Ředitel VZP dostal rekordní odměnu, přes 1,1 milionu korun

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 27. 4. 2015 15:33
Zdeněk Kabátek se loni finančního bonusu vzdal, protože byla pojišťovna v záporných číslech.
Šéf VZP Zdeněk Kabátek.
Šéf VZP Zdeněk Kabátek. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ředitel největší tuzemské zdravotní pojišťovny VZP Zdeněk Kabátek získal odměnu 1 177 875 korun hrubého. Finanční bonus mu podle informací deníku Aktuálně.cz schválila na pondělním jednání správní rada.

Pro jeho udělení nakonec hlasovalo 15 ze 30 radních. Další se zdrželi a tři byli proti. Podle mluvčího VZP Vlastimila Sršně je čistá výše odměny pro ředitele Kabátka okolo 700 tisíc korun.

"Z toho se 200 tisíc korun rozhodl věnovat Nadačnímu fondu Krtek, který se věnuje podpoře onkologicky nemocných dětí," uvedl Sršeň.

Proti udělení odměny hlasovali zástupci KSČM. "Jsme přesvědčeni o tom, že plat ředitele VZP je dostatečně vysoký a že nejde o běžnou firmu. Zde se hospodaří s veřejnými prostředky," zdůvodnila poslankyně a členka správní rady Soňa Marková.

Místopředseda rady a poslanec TOP 09 Jiří Skalický s ní nesouhlasí. "Za vedení firmy s obratem přes 150 miliard korun mi přijde odměna přiměřená," prohlásil Skalický.

Odměna? Až 1,35 milionu

Kabátek si může přijít na odměnu až do výše svých šesti měsíčních platů, tedy na 1,35 milionu korun hrubého. V loňském roce se odměny vzdal, protože hospodaření VZP nebylo v kladných číslech. Loni již byla pojišťovna poprvé po pěti letech v zisku, a to ve výši 235 milionů korun.

V porovnání s Kabátkovým předchůdcem je odměna výrazně vyšší. Pavel Horák si v posledních třech letech svého vládnutí v čele VZP přišel na 509 tisíc, 795 tisíc a 990 tisíc korun hrubého.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Erupce novozélandské sopky má již 16 obětí, záchranáři stále pátrají po dvou lidech

V nemocnici australského Sydney v sobotu zemřel muž zraněný při nedávné erupci sopky na novozélandském ostrově White Island, oznámil list The New Zealand Herald. Ve dvou nemocnicích v Sydney leží podle deníku osm zraněných, z nichž pět je v kritickém stavu. Lékaři se tak obávají, že počet obětí se může v příštích dnech dál zvýšit.

Policejní potápěči také znovu začali prohledávat vody blízko ostrova ve snaze najít těla dvou zbývajících obětí výbuchu. Na ostrov White Island byly vrtulníkem dopraveny dva potápěčské týmy, které se pokoušejí nalézt těla dvou dosud pohřešovaných obětí. Jejich pátrání zatím výsledek nepřineslo.

Dvě hledané oběti by měli být Novozélanďané, průvodce a kapitán lodi, která vozila turisty na ostrov, napsala agentura AP. V době pondělní erupce bylo na ostrově asi 47 turistů z Austrálie, USA, Německa, Číny, Velké Británie a Malajsie.

Další zprávy