Fakultám sníží dotace. Ty bez výzkumu začnou šetřit

Jakub Novák
3. 6. 2012 21:25
Snížení počtu nových studentů dopadá nejhůře na pedagogické fakulty
Foto: Eva Křenková, Za svobodné vysoké školy

Praha - Snížení limitů nově přijatých vysokoškoláků spolu s poklesem příspěvku na každého studenta připraví fakulty o miliony korun a některé přivede až na existenční hranici.

Nejvíce na tyto změny doplatí zřejmě pedagogické fakulty, které na rozdíl od většiny ostatních škol nemohou pokrýt výpadek penězi získanými na výzkum.

Některé z nich proto už nyní spojují část pracovišť, slučují výuku nebo dokonce ruší obory.

A ani v nejbližších letech se jim zřejmě na lepší časy neblýská. Důvodem je stále pokračující propad rozpočtů vysokých škol a zmíněné snížení limitů počtu nově přijímaných studentů, které bude ministerstvo školství ochotné financovat.

Podle slov ministra Petra Fialy, jež zazněla na jednání Rady vysokých škol, by se měl pro následující školní rok jejich počet snížit asi o deset procent.

Navíc peníze vyplácené školám za každého studenta, takzvaný normativ, by měly letos činit necelých pětadvacet tisíc korun, což představuje asi pětitisícový pokles oproti roku 2010. Ministerstvo navíc letos zcela zrušilo příspěvek na absolventa.

Ptali jsme se: Jaký bude dopad škrtů na vysoké školy?

Velmi zlá je situace například na severu Čech. Podle děkana pedagogické fakulty ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Pavla Doulíka přijdou v důsledku snižování počtu studentů asi o jedenáct procent financí.

Přitom již od loňského roku tu dochází k propouštění, i když jde zatím zejména o pracovníky v důchodovém věku a bez vědecké hodnosti.

Podle Doulíka jsou rušeny i některé studijní obory, jejichž realizace je finančně náročná a fakultě se nevyplácí i část pracovišť, která jsou slučována.

Jmenování nového ministra školství Petra Fialy:

"V letech 2013 a 2014 očekáváme ještě razantnější dopad krácení rozpočtů. Pedagogická fakulta využívá v současné době svých rezerv, ale po jejich vyčerpání může dojít k vážnému ohrožení poslání celé fakulty," řekl Aktuálně.cz Doulík.

Podle Doulíka se již hovoří i o "likvidaci" celé fakulty.

Na Královéhradecké univerzitě došlo před časem k celouniverzitnímu snižování mezd.

Podle děkana tamější pedagogické fakulty Vladimíra Jehličky došlo v loňském roce v případě dvaceti jeho kolegů k propouštění a snižování úvazků.

Připomeňte si nejzajímavější studentské protesty posledních let:

"V roce 2012 bude propouštění pokračovat. Lze předpokládat uvolnění dalších deseti až dvaceti kolegů. Zatím nemáme v úmyslu rušit celé obory či katedry. Představa, že bychom přestali do základních či středních škol dodávat nové učitele například fyziky a dalších technicky zaměřených oborů, je zatím nepřijatelná," říká Jehlička.

Jehlička nicméně nevylučuje, že by současná politika vlády mohla nakonec k redukci některých oborů vést.

Pokud by k tomu došlo, prvními obory "na ráně", o něž je malý zájem, nebo jsou finančně náročné, by byly například fyzika, tělesná, výtvarná či hudební výchova.

Týden neklidu na vysokých školách očima studentů:

Děkan Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické na liberecké univerzitě Miroslav Brzezina Aktuálně.cz řekl, že jeho fakulta přišla v letošním roce celkem o devět milionů korun.

"Letos jsme učinili mzdová opatření a máme rezervu, takže příští rok bychom měli přežít," říká Brzezina. "Poslední čtyři roky optimalizuji financování naší fakulty - dalších možností šetření moc není," dodává.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy