Ústecká radnice chce rozhodnout o hazardu. Možná ho zakáže

ČTK ČTK
27. 12. 2014 10:37
Na první polovinu ledna plánuje město panelovou diskusi zastupitelů s Ústečany.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Ústí nad Labem - Nejpozději příští rok na jaře chce mít vedení ústecké radnice jasno v tom, jestli bude hazard ve městě regulovat, nebo ho zcela zakáže.

Obě koaliční strany, tedy ANO a PRO!Ústí před říjnovými volbami omezení hazardu slibovaly. Nejprve chtějí zjistit přesný dopad případného zákazu na město.

Na první polovinu ledna plánuje město panelovou diskusi zastupitelů s Ústečany. "Chceme, aby tam přišli i lidé odjinud, kteří už mají reálnou zkušenost s dopady omezení nebo zrušení hazardu. A zároveň, aby přišli odborníci, především adiktologové, aby vysvětlili dopad na lidi a jejich život," řekl náměstek primátora Martin Hausenblas (PRO!Ústí).

Poté se budou regulací hazardu zabývat radní. Obecně závaznou vyhlášku, která bude hazard regulovat, nebo ho zcela zakáže, chce radnice připravit nejpozději na jaře.

Podle Hausenblase mají herny na město negativní dopad. "Hazard odčerpává z Ústí nad Labem zhruba miliardu korun. Ta chybí v místní ekonomice a samozřejmě klesají tržby podnikatelům. Podnikatelé pak odvádějí menší daň z přidané hodnoty a tím pádem se snižuje příjem městského rozpočtu," doplnil Hausenblas.

Z hazardu plyne až 70 milionů

Úplným zákazem hazardu by město přišlo o výrazný příjem rozpočtu. Ročně má z automatů a videoterminálů 50 až 70 milionů korun. Podle Hausenblase to ale neznamená, že by o tak velkou část peněz skutečně přišlo.

"Pokud tento zásah uděláme, tak na jednu stranu vyženeme peníze z rozpočtu, ale na druhé straně tady poklesne kriminalita, podpoří se podnikatelský sektor, zvýší se výnosy z DPH a zvýší se životní úroveň a samozřejmě se zvýší zaměstnanost. Dopady na rozpočet rozhodně nebudou 70 milionů korun, ale 30 nebo 40 milionů, protože se to bude kompenzovat výnosem na straně DPH a daně z příjmu," dodal Hausenblas.

Podle obecně závazné vyhlášky je hazard povolen na více než stovce míst. Kvůli nulové toleranci se ve městě na podzim konalo i referendum. Pro úplný zákaz hazardu se vyslovilo 93 procent hlasujících. K urnám ale přišlo jen 18 procent oprávněných voličů, a výsledky referenda tedy nejsou pro zastupitelstvo závazné.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Stronati je na odchodu do Maďarska

Obránce Patrizio Stronati je na odchodu z Baníku Ostrava. Šestadvacetiletý fotbalista má namířeno do maďarského klubu Puskás Akadémia. Od vedení Baníku dostal povolení absolvovat v novém působišti lékařskou prohlídku.

"Kluby jsou na podmínkách transferu prakticky domluveny," řekl sportovní ředitel Baníku Alois Grussmann na klubovém webu. "Zbývá ještě doladit některé detaily, absolvovat zdravotní prohlídku a vše definitivně podepsat. Jakmile se tak stane, transfer Patrizia Stronatiho oficiálně oznámíme," uvedl.

Stronati nastupoval za Baník od roku 2018, kdy přišel z Austrie Vídeň. Předtím byl také hráčem Mladé Boleslavi, v Ostravě začínal v roce 2013 s kariérou. V české lize odehrál 147 zápasů a dal deset gólů.

V Puskás Akadémia působí od loňska bývalý olomoucký záložník Jakub Plšek i exslávista Rumun Alexandru Baluta. Tým vede někdejší liberecký kouč Slovák Zsolt Hornyák.

Zdroj: ČTK
Další zprávy