Referendum proti hazardu skončilo fiaskem, zákaz i tak bude

Marek Pokorný Marek Pokorný
8. 11. 2014 12:12
Nová magistrátní koalice slibuje, že nulová tolerance hazardu bude i bez referend a v celé metropoli
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Lukáš Houdek

Praha - Fiaskem skončilo páteční referendum o nulové toleranci hazardu v Praze 1. I když drtivá většina z obyvatel městské části, kteří přišli k urnám, hlasovala pro úplný zákaz hazardu, výsledky jsou kvůli nízké účasti neplatné a pro vedení městské části nezávazné.

Pro to, aby zastupitelstvo muselo vyhovět požadavkům referenda, byla potřeba pětatřicetiprocentní účast. Do hlasovacích místností se však dostavilo pouhých 6,4 procenta oprávněných voličů. Z nich 1347 bylo pro nulovou toleranci hazardu a jen 33 proti ní.

"Vedení radnice referendum proobstruovalo. Úspěšně se snažilo, aby přišlo co nejméně lidí," komentuje hlavní organizátor referenda Ondřej Černoš.

Nemáme kde zasedat!

Aktivisté sesbírali petice s potřebnými 2300 podpisy a chtěli, aby se referendum za nulovou toleranci hazardu konalo v termínu komunálních voleb počátkem října. Jen uspořádání společně s volbami totiž skýtá šanci, že se sejde potřebných 35 procent voličů (při říjnových komunálních volbách v Praze 1 nakonec hlasovalo 37,5 procenta lidí).

Jenže v den, kdy aktivisté petiční archy s podpisy přinesli, starosta Oldřich Lomecký (TOP 09) rozhodl, že posune již předem ohlášený termín zasedání zastupitelstva, které musí referendum formálně vyhlásit. A kvůli tomu se již nestihlo vypsání referenda na termín komunálních voleb.

Zatímco zastánci referenda jsou přesvědčeni, že starosta zastupitelstvo posunul, aby referendum zmařil, radnice tvrdí, že to bylo proto, že v daném termínu neměli volný prostor pro jednání zastupitelstva.

Kde se má hlasovat?

Zastupitelstvo nakonec rozhodlo, že referendum bude v pátek 7. listopadu. Jenže příliš obyvatel Prahy 1 o tom, že referendum bylo, nevědělo. Radnice o něm prakticky neinformovala. "Městská část se velmi snažila, aby o referendu vůbec nikdo nevěděl, a my už také nemáme sílu a prostředky dělat kampaň za ni," říká Černoš.

Radnice Prahy 1 dokonce ani nevydala říjnové číslo radničních novin. "Nevyšly kvůli volbám, abychom předešli kritice, že v nich někdo někomu nadržuje," hájí to mluvčí radnice Veronika Blažková.

Navíc ti, kteří k referendu chtěli jít, občas bloudili – radnice totiž nečekaně změnila hlasovací místnosti proti těm, do kterých jsou lidé naučeni chodit při běžných volbách.

"Je to absurdní, že to dávají do jiných škol, než bývají volby. Lidé chodili a nemohli hlasovací místnost najít," říká nový zastupitel za trojkoalici Jan Čižinský, který učí na Malostranském gymnáziu – i zde právě radnice zřídila nečekaně hlasovací místnost referenda, ač tu volební místnost v posledních letech nikdy nebyla.

Informovali jsme dostatečně

"U šesti míst se nepodařilo zajistit stejná místa, proto byly dohodnuté jiné prostory," vysvětluje Blažková. Aktivisté proto na místa, kde běžně bývají hlasovací místnosti, dávali upozornění, které obyvatele nasměrovávali do správných míst.

Sama Blažková ale tvrdí, že o referendu informovala radnice dostatečně.

"Informace k referendu máme na webových stránkách úřadu MČ Praha 1 a na facebookových stránkách Prahy 1. Média, kterým jsme zaslali tiskové zprávy, o referendu také informují. Připadá nám tato informovanost dostatečná," je přesvědčená Blažková.

Vyšší bere, magistrát chce nulovou toleranci

I přes mizivou účast v referendu ale hrací automaty z centra metropole zmizí. A nejen odtud. Nulová tolerance hazardu je totiž jednou z klíčových podmínek trojkoalice starostů, lidovců a zelených, aby kývla na koaliční smlouvu s ANO a ČSSD.

"Jedině v případě, pokud by občané Prahy 1 v referendu rozhodli, že určitě chtějí hazard, tak by se k tomu dalo přihlédnout," uvedl Čižinský velmi nepravděpodobnou verzi.

A s radikálním omezením hazardu v metropoli souhlasí i kandidátka na primátorku Adriana Krnáčová (ANO). "Naším cílem je nulová tolerance a tvrdě za ní půjdeme," potvrdila na otázku Aktuálně.cz.  

To, že by tak kvůli novému uspořádání a prioritám očekávaného vedení radnice byl výsledek referenda vlastně zbytečný, ale jeho hlavní organizátor Ondřej Černoš odmítá. "Politická situace se sice změnila, ale ještě není ruka v rukávě a podepsaná koaliční smlouva. Může se ještě něco stát a neuškodí, když budeme mít v ruce další munici," říká.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy