Reformy za miliony Fiala stáhne a připraví novelu

Jakub Novák
7. 6. 2012 17:33
Znamená to zřejmě poslední hřebík do rakve školného, posíleny by měly být půjčky
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Po měsíci seznamování s úřadem začíná ministr Petr Fiala podnikat konkrétní kroky.

Ministr školství definitivně rozhodl o stažení věcného záměru zákona o vysokých školách.

Reforma vysokého školství tak bude realizována pouze formou novelizace stávajícího vysokoškolského zákona. Potvrdily se tak informace, které již před týdnem přineslo Aktuálně.cz.

Ministr školství se svým postupem seznámil akademiky na čtvrtečním jednání České konference rektorů.

Změny, které budou součástí připravované novely, slibuje Fiala projednávat s reprezentacemi vysokých škol.

Vyjádřil přitom přesvědčení, že je nezbytné v současné ekonomicky i jinak velmi náročné době pečlivě volit rozsah změn prováděných v systému vysokého školství.

Věcný záměr zákona o finanční pomoci studentům bude přepracován tak, že nebude obsahovat vazbu na školné, které zřejmě definitivně nahradí zápisné - to bude nicméně součástí dalších jednání.

Chystaný zákon o finanční pomoci studentům se tak bude zabývat opravdu jen tím, co je obsaženo v jeho názvu - výlučně zajištěním možnosti půjček na životní náklady v době vysokoškolského studia.

Oba věcné záměry připravovalo ministerstvo školství v době působení Josefa Dobeše (VV) v rámci projektu "Reforma terciárního vzdělávání" v celkové hodnotě 90 milionů korun. Projekt z 85 % financuje Evropské unie.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy