Praha - Byla to velká sláva. Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka v srpnu loňského roku radostně oznamoval veřejnosti, že straníci řekli třikrát Ano jeho otázkám ve vnitrostranickém referendu. Šlo o přímou volbu volebních kandidátů, kvóty pro ženy a zákaz kumulace funkcí.
Už o měsíc později však ústřední kontrolní komise (ÚKK) strany jednomyslně schválila výbušné usnesení, že by ráda průběh a výsledky vnitrostranického hlasování zkontrolovala. Aktuálně.cz nyní žádost kontrolorů získalo.
Píše se v ní, že kontroloři požadují od ústředního tajemníka strany, aby jim poskytl odpovědní obálky, hlasovací lístky, verifikační lístky, hlasovací obálky a smlouvy s dodavateli, kteří vše potřebné tiskli nebo distribuovali.
O tom, co se kontrolní komisi na plebiscitu nezdá, se v usnesení nepíše nic konkrétního a ani nikdo z jejích členů to nechce komentovat. Ze žádosti o podklady lze pouze dovodit, že komise má podezření na manipulaci s hlasováním.
Panika a přetahovaná
Ve vedení sociální demokracie nastala panika. Nejdříve ústřední tajemník a pak i celé nejužší vedení (grémium) začalo u kontrolorů vyzvídat, o co jim jde a kdo do uzavřeného referenda začal šťourat. Odstartovala skrytá přetahovaná, která se táhne od loňského září až do prosince.
Odehrála se následovně:
Kontrolní komise ČSSD (v usnesení ze září 2014): Chceme zkontrolovat průběh a výsledky referenda, dodejte veškeré podklady.
Ústřední tajemník ČSSD: Proč to chcete a kdo to navrhl?
Kontrolní komise (listopad): Trváme na kontrole!
Nejužší vedení ČSSD (grémium): Proč ji žádáte? Obdrželi jste podnět k prošetření referenda?
Kontrolní komise ČSSD (prosinec): Opakujeme usnesení o kontrole. Dodejte podklady.
O nic nejde, neptejte se
O tom, jak choulostivý je to pro stranu problém, svědčí neochota kohokoli z obou stran sporu věc komentovat. Vytáčky a mlžení stranických kontrolorů působí až komicky.
Předseda kontrolorů Vojtěch Mynář, který byl navíc určen jako člen kontrolní skupiny, jež měla mít věc na starosti, například tvrdí, že se ústřední kontrolní komise ničím takovým nezabývá.
"Nic v tom nehledejte, my jsme to řešili takovým způsobem, že naši členové byli přítomni, když se to sčítalo. Je to v absolutním pořádku," reagoval na dotaz Aktuálně.cz, proč chce ÚKK referendum zkontrolovat.
Při opakovaných dotazech, proč si kontroloři tedy schválili kontrolu referenda, jen opakoval, že "není co zkoumat", že je vše v "maximálním pořádku" a že si s tím "není třeba lámat hlavu".
Když mu redaktorka Aktuálně.cz nabídla, že mu pošle číslo usnesení, uvedl: "Já vím, že jsme to projednávali, ale vše je v nejlepším pořádku. Vůbec v tom nic nehledejte."
Další členové Ústřední kontrolní komise připouštějí aspoň to, že kontrolu referenda "mají na stole“. Dál ani pod podmínkou anonymity zacházet nechtějí. "Promiňte, toto je ale opravdu čistě vnitrostranická věc," odmítají sebemenší náznaky.
Aktuálně.cz požádalo o komentář i předsedu strany Sobotku. Ten však na zaslanou SMS neodpověděl.
Tajemník: Referendum je platné
Ústřední tajemník ČSSD Michal Kucián pak v pátek ráno zaslal vyjádření, podle kterého proběhlo vnitrostranické referendum "v souladu s pravidly ČSSD a je platné".
"Všechny hlasovací lístky má ČSSD uloženy v archivu a je možné kdykoliv realizovat jejich přepočítání," napsal Kucián.
Dodal, že od vyhlášení výsledků nezpochybnil referendum žádný člen ČSSD a vedení ČSSD od žádného člena neobdrželo podnět zpochybňující sčítání hlasů.
"Je na místě zdůraznit, že výsledky referenda počítala Ústřední komise pro korespondenční referendum, v níž měly své zástupce všechny krajské organizace a čtyři zástupce také Ústřední kontrolní komise. Ze strany členů Ústřední komise pro korespondenční referendum nebyly vzneseny v průběhu sčítání ani po jeho skončení sčítání žádné připomínky," uvedl tajemník Kucián.
Neopakovat fiasko se Zemanem
Napětí v sociální demokracii je pochopitelné, jde totiž skutečně o hodně.
ČSSD má už jedno fiasko s referendem za sebou. Když nechala plebiscitem v roce 2002 rozhodovat, kdo by měl být jejím kandidátem na prezidenta, vyhrál Miloš Zeman a dosud se straníci přou o průkaznost této volby.
Další podobný skandál by referendum jako rozhodovací nástroj do budoucna zdiskreditoval. Navíc výsledky loňského vnitrostranického hlasování již vedení ČSSD přetavilo do změn stanov, o kterých bude rozhodovat nadcházející sjezd.