Reformy za miliony Fiala stáhne a připraví novelu

Jakub Novák
7. 6. 2012 17:33
Znamená to zřejmě poslední hřebík do rakve školného, posíleny by měly být půjčky
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Po měsíci seznamování s úřadem začíná ministr Petr Fiala podnikat konkrétní kroky.

Ministr školství definitivně rozhodl o stažení věcného záměru zákona o vysokých školách.

Reforma vysokého školství tak bude realizována pouze formou novelizace stávajícího vysokoškolského zákona. Potvrdily se tak informace, které již před týdnem přineslo Aktuálně.cz.

Ministr školství se svým postupem seznámil akademiky na čtvrtečním jednání České konference rektorů.

Změny, které budou součástí připravované novely, slibuje Fiala projednávat s reprezentacemi vysokých škol.

Vyjádřil přitom přesvědčení, že je nezbytné v současné ekonomicky i jinak velmi náročné době pečlivě volit rozsah změn prováděných v systému vysokého školství.

Věcný záměr zákona o finanční pomoci studentům bude přepracován tak, že nebude obsahovat vazbu na školné, které zřejmě definitivně nahradí zápisné - to bude nicméně součástí dalších jednání.

Chystaný zákon o finanční pomoci studentům se tak bude zabývat opravdu jen tím, co je obsaženo v jeho názvu - výlučně zajištěním možnosti půjček na životní náklady v době vysokoškolského studia.

Oba věcné záměry připravovalo ministerstvo školství v době působení Josefa Dobeše (VV) v rámci projektu "Reforma terciárního vzdělávání" v celkové hodnotě 90 milionů korun. Projekt z 85 % financuje Evropské unie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy