Ředitel VZP dostal rekordní odměnu, přes 1,1 milionu korun

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 27. 4. 2015 15:33
Zdeněk Kabátek se loni finančního bonusu vzdal, protože byla pojišťovna v záporných číslech.
Šéf VZP Zdeněk Kabátek.
Šéf VZP Zdeněk Kabátek. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ředitel největší tuzemské zdravotní pojišťovny VZP Zdeněk Kabátek získal odměnu 1 177 875 korun hrubého. Finanční bonus mu podle informací deníku Aktuálně.cz schválila na pondělním jednání správní rada.

Pro jeho udělení nakonec hlasovalo 15 ze 30 radních. Další se zdrželi a tři byli proti. Podle mluvčího VZP Vlastimila Sršně je čistá výše odměny pro ředitele Kabátka okolo 700 tisíc korun.

"Z toho se 200 tisíc korun rozhodl věnovat Nadačnímu fondu Krtek, který se věnuje podpoře onkologicky nemocných dětí," uvedl Sršeň.

Proti udělení odměny hlasovali zástupci KSČM. "Jsme přesvědčeni o tom, že plat ředitele VZP je dostatečně vysoký a že nejde o běžnou firmu. Zde se hospodaří s veřejnými prostředky," zdůvodnila poslankyně a členka správní rady Soňa Marková.

Místopředseda rady a poslanec TOP 09 Jiří Skalický s ní nesouhlasí. "Za vedení firmy s obratem přes 150 miliard korun mi přijde odměna přiměřená," prohlásil Skalický.

Odměna? Až 1,35 milionu

Kabátek si může přijít na odměnu až do výše svých šesti měsíčních platů, tedy na 1,35 milionu korun hrubého. V loňském roce se odměny vzdal, protože hospodaření VZP nebylo v kladných číslech. Loni již byla pojišťovna poprvé po pěti letech v zisku, a to ve výši 235 milionů korun.

V porovnání s Kabátkovým předchůdcem je odměna výrazně vyšší. Pavel Horák si v posledních třech letech svého vládnutí v čele VZP přišel na 509 tisíc, 795 tisíc a 990 tisíc korun hrubého.

 

Právě se děje

Další zprávy