Zná všechny české dlužníky. Proč chce zůstat utajen?

Eliška Bártová Eliška Bártová
13. 2. 2009 8:26
Rozhovor Aktuálně.cz s Petrem Šikošem, majitelem firmy, která spravuje evidenci dlužníků
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Po týdnech mlčení zveřejnila exekutorská komora majitele firmy, která spravuje Centrální evidenci exekucí a získá tím do rukou citlivá data o dlužících Češích.

Firma Neutrics, která evidenci spravuje, patří Petru Šikošovi. Jde o podnikatele a bývalého konkurzního správce firmy Nero, která vlastnila Škodu Plzeň

Šikoš je nyní akcionářem Golf Parku Plzeň a vlastníkem firmy Golf&Gold. Podle obchodního rejstříku figuruje také v Agentuře pro konkurz a vyrovnání.

Své jméno v souvislosti s vlastnictvím firmy Neutrics zveřejnil až po sérii článků deníku Aktuálně.cz, které na pochybnosti kolem společnosti spravující citlivá data dlužníků upozornily.

Nyní přinášíme s majitelem Neutricsu Petrem Šikošem rozhovor.

Pro lepší pocit

Aktuálně.cz: Od kdy vlastníte firmu Neutrics?

Padesát procent akcií od roku 2005. Sto procent pak od roku 2006.

A.cz: Od koho jste je kupoval?

To vám nemusím říkat. Bylo to několik fyzických osob.

A.cz: Proč jste nechtěl být uveden jako vlastník a skrýval jste se za listinné akcie na majitele?

Chtěl jsem si zachovat soukromí. Nechtěl jsem, aby si každý mohl v rejstříku lustrovat, co za firmy vlastním. Ani aby se mé jméno objevovalo v médiích.

Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Vaše firma však získala zakázku, která vyplývá ze zákona a díky níž se dostane k citlivým datům o dlužnících. Není tedy oprávněný požadavek znát majitele oné firmy?

Jistě je to legitimní. Ale zákon v takovémto případě nestanovuje, že má být odtajněn majitel. Neviděl jsem proto důvod jít nad rámec zákona.

A.cz: Nyní je ale vaše jméno známo. Co se stalo?

Akceptoval jsem kritiku utajení, a proto jsem v pondělí u notáře změnil akcie na majitele na akcie na jméno. Aby exekutorská komora a novináři měli lepší pocit. Nechci projektu Centrální evidence exekucí dělat problémy.

A.cz: Vnímáte to jako zbytečnou obstrukci?

Ze strany novinářů určitě ne, nevadí, že po tom pátráte. Ale podle mě je problém někde jinde, než ve mně. Třeba někteří exekutoři nechtějí, aby byla tato evidence spuštěna. A tak hledají způsob, jak tomu zabránit.

Telefonáty vlivných

A.cz: Jednala s vámi někdy exekutorská komora?

Ne, nikdy. Za společnost Neutrics jednal vždy pan Němec.

A.cz: Čeho se nyní v souvislosti se zveřejněním svého jména obáváte?

Nelze říci, že se obávám, ale v souvislosti s exekucemi není příjemné být spojován. Může se stát, že se v evidenci objeví jméno někoho vlivného, známého a ten mi bude volat a snažit se to ovlivnit. Pokud by nevěděl, že jsem majitelem, pak by to nehrozilo. Pak je mi také nepříjemné, že se o mně bude psát, co jsem dělal a co dělám teď.

A.cz: Čím se tedy nyní živíte?

To je přesně to, čemu jsem chtěl zabránit... Jsem akcionářem Golf Parku Plzeň a finančním ředitelem jedné společnosti.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy