Ústecká radnice chce rozhodnout o hazardu. Možná ho zakáže

ČTK ČTK
27. 12. 2014 10:37
Na první polovinu ledna plánuje město panelovou diskusi zastupitelů s Ústečany.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Ústí nad Labem - Nejpozději příští rok na jaře chce mít vedení ústecké radnice jasno v tom, jestli bude hazard ve městě regulovat, nebo ho zcela zakáže.

Obě koaliční strany, tedy ANO a PRO!Ústí před říjnovými volbami omezení hazardu slibovaly. Nejprve chtějí zjistit přesný dopad případného zákazu na město.

Na první polovinu ledna plánuje město panelovou diskusi zastupitelů s Ústečany. "Chceme, aby tam přišli i lidé odjinud, kteří už mají reálnou zkušenost s dopady omezení nebo zrušení hazardu. A zároveň, aby přišli odborníci, především adiktologové, aby vysvětlili dopad na lidi a jejich život," řekl náměstek primátora Martin Hausenblas (PRO!Ústí).

Poté se budou regulací hazardu zabývat radní. Obecně závaznou vyhlášku, která bude hazard regulovat, nebo ho zcela zakáže, chce radnice připravit nejpozději na jaře.

Podle Hausenblase mají herny na město negativní dopad. "Hazard odčerpává z Ústí nad Labem zhruba miliardu korun. Ta chybí v místní ekonomice a samozřejmě klesají tržby podnikatelům. Podnikatelé pak odvádějí menší daň z přidané hodnoty a tím pádem se snižuje příjem městského rozpočtu," doplnil Hausenblas.

Z hazardu plyne až 70 milionů

Úplným zákazem hazardu by město přišlo o výrazný příjem rozpočtu. Ročně má z automatů a videoterminálů 50 až 70 milionů korun. Podle Hausenblase to ale neznamená, že by o tak velkou část peněz skutečně přišlo.

"Pokud tento zásah uděláme, tak na jednu stranu vyženeme peníze z rozpočtu, ale na druhé straně tady poklesne kriminalita, podpoří se podnikatelský sektor, zvýší se výnosy z DPH a zvýší se životní úroveň a samozřejmě se zvýší zaměstnanost. Dopady na rozpočet rozhodně nebudou 70 milionů korun, ale 30 nebo 40 milionů, protože se to bude kompenzovat výnosem na straně DPH a daně z příjmu," dodal Hausenblas.

Podle obecně závazné vyhlášky je hazard povolen na více než stovce míst. Kvůli nulové toleranci se ve městě na podzim konalo i referendum. Pro úplný zákaz hazardu se vyslovilo 93 procent hlasujících. K urnám ale přišlo jen 18 procent oprávněných voličů, a výsledky referenda tedy nejsou pro zastupitelstvo závazné.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy