Ministr Fiala stáhne kritizovanou reformu vysokých škol

Jakub Novák
30. 5. 2012 6:30
Chce se vrátit zpět k jednáním a nebrání se ani novele současného zákona
Foto: Radek Jandera

Praha - Jeden z Dobešových pohrobků, kritizovaná reforma vysokého školství, se zřejmě stáhne a vrátí k přepracování.

Ministr školství Petr Fiala to naznačil svým akademickým kolegům během nedávného jednání Rady vysokých škol.

Změny v samosprávě vysokých škol, zavedení finanční spoluúčasti a pomocných půjček na studium, změna systému akreditací - tyto a mnohé další součásti chystané reformy proto téměř jistě doznají značných změn.

Projednávání věcného záměru zákona o vysokých školách Legislativní radou vlády bylo přerušeno kvůli požadavku na doplnění materiálu, v případě věcného záměru zákona o finanční pomoci studentům byly všechny připomínky vypořádány.

Fiala však Radě vysokých škol sdělil, že není připraven tyto věcné záměry v současné podobě do vlády předložit.

Byl by rád, kdyby se návrhy vrátily k přepracování a znovu se začalo jednat s vedením vysokých škol. Jedním z důvodů je i fakt, že v současné době přestává být pomalu jasné, která varianta je tou diskutovanou.

Týden neklidu na vysokých školách očima studentů:

To mimo jiné připomíná i příhodu z jednání mezi ministrem Dobešem a zástupci vysokých škol, kdy každá strana disponovala jinou verzí dokumentu.

Fiala připustil i možnost, že by místo nových zákonů mohla stačit i novela zákona o vysokých školách.

Během jednání i samotné diskuse samozřejmě přišla řeč i na možnosti finanční spoluúčasti studentů - školné či zápisné.

Ve školném by se podle Fialy mohla promítnout nákladovost oborů, zatímco zápisné představuje plošný administrativní poplatek - Fiala se kloní na stranu zápisného, nicméně není doposud jasné, v jaké výši.

Myšlenku, že by zápisné bylo možné formou poslanecké iniciativy zavést ještě v akademickém roce 2012/2013, považuje například profesor Jiří Zlatuška z brněnské Masarykovy univerzity za naprosto scestnou.

Vzhledem k tomu, že by zákon musel projít třemi čteními ve sněmovně, poté Senátem, čekat na prezidentův podpis a následně publikaci ve Sbírce zákonů, není reálné se zápisným pro příští akademický rok počítat.

Ani další možnost - absurdní cesta přes stav legislativní nouze - by včasné zavedení podle Zlatušky neumožnil.

Navíc ministr Fiala hodlá v tomto ohledu postupovat standardní cestou přes vládní návrh zákona.

Samotná výše zápisného pak bude závislá také na vyhodnocení možných sociálních dopadů zavedení zápisného.

Jmenování Petra Fialy ministrem školství:

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Vybírejte vysoké školy.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy