Ředitel VZP dostal rekordní odměnu, přes 1,1 milionu korun

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 27. 4. 2015 15:33
Zdeněk Kabátek se loni finančního bonusu vzdal, protože byla pojišťovna v záporných číslech.
Šéf VZP Zdeněk Kabátek.
Šéf VZP Zdeněk Kabátek. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ředitel největší tuzemské zdravotní pojišťovny VZP Zdeněk Kabátek získal odměnu 1 177 875 korun hrubého. Finanční bonus mu podle informací deníku Aktuálně.cz schválila na pondělním jednání správní rada.

Pro jeho udělení nakonec hlasovalo 15 ze 30 radních. Další se zdrželi a tři byli proti. Podle mluvčího VZP Vlastimila Sršně je čistá výše odměny pro ředitele Kabátka okolo 700 tisíc korun.

"Z toho se 200 tisíc korun rozhodl věnovat Nadačnímu fondu Krtek, který se věnuje podpoře onkologicky nemocných dětí," uvedl Sršeň.

Proti udělení odměny hlasovali zástupci KSČM. "Jsme přesvědčeni o tom, že plat ředitele VZP je dostatečně vysoký a že nejde o běžnou firmu. Zde se hospodaří s veřejnými prostředky," zdůvodnila poslankyně a členka správní rady Soňa Marková.

Místopředseda rady a poslanec TOP 09 Jiří Skalický s ní nesouhlasí. "Za vedení firmy s obratem přes 150 miliard korun mi přijde odměna přiměřená," prohlásil Skalický.

Odměna? Až 1,35 milionu

Kabátek si může přijít na odměnu až do výše svých šesti měsíčních platů, tedy na 1,35 milionu korun hrubého. V loňském roce se odměny vzdal, protože hospodaření VZP nebylo v kladných číslech. Loni již byla pojišťovna poprvé po pěti letech v zisku, a to ve výši 235 milionů korun.

V porovnání s Kabátkovým předchůdcem je odměna výrazně vyšší. Pavel Horák si v posledních třech letech svého vládnutí v čele VZP přišel na 509 tisíc, 795 tisíc a 990 tisíc korun hrubého.

 

Právě se děje

před 3 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 1 hodinou

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy