Referendum nově. Zařídí ho petice se čtvrtmilionem podpisů

Kristýna Zemanová
13. 7. 2015 11:54
Kabinet Bohuslava Sobotky schválil nová pravidla pro celostátní obecné referendum. K tomu, aby se lidové hlasování uskutečnilo, už nebude nutné vypisovat speciální zákon.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Česko bude mít nová pravidla pro celostátní referenda. Vláda v pondělí schválila návrh ústavního zákona, podle kterého už nebude nutné pro každé jednotlivé lidové hlasování vypisovat a odsouhlasit speciální zákon jako dosud.

Nově by referendum mohl vyvolat každý občan České republiky starší osmnácti let, pokud by se mu povedlo sehnat 250 tisíc podpisů na petici. Rozhodnutí by pro vládu bylo závazné.

"Česká republika je jednou z mála evropských zemí, které nemají ve svém právním řádu obsažen obecný zákon o referendu," píše se v důvodové zprávě zákona, který předložil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

"Institut obecného referenda má být významným doplněním soustavy výkonu moci založené na zastupitelské demokracii, který umožní, aby občané vykonávali státní moc i přímo," uvedl Dienstbier.

Čtvrt milionu podpisů za půl roku

Čtvrt milionu podpisů by iniciátoři referenda museli nasbírat za šest měsíců. Aby byl návrh referenda platný, musel by obsahovat jednu či více konkrétních otázek, na které se dá odpovědět ano či ne.

Některá ministerstva a ombudsmanka Anna Šabatová mají k návrhu výhrady. Podle veřejné ochránkyně práv by mělo stačit 100 tisíc podpisů.

Autoři s tím nesouhlasí. Podle nich vyšší počet zamezí nadměrnému užívání tohoto způsobu rozhodování, přikročí se k němu jen v naléhavých otázkách.

Hlasovat? Jen o klíčových věcech

Otázky by se mohly týkat různých věcí. Referendum by bylo platné, pokud by se k hlasování dostavila alespoň čtvrtina oprávněných voličů a zároveň se nadpoloviční většina vyslovila kladně nebo záporně.

Rozhodovat by lidé ale nemohli o čemkoliv. Návrh zákona zatím obsahuje dvě varianty. První počítá s tím, že by se referendum nemohlo dotknout základní práv a svobod, státního rozpočtu a daní.

Druhá varianta zahrnuje ještě více výjimek - kromě výše zmíněných by občané nemohli hlasovat o ustanovení jednotlivců do funkcí a jejich odvolávání, o závazcích České republiky vyplývajících z mezinárodních smluv, o změnách podstatných náležitostí demokratického právního státu a o individuálních právech a povinnostech.

Síla zákona

Rozhodnutí v referendu má mít sílu zákona. Po dobu volebního období Poslanecké sněmovny, v němž se referendum konalo, a současně po dobu 3 let ode dne oznámení výsledku by mělo rozhodnutí v referendu “speciální” ochranu - dalo by se změnit jen ústavním zákonem. Po uplynutí této doby už by šlo rozhodnutí zvrátit i “obyčejným” zákonem.

Za stejnou dobu, tedy za tři roky, by se také mohlo konat nové referendum o věci, o které se již v minulosti hlasovalo. V České republice se dosud konalo pouze jedno referendum v roce 2003, ve kterém se většina voličů vyslovila pro vstup do Evropské unie.

Pro přijetí současného zákona potřebuje vláda v obou komorách třípětinovou podporu. Bez hlasů opozice se jí tedy návrh schválit nepodaří. Zákon o referendu předkládal v minulém roce i Úsvit přímé demokracie, tehdy ale Poslaneckou sněmovnou neprošel. Vládě vadilo, že na základě lidového hlasování připouštěl i změny ústavy.

 

Právě se děje

Další zprávy