiadvacetiletý odchovanec Havlíčkova Brodu hned v duelu v Bostonu, kde Capitals vyhráli 3:2 po samostatných nájezdech, kryl na lavičce záda jedničce Bradenu Holtbymu.

Vaněček v této sezoně v AHL odchytal za Hershey osm zápasů s průměrem 2,65 obdržené branky a s úspěšností zákroků 89,4 procenta. Vicemistr světa ze šampionátu hráčů do 18 let z roku 2014 uzavřel 1. července jako chráněný volný hráč nový tříletý kontrakt s Washingtonem celkem na 2,15 milionu dolarů.

Na tuto sezonu má dvoucestnou smlouvu, ale na další dvě už jednocestnou, takže i v AHL může brát plný plat. Na farmách Capitals působí pátý rok a stále čeká na premiéru v NHL. Washington si vybral Vaněčka v roce 2014 v druhém kole draftu na 39. místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy